1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ani ortaya Çıkan Yüksek ve Alçak Yosunlar

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 14 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,

Akvaryumdan balıkların azalmasıyla ortaya aslında çok hoşuma giden iki yosun türü çıktı. Akvaryuma faydalı olduğunu biliyorum özellikle yeşil olan türün ancak tam ismini şimdilik bulamadım. Pek tuzlu su akvaryumlarında görünmüyorlar. Bu yosun türü ışıklar kapanınca tamamen beyaz oluyor. Kalsiyum tabanlı bir yapısı var ve tadına bakan Tang balığı kesinlikle ellemedi şu ana kadar. Yerel bir yosun türü diye düşündüm ama sadece Singapur kayası üzerinde ortaya çıkması kafamı karıştırdı.

Bu türün haricinde çok daya küçük balık pulu şeklinde turuncu bir alg oluşumu yayıldı akvaryuma. Bu alg çok ilginç olarak üzerine akıntı veya balık kuyruğundan oluşan akıntı geçse uçuşuyor ve yerinden çıkıyor. Dha evvel hiçbir akvaryumda görmedim. Kayalar üzerinde ve tabanda oluşuyor. Mercanlar üzerinde tutunamıyor.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Temel hocam 1.resimdeki yosun gerçekten çok güzel ve ayrı hava katmış akvaryuma.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İsmini buldum Benim yosunların adı Halimeda discoidea. Yerli tür değilmiş. Biraz bilgi edineyim çok sevdim bu yosunu ben.

4. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    ABi biraz frag verir misin? :D :D :D Ben çok sevdim bu yosunu. Yosun demeye bin şahit ister. Bu bitki bitki. :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Var mı başka çare ? Teoman abide saldırdı yosunuma. Teoman abinin meşhur sözü geldi aklıma ' Varmı yapacak birşey verecez ' :D

Yanlız bu yosun kayaya çok ilginç ve sağlam yapışıyor. Kaya hafif kırılacak başka türlü olmaz sanırım.

6. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Benzemiyor Ufuk abi hiç ona. Bendekiler turuncu tamamen ve mercanların üzerinde duramayacak kadar uçuşkan bir yosun anlamadım gitti. Zararını görmedim bu türün ama bakalım gözlemleyeceğiz abi artık.

Sayfayı Paylaş