1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ani ölümler

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde reis tarafından 3 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Ya birazcık çamaşır suyu sorunu çözer...

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Valla abisi ben hiç çamaşır suyu kullanmadım su dezenfeksiyonu için... Akvaryumları dezenfekte ettiğim oldu onunla ama ondan sonra belki onlarca kere duruluyorumdur...

3. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    1lt'ye %5lik çamaşır suyundan 80 ml koyuyorsun abi.Normalde litreye 4mg klor konuluyor.10luk enjektorle uygulayabilirsin.Ondan sonra 3-5 gün beklet.Tek bir bakteri dirençli onun da adını hatırlayamadım şimdi.Hatırlarsam yazarım.

4. hawkeyex

hawkeyex

İsim:
    Erkan AKLUM
    Olcay Bey
    Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunmak isterim. Gerçekten çok acı verici ve üzücü bir durum ile karşı karşıya kalmışsınız. Umarım artık kayıplarınız biter ve en kısa zamanda oluşan kayıplarınızı telafi edersiniz.
    Saygılarımla

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Erkan bey;çok teşekkür ederim Allah razı olsun.

Bu arada dün balıkları yemlerken,damızlık yunuslarım yeme karşı baya bir ilgisizdi.Ve bir tanesi kararmış,yeme hiç bakmıyordu bile.Hızlı hızlı ağzını açıp kapatıyor ve kendini koloniden dışlamıştı adeta.Akvaryumun sumpunu boşaltıp iyice bir temizledikten sonra %20 dip çekimi ile birlikte su değişimi yaptım ve biraz kaya tuzu ilave ettim.Bu sabahta balıkları yemlediğimde yunuslar yeme dönüp bakmadılar bile :hink: :( Yani şuan balıklar yem yemiyor :(

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    abi zorla yediremezmsin şırıngayla falan

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Çok zor Emrah yaa.12-13 tane damızlık yunus.Üstelik akvaryumlarıda en üstte. Tek tek yaklaması yedirmesi zor :( Daha ziyade artık ben yoruldum.Bukadar ölümlerin üzerine artık akvaryumlara kafamı bile çevirip bakasım gelmiyor :( montz:

8. sherides

sherides

İsim:
    Elif TEREM
    Olcay bey Allah (cc) yardımcınız olsun
    Allah (cc) kolaylıklar ve sabır versin
    Söylenecek hiç söz yok. inanın her yeni mesajı okurken bu yazıda herşey düzelmeye başlasın ne olur diye dua ederek okudum tüm msjları ama yok son sayfada son msj da da yok. İnanın elim ayağım titriyor üzüntüden
    :hasta: :hink: :(

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Elif hanım teşekkür ederim.

Bu hobininde en can sıkıcı şeyi bu işte :hasta:

Artık geri kalanlarda ölsünde bende bu sinirle akvaryumları kaldırıp atayım,hobiyide bırakayım diye düşünür oldum montz:

10. sherides

sherides

İsim:
    Elif TEREM
    Yapmayın Olcay bey yaşadıklarımız bu hobinin en kötü yani ne kadar kaldıracağım, atacağım desenizde başarabileceğinizi sanmıyorum.
    Ama siz tanıdığım kadarıyla hayatınızda keskin dönüşler yapabilen bir yapınız var.
    Eğer vaz geçeceğim bu son noktadır derseniz nasıl motosikletten geçmişseniz Akvaristlıkten de o şekilde keskin bi kararla vazgeçebilirsiniz diye düşünüyorum o yüzden ne olur daha sakin olun. Siz zoru başarmış bir insansınız, evinizde 5000lt su alabilecek kadar akvaryum sahibi olmak ve bu akvaryumlara hakkınca bakabilmek her akvaristin işi değil.
    Allah (cc) yardımcınız olsun

11. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Olcay abi söylediğimiz antibiyotikler işe yaramadı mı?

