1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ana Sorunları ile Tropheus

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,

  Tanganyika portalını takip eden arkadaşların ve bu türü sağlıklı yaşatmak ve üretmek isteyenlerin bazı sıkıntılar yaşadığını biliyoruz. Konuyu aslında zor yapan bu tutumların bazılarının genel davranış bozukluğu olması veya sebebinin bir bilenmezlik içermesidir. İlk önce üretim konusundaki sıkıntılara bakacak olursak sağlıklı koloni kurmak başarının anahtarı olarak karşımıza çıkıyor. Tropheus türünden yavru bekleyen hobici dişilerinin ağızlarını dolu gördüklerinde mutlu olurlar ve üreyen bir koloni onları adeta heveslendirir. Ancak bilindiği gibi dişilerin yumurtaları 3 veya 4.cü gün kustuğuna çok şahit oluyoruz. Bu davranışın temel nedenlerini açıklamak çok zor çünkü davranış bozukluklarının altında bir çok sebeb yatabilir. Yumurtaların dölenememiş olması ve mantarlaşma eğiliminin hissedilmesi, Akvaryumdaki oksijen sıkıntısının dişide yarattığı baskı, aşırı kovalanmak ve stres, gün doğumundan gün batımına yemlenme alışkanlığının dürtüsü sıralanabilir. Aşağıdaki bağlantı linklerinde tüm bu konuları detaylı bulabilirsiniz. Genel olarak yumurtalara sadık olunmaması üzerine ele alınacak olan bu konuda diğer gerekli bilgilerin alınmasında fayda olacaktır. Bloat hastalığının diğer tedavi yöntemleri yine bağlantı linklerinde verilmiştir.

  [​IMG] Tropheus Hakkında Herşey için Tıklayınız......

  [​IMG] Tropheus Üretimi için Tıklayınız......

  [​IMG] Bloat ve Tedavi için Tıklayınız......

  [​IMG] Hastalık ve Fırsat Eksikliği için Tıklayınız......

  [​IMG] [​IMG]

  Bu olumsuzlukların çözümlerine bakmak gerektiğinde bir çoğunda el kol bağlı gibi görünüyor ve bu sorun sadece ülkemizdeki türün hayranlarına has bir sorun değil. Yumurtaların tam döllenmemiş olması genellikle çiftleşme sırasındaki tacizlerin ve erkek balığın olası sorunlarına ve baskın olma konusundaki zafına dayanır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken bölge sınırları ve çiftleşme aşırı müdahale eden balıklardan uzak ortam yaratmaktır. Bu noktada akıllara baskın olmayan erkek balığın zaten üremesine baskın erkek izin vermez diye düşünülebilir ancak eğer konu bu basit hali ile ele alınırsa bir kolonide tek erkekten başka diğer erkeklerin anlamsızlına dayanır. Bu yüzden koloni içerisindeki düzen ve bölge iyi ayarlanmak zorunda. Su şartlarında mantarlaşmalar oluşabilir ve dişi balık bunu eriyen yumurtalarda hissedebilir. Bu konu yine kafalara şu soruyu getirebilir; dişiler bazen minik taş parçalarını bile yumurta sanarak kuluçkalamaktadır.Mantarlaşan yumurtalar yukardaki fotoğrafta görüldüğü gibi büzülmeye başlar ve dişinin bunu anlaması olasıdır. Akvaryumdaki yeterli olmayan oksijen sıkıntısı özellikle genç dişilerde olumsuz etki yapar ve acemilik ile yumurtaların yenilmesi veya kusulması gerçekleşebilmektedir. Stres faktörü yine yumurtaların kusulması veya yutulmasına sebeb olabilir. Yapılacak olan gözlemler bu olumsuzluğu ortaya çıkaracaktır. Doğal iç güdüleri gereği gün boyu beslenme alışkanlığına sahip olmaları yine özellikle genç ve tecrübesiz dişilerde yumurta kusulmasına sebeb olabilir. Nispeten çok küçük yem parçalarının dişilerin bulunduğu bölgeye doğru verilmesi ve bunun sık yapılması bir nebze önüne geçebilir.

