1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ana Akvaryuma İlaç Atılır mı?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde asıye tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. asıye

asıye

İsim:
    asiye akalın
    Merhaba foruma yeni üye oldum. Bir kaç sorum olacak.Ben japon besliyorum. Ana tankta bazı hasta balıklarım vardı. Onları ayrı yere koydum. Fakat ana tanktaki kalan balıklarıma da aynı hastalıktan oldu. 10 balıktan 8 tanesi hasta 2'si sağlıklı. Diğer hasta balıkları da ana akvaryuma atıp oraya ilaç atabilir miyim?

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Mrb Öncelik portalımıza hoşgeldiniz.:)

Hastalık dernek nasıl bir hastalık ?birde resim ekleme şansınız olursa daha sağlıklı cevap verebiliriz.

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bazen balık değil, tank hasta olur....

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hastalığın seviye ve türüne bağlı olarak ana akvaryumda ilaç ve dezenfektan kullanılabilir ama bazı bakır gibi ağır ilaçların kullanımı önerilmez.

Karantina akvaryumu madem var, o zaman tüm balıklar oraya alınarak tedavi olurken ana akvaryumun şartları düzeltilebilir veya yeniden kurulabilir.

5. asıye

asıye

İsim:
    asiye akalın
    Tüm balıklarımda kuyruk erimesi ve bazılarının vücudunda mantar var. Hepsini ana tanka koyup ilacı oraya dökebilir miyim? İlaç olarad sera mycoper kullanıyorum.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum şartlarınız nedir, filtre sistemi, oksijen, taban kumu nasıl? Bu işlemi ana akvaryumda yapmak mümkün ama sonrasında yine yüklü su değişimi gerekir, hatta tedavi öncesi, ortası ve sonu olmak üzere su değişimleri gerekir. Tedavi tankı var dediniz sanırım, bunu orada yapmak ve ana akvaryumu kökten ele almak daha mantıklı.

7. asıye

asıye

İsim:
    asiye akalın
    150 litrelik bir akvaryum. Bir iç filtre var.Gayette güzel temizliyor. Beyaz renkli kuvars kumum var. Akvaryumun içinde bitkiler ve kök var. Hava motorum var 30 cm'lik hava taşım var. Akvaryuma oksijen gidiyor yani. 15 günde bir %20 su değişimi yapıyorum. Japonlarım var ısı 24 derece.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mantarlı bölgelerden fotoğraf çok iyi olurdu. Bu sorun kötü su şartlarından oluşur. Akvaryum bakılıyor gibi olsa da bir yerde sorun olabilir. Yeni balık girişi oldu mu akvaryuma?

Bu arada tedavi sürecinde ısıyı 28 derece yapmak bağışıklık için iyidir.

9. asıye

asıye

İsim:
    asiye akalın
    Yani ana akvaryumda ilaç kullanabilirim değil mi?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Normalde evet ama bitkiler var dediniz, onlar zarar görebilir ilaçtan, bu açıdan riskli.

11. asıye

asıye

İsim:
    asiye akalın
    Yalnız ilaç suya sarı renk veriyor. Filtre o sarı rengi alırmı?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İç filtre almaz, içinde karbon kömürü olan dış filtre olsaydı o zaman kömürü çıkarmak gerekirdi. İç filtrede sorun yok.

Sayfayı Paylaş