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cem hocam;Valla hiçbirini kullanamadımki :(

İlk eczaneye gittim fiyat abartılı olunca gerin döndüm.Geri döndüğümde birde baktım birsürü balık ölmüş.Pc yi açıp sizlerle mesajlaşıyorum.Kalkınca birde bakıyorum bir okadar daha ölmüş.Son ilaç önerilerinizde ölümler okadar hızlanmıştıki yapacak hiçbirşey bırakmadı bana

Ancak;hani bahsetmiştimya balıkların tamamını yeni su olan akvaryuma alayım diye.Balıkları içinde sıfır su bulunan tanka aldım ve ondan sonra ortalama 20-25 tane balık öldükten sonra ölümler durdu çok şükür.Şimdi geride kalanların durumu Allah a şükür iyi ve iştahları yerinde.

Ancak bu seferde diğer akvaryumlarımda bir sorun var yani damızlıklarımda :hink:

Sarı prenses ve ahli tanklarımda ölümler başladı :( Ama bu diğerleri gibi değil.Yani hasta oldukları belli.Diğerleri hiçbir belirtisi olmadan ölmüşlerdi.Sarılarla ahlileri biraz düzelttimde yunuslar biraz kötü durumda şuan. Balıklar sürekli kendini suyun üstüne asıyorlar.Aşırı değil ama azda olsa bir sürtünmeleri var.Yeme karşı pek ilgi göstermiyorlar.Öncede akvaryuma yaklaştığımda hepsi havaya kalkıyor,yemi attığımdada hücum ediyorlardı.Şimdi ise yem yanından geçerken birkaç parça ağzına alıyorlar. Hele bir tanesi 3 gündür hiç yem yemiyor ve sürekli kendini karartmış vaziyette.

Buda kararan balık

Bu akşam mutfak robotunda sera discus ile sarmısak karışımı yem yaptım ve balıklara verdim.Diğerleri azda olsa yedi ama bu kararan balık yemiyor :(

Valla iyice sıkıldım bu işten.

İki tane büyük tanklarımı dün akşam iyice kaya tuzu ile yıkayıp,içlerini doldurdum.Ve hava taşı koydum klor çabuk uçsun diye.Bu akşam yatarkende sumplarını çalıştıracağım ve yarın akşam bütün balıkları bu sıfır suya koyacağım.Arttık bundan başkada birşey yapamam.zaten yapmakta gelmiyor içimden bunca kayıptan sonra :( Artık ölenler ölsün kalanlar kalsın ne yapayım montz:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  13. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Abi sıfır su hazırlamak çözüm değil.Tek bir balık bile hasta olsa diğerlerine yeniden bulaştırır.Dirençli olmaları gerekir ki balıklar ne zamandır oradan oraya bitap olmuşlardır.Antibiyotikleri kullansaydın hemen etki gösterecekti abi ya :( 3 gün kullanacaktın zaten.Öyle sıfır suya falan da gerek kalmayacaktı.Sen zor ve pek çözüm olmayacak yolu seçmişsin.Ne diyelim hayırlısı..
    Bari en azından çamaşır suyu ile kullanacağın suyu dezenfekte etseydin?Oranlarını vermiştim yukarıda.
    İnşallah bundan sonra kimsenin başına böyle birşey gelmez,gelirse de buradan yararlanır bak:
    Bu arada filtredeki elemanları kaynattın mı veya başka bir yol ile dezenfekte ettin mi?

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cem Valla oan okadar panikledimki anlatamam :hink:Gözümün önünde onlarca balığım patır patır dökülünce su değişiminden tut,sera baktobur direct kullanmay,ordan kaya tuzuna kadar yapmadığım kalmadı.İlaçları kullanacaktım ama 3 günlük tedaviye dayanabileceklermi diye beklemedim ve su değişimi yaptım.Ama ölen balıkları sıfır suya alınca herşey normale döndü onu anlamadım :hink: Acaba diyorum hani okadar tedavi işe yaradıda balıkların zaten iyileşeceği vardı buda sıfır suyamı tesadüf etti huh:

Cem yıllardır bu çamaşır suyu konusunu biliyorum fakat,elimin ayarı kaçar diye hiç cesaret edemedim :) Ama bu konuya değinmeniz çok iyi olmuş.Bundan sonra allaj kimsenin başına vermesinde,olursada bu yazınız çok işe yarayacaktır em34:

Sump elemanlarını kaynatmadım cem. Sumpta zaten sadece elyaf ve sünger var.Birde bilboadlar.

