1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Amphiprion Clarkii Üretimi Yapmak

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 27 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    A.Clarkii​
    A.Sebae​

-Genellikle Saddleback ailesine mensup “Sabae” ile çok karıştırılırlar. Sabae’lerin sadece kafa ve orta şeritleri mevcuttur ve bu orta şeritte genellikle sırta doğru geriye eğiktir. Clarkii’lerin orta şeridi daha dik inmektedir.

-Dişi erkek arasındaki boyut farkı bu türde az görülür iki cinsiyette de uzunluk 10 cm ‘yi geçebilir.

-150-200 litrelik anaç tankı hazırlanması önerilir.

-Tüm palyaçolar içinde; en obur, en hızlı büyüyen, en iyi yüzen, en çok dolaşan ve bölgesini iyi koruyan türdür.

-Yumurtalarını gizlemez, genellikle açık alanlara hatta ön cama bile yuva yapabilirler. Yumurtaları yine diğer palyaço türlerinden farklı olarak yarım saat içinde açılmaktadır.

-Yetişkin Clarkiilerin renkleri, sarı ile kahverengi arasında gidip gelen farklı tonlara sahiptir. Gövdede genellikle 2-3 beyaz veya gri şerit bulunur, nadir de olsa kuyruk öncesi şerit olmayabilir. Dişiler olgunlaştıkça kuyrukları sarıdan beyaza döner, erkeklerinkinde ise değişim gözlenmez.

-Anaçları iyi beslenen ve çok iştahlı doğan Clarkii larvaları, açlığa diğer palyaço türlerinden daha dayanıklıdırlar(İlk kritik 72 saat). Bunun aksine ağızlarına alabilecekleri daha büyük yemlere de saldırdıklarından, boğulma ve tıkanma gibi nedenlerden larva kayıpları görülür.

-Bu iştahlarından dolayı yeni çıkmış artemiaları daha erken almaya başlayan larvaların ilk bir haftalık süreci sıkıntısız atlattıkları gözlemlenmiştir.

-Fakat metamorfoz(dönüşüm) sırasında “mükemmel su şartları” istediklerinden koşullar ve bakım ihtiyaçları bu aşamada artmaktadır. Metamorfoz’ u başarı ile atlatan yavruların bakımı kolaydır, yavru kavgaları pek önem arz etmez. Yavrular güveninizi (yemleme) kazandıktan sonra size daha sıcak davranmaya başlayacaklardır.

-Farklı batımlardan çıkan yavrular ya sarı, ya da kahverengi renk hâkimiyetinde olacaklardır, 3-4 aylıkken satış için ayrılabilirler. Tek batımdaki yumurta sayıları 1500’ e kadar çıkabildiklerinden ticari üretim için idealdirler.

-Clarkii’lerin ilginç bir yapısal problemi bulunmaktadır, tankta baskın dişi olsa bile erkek balık dişiye dönüşebilmektedir, bu çiftlerin kavga etmeden aynı bölgeyi paylaşabildikleri, hatta birlikte döllenmemiş yumurta yaydıkları da gözlemlenmiştir. Tankınızdaki sağlıklı bir çift yumurtlamayı keserse bu garip olay gerçekleşmiş olabilir. Bir diğer garip olay da; yan yana koyulan üç balıktan ikisinin dişi olup, diğerinin iki dişiye de yetişmeye çalışan erkek olarak kalma durumudur.

-Üretimde karşılaşılan zorluklar açısından 5 üzerinden değerlendirmek gerekirse;
    Yumurtlatma 1 (kolay), Larva bakımı 3 (orta zorlukta), genç yavruların bakımı 3 (orta zorlukta), büyütme tankı bakımı 1 (kolay), Su kalitesi 3(orta zorlukta) denebilir.

-Larvalar 2,5-3 mm. olarak çıkarlar ve 11.günde 6 mm. kadar büyürler.

Clarkii türleri olarak;

Amphiprion clarkii, Clark’s Clownfish
    A.akindynos, Barrier Reef Clownfish
    A.allardi, Allard’s Clownfish
    A.bicintus, Two-band Clownfish
    A.chagosensis, Chagos Clownfish
    A.chyrsopterus, Orange-fin Clownfish
    A.omanensis, Oman Clownfish
    A.latifasciatus, Madagascar Clownfish
    A.chyrogaster, Mauritian Clownfish
    A.fuscocaudatus, Seychelles Clownfish
    A.tricinctus, Three-band Clownfish

sayılabilir.

Kaynak:"Clownfishes, a guide to their captive care, breeding&natural history",J.D.WILKERSON, Microcosm, 2003

harfuzmani, BulentS, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Mahir bey yine süper bir yazı olmuş. Bu bilgilere sahip biri olarak üreme için gerekli girişimleriniz oldu mu ? Doğal ortamlarında, doğa bunu nasıl tolöre edebiliyor ? Her şeyi doğru yapıp yavruları büyütememek sizde ne gibi soru işaretleri bırakıyor ? Atlanılan veya eksik bir şeyler olduğunu düşünüyor rmusunuz? Sorular çok oldu ancak, cidden merak ettiğim şeyler...