  Bloat;

  Bu türün önemli bir sorunu olduğunu biliyoruz bu hastalığın. Çeşitli ilaçlar ve öneriler karmaşası yaşandığınıda söylemek yanlış olmaz. Fakat konu Tropheus gibi bu hastalığa yakalandığında tedavisinin zor olduğu bir türde en iyi tedavi başında önlem almaktır. Kurulumdaki doğru seçimler ile başlayan fırsat eşitliği ile devam eden ve doğru yemleme şekillerine kadar uzayan geniş bir dikkat çizelgesine sahiptir.

  [​IMG] [​IMG]

  Metronidazol ile mücadele şeklini sizinle paylaşalım bu başlık altında. Diğer çözüm yolları yukarda verilen linklerde detaylı işlenmiştir. Aslında bu tedavi yönetemindeki metod genel olarak sudan faydalanarak uygulanan diğer yöntemler ile aynıdır. Sudan faydalanarak değil direk balık odaklı tedavi yöntemleri yine yukardaki link içinde bulunmaktadır.Bu hastalığın fark edildiği anda % 50 su değişimi ile başlamak en doğru harekettir. Hastalık olduğu sezildiğinde su damacana olarak tercih edilmelidir. Tabler adeti hacimlere göre belirlenmelidir. Hastalığın balıklar üzerindeki etkisi ve durumun acliyetine göre dozaj ayarlaması yapılması tedavide başarıyı yaklaştıracaktır. Sudan faydalanarak yapılan bu tarz tedavi uygulamaları sonrası su değişimlerini aksatmamak yerinde olur. Liftli gıdaları diyete sokmak hastalığa başından önlem alma konusunda yardımcı olacaktır.

  Tüm bu öneriler genel anlamda davranış ve karaktere bağlı olarak değişecek konular olsa da bu türü besleyenlerin genel gözlem kabiliyetlerinin gelişmiş olması bu sorunların bertaraf edilmesinde önemli rol oynayacaktır. Geçmişteki bol gizlenme alanı ve kalabalık dekor gerekliliği artık yavaş yavaş yerini tersi bir dekor anlayışına bıraksa da akvarist gizlenme alanı ihtiyacını balıklarda gözlemlediğinde gereken müdahaleyi yapmalıdır. Aşağıda video davranış farklılıklarının ne denli sorunların bertaraf edilmesini zorlaştırdığını ortaya koymaktadır. Balıkların her birinin farklı bir davranış sergileyebilecek olması sorunlara sağlıklı yorum yapılmasını da engellemektedir.

  paracypri con tropheus

  Annelerini şaşırmayan yavrular ve yumurtalarına sadık, karnı ve pulları sağlıklı Tropheuslar dilerim.

  www.akvaryumportali.com
   
  halit sirin, asercan, TencoMelih ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Ana Sorunları ile Tropheus

  Temel hocam ellerine ,emeğine sağlık çok güzel ve gerçekten faydalı bir makale olmuş :helalolsun:
   
 3. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Ana Sorunları ile Tropheus

  Temel hocam ellerine sağlık, çok güzel bir konu olmuş, tamda aradığımız şey teşekkürler. :)
   
 4. müslim

  müslim

  Mesajlar:
  132
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  müslim kavak
  Yararlı bir paylaşım olmuş.
   
 5. spawn3434

  spawn3434

  Mesajlar:
  8
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  firat bakir
  Ben haftada 1 dip cekimi yapiyorum suyum piril piril sumple zaten sistemim yanliz 1 aydir kayalarimn ustu bole pas renginde tabaka olustu sungerle silince geciyo tekrar koyuyom bi hafta sonra yine ayni
   
 6. spawn3434

  spawn3434

  Mesajlar:
  8
  Yer:
  istanbul
  İsim:
  firat bakir
  Nedeni ne bunun
   
 7. Snowblind

  Snowblind

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  Manavgat
  Su değerlerini ölçün bence.Yosunumsu bir kahverengiyse çok korkmaya gerek olmaz.Atık yükünü irdelemek lazım.

  GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 8. hsyn

  hsyn

  Mesajlar:
  1
  Aynı sorun bende de vardı nedenini bilmiyorum camlar Filtreler hatta kuma varana kadar yayıldı çözümü cüce vatoz atarak buldum 3 günde tertemiz yaptılar

  GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 9. Snowblind

  Snowblind

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  Manavgat
  Bitkisel ağırlıklı beslendikleri için normaldir.Buna bir de fazla yemleme ve yanlış aydınlatma sistemi ile süreleri eklendiğinde kaçınılmazdır.

  GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   

Sayfayı Paylaş