1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ani moli ölümleri..

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde bozüyük tarafından 13 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Sarı bi molim vardı.Son günlerde bi garip yüzüyodu.Zayıflamaya da başlamıştı karnı diğerleri gibi şiş durmuyodu.Hasta olduğunu fark etmiştim.Birkaç gün sonra baktığımda yüzgecinde ve kuyruğunda beyaz benekler olduğunu gördüm.Siteden hastalığı araştırdım.Balıçıya gidip bu hastalık için bir ilaç aldım adı contra-lchthyo mavi kutusu var kendiside mavi.

Forumdan okuduğuma göre bu hastalık kumun üstünde üreyebiliyorlarmış.Akvaryum da baya kirlenmişti.Dip çekimi aletim olmadığı için tüm akvaryumu boşalttım kumu taşları herşeyi yıkadım.Dekorasyonu da değiştirdim:) Balıkları içine koyduktan sonra kağıdında yazdığı gibi suya damlattım.Siyah moliye de bulaşmıştı hastalık. Herşey yolunda gibi görünüyodu sabah kalktığımda sarı moliyi köşede hareketsiz halde yatarken gördüm.Cama falan vurdum tüm çabalarıma rağmen hareketlenmedi sonra kepşeyi daldırdım suya dürttüm falan aldım sonra ölmüş.. Yem verdim sonra ilacı tekrar attım.3 gün kullanın yazıyodu.Sonra akşama doğru bi nüfüs sayımı yapayım dedim.Saydım yavrular tamam lepistesler tamam ama 1 moli eksik çıkıyo.Sonra aradım falan baktım ki köşede yatıyo.Aldım oda ölmüş.Ama onda hiç bişey yoktu gayet sağlıklı bi şekilde yüzüyodu ama ölü buldum.Aynı gün 2 ölü balık....Siyah molinin de heryerinde beyaz benek var Beyaz molide bişey yok o sağlıklı yüzüyo.Lepisteslerde ve yavrularda da hiç bişey yok.Moliler bu hastalıklara karşı hassas galiba..

Bir daha moli beslemicem:motz:

Diğer balıklara da bulaşır mı acaba??
    Ne yapmalıyım??

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle hatalı uygulamalar içine girmiş olduğunu bilmen gerek. Kuma varıncaya kadar köklü bir temizlik zaten hasta olan balıkları farklı bir suya , farklı bir değere adapte olmaya zorlar ve bağışıklık sistemi çökmüş balıklar bunu kaldıramaz. Yapman gereken ısıyı yükseltmek, oksijeni artırmak, ışıkları kapamak, %40 su değişimi yapmak olmalı. Bu tarz birilacı bu şartlarda kullanabilirsin. Yaptığın işlemler sonrası hastalık yayılmış yani bir anlamda dayanan diğer balıklarıda çökertmiş.

Geçmiş olsun...

3. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Lepistesler ve yavru molilere hiç bişey olmadı.. Onlara da bulaşır mı acaba???Isıtıcım da yok şuan.

4. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Bildiğim kadarıyla akvaryumdaki hastalıkların çoğu bulaşıcı mantar,beyaz benek ve dış parazit gibi ısıtıcı gerekli ! Biliyorsunki akvaryumum büyük sürekli ısı değişimleri oluyor.Ve çok çabuk diğer faktörlerden hastalanabiliyorlar.Hasta balık alımı gibi. ! :smiley33:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Temel abi yazmış gerekenleri. Kerem de ısıtıcı gerekli diye eklemiş. Beyaz benek hastalığı, çoğu yeni hobici tarafından çok ciddi bir hastalık gibi görünsede (ki öyledir) tedavisi çok kısa ve basit bir hastalıktır erken teşhis edildiğinde. Akvaryum olgusu zaten sürekli seyir ve gözlem yapılması gereken bir olgudur. Canlı doğuranlarda beyaz benek çok rahat fark edilebilir. E dergide de beyaz benek hastalığı ile ilgili geniş bir makale yer almakta. Bence beyaz benek ile ilgili eski ve yeni tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi alman için faydalı olacaktır. ;)

[​IMG] için BURAYA tıklayınız.....

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kesinlikle katılıyorum. Böyle bir hata sonrası sistemi tamamen çökertmeye ve yeniden kurmaya giden süreçler yaşanabilir. Ani ısı değişimleri bu tarz balıklarda direk tepkisini benek olarak ortaya koyar.

Suyun ve sistemin yeniden kurullması da zaten bu değerlerin oynamasıdır. Fakat atık ile tanışmamış, değerleri yerinde yeniden kurulmuş bir akvaryumda bu sorunlar balıklar tarafından daha rahat atlatılır, başında benek gibi tepkiler verseler de. Çünkü paraziti mukoza üzerinde yeni akvaryuma taşımış olma olasılığında çok yüksek.

Ellerine sağlık Erman faydası olacaktır.

7. bozüyük

bozüyük

İsim:
    Mustafa Mert TUĞRUL
    Makaleyi daha önceden okumuştum yinede teşekkürler.
    Bu sabah hamile lepistesimide ölü buldum..Bu ölümler artık çok canımı sıkmaya başladı.saat:gif
    Yarın bi ısıtıcı bakıcam.Benim akvaryum 25 lt ama taşlar kum falan 15 lt su alıyor. Nasıl bi ısıtıcı yeterli olur.Yani minimum kaç watt almalıyım.100 watt lar 15 tl falan buda bana pahalı geliyor..

Sayfayı Paylaş