1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ampül Tavsiyesi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 29 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın Aleyküm,

Beyler şuan da 50*20*35 (35L) akvaryum kullanıyorum. Sadece 20 dal eledoa bakıyorum. Pvc su borusundan aydınlatma armatürü yaptım. Şuan sadece eledoa bakıyorum fakat ileride başka tür bitkilerde bakmayı düşünüyorum. Acaba bana kaliteli bir ampul tavsiye edebilir misiniz? Yani hem eledoa gibi lowtech bitkisi için hemde taban bitkilerinden ışığa ihtiyac duyan bitkiler için.

Ben Osram'ın 20W'lık 6500Kelvin'lik ampul'ünü aldım fakat bi tahlisiz kaza yüzünden patladı. Bu ampül iş görürmü yoksa başka tavsiyeleriniz olur mu?

Birde okuduğum yorumda kafama takılan bir not; acaba Watt yükseldikçe mi ışık artıyor parlaklık vs? Yoksa Kelvin değeri yada başka bir değer arttıkça mı?

Saygılar.

2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Cevap: Ampül Tavsiyesi

6500 kelvin bitkili akvaryum için uygundur. Kelvin ışığın rengini watt gücünü belirler. Bitkili akvaryumlarda 6500-10000 kelvin arası uygundur. İki adet 20 wattlik ekonomi lambası akvaryumunda çok iyi sonuç verir

3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

1Adet Yeterli olacağını düşünüyorum. Çünkü Akvaryum Küçük ve bitki çok yok yosun oluşumuna neden olmaması için.

Yani demek istediğiniz Watt artıkca ışık seviyesi artar?

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Tamam simdilik bir tak bakalim.

5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Marka Tavsiyeniz? Fark eder mi ? Yoksa 20W 6500K bütün ampüller aynımı?

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Evet hemen hemen aynidir.

7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Anladım Teşekkürler.