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    1.Clarkii denemedim, yer kalmadı :)
    2.Doğadaki sular zaten sıfır besin, tertemiz sular, yine de binlerce larvadan çok çok azının yetişkinliğe ulaştığını biliyorsunuzdur.
    3.Bu iş (evde yapılan üretim) hobi, zevk almazsanız, yeterli ilgi göstermezseniz yapamazsınız, sıkıldığınız anda biter sizin için.
    4. Herşeyi doğru yapmak diye bir kaygım yok (aksine yanlış yapmazsanız öğrenemezsiniz), yavaş yavaş tadını çıkara çıkara ilerliyorum, bir sıkıntı yok çok şükür. Acele ederseniz bu iş olmaz, bu nedenle soru işaretim falan yok, hala eş tutmamış balıkları bile izlerken o aşamaya şahit olmak bile bana yetiyor.
    5.Bu yazılar hep tecrübe, her tecrübe farklı ama bunlardan öğrenmezseniz, araştırmazsanız çok zaman kaybedersiniz. Sabır çok önemli, resif tanklarından bile önemli.
    6.Paylaşmak ta önemli.

mertparlak bunu beğendi.
  4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Zaten yavru almak gibi bir kaygınızın olduğunu düşünmüyorum. Tuzlu suda yavru almanın çok zor olduğu, veya hiç olmadığı(kişiler bazında) söylenir. Tuzlu suyla uğraşmak isteyen heves eden kişi de bunu bilir. Araştırma aşamasında bu durum bana hobiye bağlılığın göstergesi olarak geldi. Bu arada "üreme" konusunu da anlamlandırmaya çalışıyorum. Benim de öyle bir kaygım yok, hatta üretimi kolay olsa bile, baş edemeyeceğimi düşünürüm. Bilgiler için tekrar teşekkürler...

5. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Dün iki adet bicuntus aldım anemonu host ettiler ikisi birlikte aynı bölgeyi paylaşıyorlar

Ekli Dosyalar:

• 384.jpg
      384.jpg
      Dosya Boyutu:
      97,9 KB
      Görüntüleme:
      446
    • 382.jpg
      382.jpg
      Dosya Boyutu:
      104,1 KB
      Görüntüleme:
      454
    • 379.jpg
      379.jpg
      Dosya Boyutu:
      98,4 KB
      Görüntüleme:
      462
    Montimahir bunu beğendi.
  6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yavru almak gibi bir kaygım var Yusuf bey :) maddi manevi olarak uğraştırıyor doğrudur. Ticaret hırsı ile yanıp tutuşan bir hobici çoktan benim balıkları atıp yerine yenilerini almıştı diye düşünüyorum, bu balıklar yumurtlamasalar da benim için değerli. Bu yazıyı da Clarkii'ler ile ilgilenen bir dostum için hazırladım, umarım faydalı olur :)

KGEYGS bunu beğendi.
  7. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Murat biz seninle okul yıllarından önce tanışacaktık aslında :) sen mimar olmadan bende kaldırım mühendisi olmadan önce :)

8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Mert bey üretimle ilgili misiniz acaba :)

9. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Yokbe Muratım :)

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bütün site gibi sizde Mahir beyin ismini kullansanız da şaşırmasak olmaz mı yanlış anlamayın sadece bir rica...:)

11. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Muratta Mahir beyin ismi

Alparslan bunu beğendi.
  12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Onun için karıştırıyorum zaten abi...:)

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ya alpi sen bana sor o karıştırmayı Telefonla veya yüzyüze konuşuken Bir murat bir Mahir ne diyeceğimi şaşırdım.

Alparslan bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Halil abi ben anlamam Mahir yakışıyor açılımı da "Becerikli".
    Murat da güzel ama Hacı Muratı çarıştırıyor ve sitede yeteri kadar Murat ismi var o açıdan karışıklık oluyor...:)

15. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Farketmez arkadaşlar karışıklık olmasın diye Mahir 'i kullanıyorum çünkü şu anda sadece Bursa'da tuzlu su ile uğraşan onlarca Murat tanıyorum. Üretime buradaki gençler devam edecekler inşallah.

Alparslan bunu beğendi.
  16. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Adam yapmış

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    SA 'nın tankları...ilk saniyelerdeki siyah kontürsüz palyaço'ya dikkat :) Bir de anaç ve büyüme tanklarında merkezi filtrasyon sistemine bağlı olmalarına rağmen havataşı ile ek oksijen veriliyor.

18. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    360 tan aşa olmıyacak deniyor zaten murat bazı yerlerde 300 üstü deselerde 360 alt sınır diyorlar bazı kesimde

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Clown ball, görüntüsü müthiş. Başarabilen olursa haber versin video çekmeye gelicem :)

Montimahir bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arkadaşlar, palyaço balığının larvalarının ilk başlarda kötü yüzücü olması nedeni ile akvaryum köşelerine çarparak öldüğü ne kadar doğru olabilir? Hazneleri içinde bazı cingözlükler yapmayı planlıyorum da, eğer bu doğruysa kafadan fiyasko olur.:D

Sayfayı Paylaş