1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Anentome Helena

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde taygun tarafından 15 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Sayıları gittikçe artan Ramshorn Salyangozları için bir tedbir almam gerekiyordu. Epeydir akvaryumculardan gördüğüm Anentome Helena Salyangozunu denemek istedim. İşte ilk günkü görüntüler. Salyangozun yenmesi yaklaşık bir saat sürmüştür.

Saygılar

[izlesene=432,344]1032848[/izlesene]

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sabırla bekleyip bu değerli görüntüleri bizlerle paylaştığın için teşekkür ederiz Tamer abi. :helalolsun: Doğal olaylara doğal müdahale isteğinde ısrarcısın anlaşılan.

Taktir etmemek elde değil. Ellerine emeğine sağlık Tamer abi. öp:

3. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Yine eşsiz görüntüler ellerine sağlık Tamer abi.

4. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Ellerine emeğine sağlık abi. Gerçekten kayda değer görüntüler.

5. dr_glicocalix

dr_glicocalix

İsim:
    Gökhan Emre ÇAÇAMER
    Taygun Bey gerçekten çok hoş görüntüler. Su altı belgesellerini andırıyor doğrusu. ;) Ama ben bu görüntülere biraz esprili yaklaşmak istiyorum. Sayıları artan salyangozlara karşı onları besin olarak tüketen başka bir salyangoz türü koymuşsunuz akvaryumunuza, beki ya yeni koyduğunuz tür bu sefer çok ürer de önünü alamazsanız onları kime yem edeceksiniz bakalım :D

6. taygun

taygun Guest

Gökhan Bey,

Merhaba. İlginize teşekkür ederim. Sorduğunuz soruda haklısınız. Bu gibi bir salyangozu akvaryuma koyarken benim de aklıma ilk gelen soru bu idi. Yabancı forum ve diğer yabancı kaynaklardan okuduğum kadarıyla, bu salyangoz türünün üremesi çok yavaş oluyormuş. Okuduğum bir başka yerde ise, yumurtalrından pek azının çıktığını söylüyordu. Dolayısıyla, eğer bu bilgiler doğru ise uzun dönemde endişe duyacak birşey yok. Kaldı ki sayılarının çok arttığı günleri görürsem, satar ya da hediye ederim.

Saygılar

7. stablizer

stablizer

Tamer Abi ilk defa duydum ve ilk defa gördüm.Sağolasın

8. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Tamer Abi,kafamdaki soruyu silmiş oldun.Yavru alan arkadaşlardan artık gönül rahatlığı ile alabilirim...

9. Desert Falcon

Desert Falcon

Anentome Helena yı ilk bulduğum yerde alacağım.Tam da benim tanka lazım olan bir salyangoz.

10. taygun

taygun Guest

Arkadaşlar,

İlginize teşekkür ederim.

Doğrusunu söylemek gerekirse bu salyangozlardan beklemediğim bir performans görmekteyim. 65 litrelik karides tankımda var olan hemen hemen tüm Rams Horn salyangozlarını tüketti. Sayı olarak ciddi bir üstünlükte olan bu Rams Horn salyangozlarını nasıl oldu da i bir ay içinde tüketti anlayamadım.

Camlarda gezinen çok ufak salyangozlarla sanki ilgilenmiyorlar gibi. Bir de minare salyangozlar. Bu salyangozların ise bebeklerinin boş kabuklarını görmekle birlikte yetişkinleri aslanlar gibi dolaşıyor akvaryumda. Buradan gözlemlediğim kadarıyla:

* Rams Hornların yetişkinlerini avlıyor, ama minarelerinkini avlayamıyor.

* Minarelerin yavrularını avlıyor fakat Rams Hornların ise yavrularını avlamıyor.

Her iki durumda da benim için sakınca yok. Çünkü ben her iki salyangoz çeşidinin akvaryumlarımda silinmesini istemiyorum. Onlar da yaşasında ama sayılarını kontrol edeyim ki, istila olmasın.

Saygılar

11. radenko

radenko

Yakında onlarda yok olur bir iki aya sadece helenalarınız kalacak. Gerçekten çok etkililer.

Sayfayı Paylaş