1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Anemon kapan akıntı motoruna önlem

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 28 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akıntı motoruna anemonun kapılmaması için önlem düşünelim, yapalım. Yoksa aşağıdaki görüntü kaçınılmaz bir görüntü olacaktır. Sistemin çökmesine kadar gider.

  [​IMG]

  Yeni başlayan arkadaşların genellikle ilk hedefleri palyaço ve anemon beslemek oluyor. Akıntı motoru anemonlar için çok tehlikeli bir ekipmandır. Kayaların arkasına gizlemek dahi önlem olmazken, bir çok arkadaş sabah kalktığında süt renginde akvaryumla karşılaşmıştır. Anemonlar akıntı ile yer değiştirme eğilimi olan canlılardır. Kayalar üzerinde ilerliyerek yine yer değiştirirler. Her şekilde tehlikeli bir durumdur. Akıntı motoruna kapılan anemon parçalanır ve suyu bozar, patlayan amonyak yüzünden küçük hacimli akvaryumlar çöker. Bu açıdan önemli bir konudur ve önlemi alınmadan anemon beslenemez.


  [​IMG]

  [​IMG]

  İç filtre süngerinin delik kısmına bir parça hortum takıyoruz.

  [​IMG] [​IMG]

  Akıntı motorunun su çekme kısmına takıyoruz. Hortumu uzun tutarak süzgeçte kullanılabilir. Basit bir işlem olmasına karşın anemon olan akvaryumu çökmekten kurtarabilecek bir yapım. Kolay gelsin, bu sorunla karşılaşmamanızı dilerim.

  www.akvaryumportali.com bak:

  Saygılarımla... ;)
   
 2. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Temel hocam;bu durum sadece anemonlar için değil,tüm akvaryumlar için gerek olan bir çalışma.Bundan 4 sene evvel,akvaryumun sumpuna balık kaçmış ( Yan sump) ve kaçan balık kafa motorunu kilitleyince 150 tane damızlık altı yunusum ölmüştü.Aynı konuda Orhan abi nin(verko) damızlık frontazaları da ölmüştü.Akvaryumlarda hemen hemen en büyük tehlikelerden biridir kafa motoruna balık kaçması.

  Temel hocam;gayet pratik ve etkili bir çalışma yapmışsın.Ellerine,emeğine sağlık em34:

  Saygılar.
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Olcay hocam, abartmış olmamak için paylaşım içerisine eklemedim desem yeridir. Aslında bir çok örnek sayılabilir. Güçlü akıntı motoru Chelmon gibi incecik yapılı balıkları kapabilir, tüp anemonları yine kapabilir.

  Üstelik sump tarzı bir yerde eğer devridaim pompasına önlem almadan balık alıştırmak için koyulursa büyük hata olur. Su devridaimi kesilirken, motor yanabilir, oksijensiz kalan akvaryumda sistem çökebilir.

  Bu güzel hatırlatman ve eklemelerin için teşekkür ederim.

  Saygılar...
   

Sayfayı Paylaş