Elyafları attım ve süngerleri ve bilboadları bol tuzlu suyla yıkadım.

Peki sence yunuslardaki durum nedir cem ? huh:

15. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Cem hocam,çamaşır suyu işini iyice anlatırmısın.Bende merak ettim açıkcası.Çamaşır suyu nasıl oluyorda balıklara zararı olmuyor.İlk defa karşılaştım beni maruz gör.

16. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Özgür Hocam,normalde şehir şebeke suyu bütün işlemlerden geçtikten sonra klorlanır.Ama bazen belediyelerimiz ya gerek görmüyor ya da uğraşmak istemiyor.Adamlar nereden bilsin akvaryumda kullanacağımızı.İnsan içse birşey olmaz deyip basıyorlar.Çamaşır suyu yöntemi belediyenin klorlama yapmamış olabileceğini düşünüp bireysel klorlama yöntemidir.Zaten direk akvaryuma çamaşır suyu dökmüyoruz,dinlendireceğimiz suya tatbik ediyoruz.3-5 gün dinlendirdiğimizde de çamaşır suyundan eser kalmıyor.Yalnız önemli nokta saf çamaşır suyu olmalı.Dağ esintili falan değil yani :) Bir de 1 milyona satılıyor dışarıda,onlardaki çamaşır suyunun kalitesini de bilmediğimizden bidonun üstündeki oranları dikkatle okuduktan sonra alıyoruz.Verdiğim oran %5lik çamaşır suyu için geçerlidir.Fazla koyarsanız eğer dinlendirme süresini uzatmanız sorunu çözer.
    Olcay Abi çiklidler hakkında benden daha fazla bilgiye sahip olduğunu düşünüyorum.Ama bana kalırsa şu an balıkların uyum sorunu yaşıyorlar.B vitamini takviyesi yapabilirsin.Yem almıyorlarsa ki almıyorlar,kirlenmeyi göze alıp akvaryum suyuna tatbik etmelisin.Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar.Bu arada 1 adet ölü balığı benim için derin dondurucuda,kapalı poşette saklarsan çok iyi olur abi.

Unutmuşum;tuzlama bakterileri öldürmeye yeterli değildir.yine çamaşır suyu oranını önereceğim.Bir leğene 1 ölçü %5lik çamaşır suyu+9 ölçü su koyuyoruz.Temizlenmesini istediğimiz elemanları bunun içinde yarım saat tutuyoruz.Daha sonra kaynamış su ile duruluyoruz[çeşme suyu kontamine(kirlenmiş) sayıyoruz]

17. farukocak55

farukocak55

Olaylarda nazar şüphelisi olarak Suat la ben görünüyorum.Ama biz Olcay abinin ziyaretine gittiğimizde zaten kendisi akvaryumunda büyük bir damızlık yunusunun öldüğünü söylemişti.Ondan sonrada bir yunusunda biz otururken aniden öldüğünü Olcay abi gördü.Kaldıki ben gördüğüm her balığa ilk önce 'Maşallah Nazar Değmesin' diyen bir insanım ve bugüne kadar hiç kimseye nazarım değmedi aksine başkasının bana nazarı değmiştir.Olcay abiyle sürekli konuşan biri olarak tekrar burdan geçmiş olsun diliyorum.Bende dün akşam 1 adet demasonimi kaybettim.Üzüntüsünün ne kadar büyük olduğunu tahmin edebiliyorum.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Faruk sen ve Suat yandınız :D Tek sizin yüzünüzden oldu bu iş.Al sana ateş: :D

Yahu ne alakası var? Dünyada nazarının değeceğine inanacağım enson insanlar sizsiniz.Zaten bunuda belirttim :D

Hem üstelik balıklarda bu sorun siz gelmeden evvel başlamıştı ;)

Bu arada seninde başın sağolsun kardeşim :(

19. farukocak55

farukocak55

Sağolasın Olcay abi...

20. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Eyvallah Cem hocam.Okuduğumdan anladığım saf çamaşır suyu olacak diyorsun.Çamaşır suyundanda anlamam hiç,evime almıyorum.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016

Sayfayı Paylaş