1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ankara'dan Yeni Kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Karakus tarafından 12 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Merhaba arkadaşlar. Uzun araştırmalar, alınan fikirler, maddi açıkların bir nebze giderilmesi, forumdaki arkadaşların yardımları sonucunda kurulumda ilk aşamaya gelmiş bulunmaktayım. Çok fikir değiştirmişliğim forumda bir kaç konu açmışlığım oldu. Önce var olan tatlı suyu yapıyım dedim. Sonra sumpsız bir sistem kuruyum dedim. En sonunda fikirlere de kulak asarak aşağıdaki özellikte bir sistem kurulumu yaptım.

Akvaryum :80*50*40(yükseklik) kule taşırma sistem
    Sump : 70*40*40(yükseklik) sanki akvaryuma göre büyük oldu gibi
    Akvaryum mobilyasını kendim yaptım iyi görünüyordur umarım :)
    Dalga motoru: Hydor koralia 3
    Kafa motoru: Newa Jet 2300
    Aydınlatma: 6*24 watt T5 DIY yapımında ilk tecrübem. Forumdaki aydınlatmalara bakarak yaptım.
    Kum: Two Little Fishie aroganit kum. Tabana 2-3cm yüksekliğinde serilecek.
    Tuz :Aquarium Systems Instant Ocean
    Protein Skimmer: Henüz yok. Bubble magus curve 5 ile Aquarium systems - io skimm 400 arasında kaldım. Fiyat olarak io skimm 400 daha uygun geliyor.
    Testler, bakteri kültürü tuz ölçer vs.

Şuan su dolumu yapıldı ve 10kg tuz eklendi. Sistem dönüyor. Yalnız sormak istediğim;
    1. Tuz ne kadar sürede erir? Şuan kabarcıklar ve zeminde tuz var bir miktar. Su da resimdeki gibi
    2. Temiz su girişiyle dalga motoru aynı tarafta. Sorun olur mu yoksa dalga motorunu kule tarafına mı çekeyim?
    3. Su yüksekten aktığı için şırıl şırıl ses geliyor oda da durulmuyor. Ek yaparak suyun içine kadar indirsem boruyu sorun olur mu?

YIKIKTEMO ve nhtkmn bunu beğendi.
  2. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
  3. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hayırlı olsun yeni kurulum. İnşallah uzun ömürlü bir tank olur.

Karakus bunu beğendi.
  4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Fatih bey aramıza hoşgeldiniz. Herşey yerli yerinde görünüyor. Ortadaki dikmeyi de beyaza boyarsanız tamamdır ;)
    Dalga modoru biraz aşağıya baksın tuz daha çabuk erir. Dalga motorunun konumunu değiştirmenize gerek yok. Boru girişini suya 1-2 cm gömerseniz sawes kesilir. Başka bir arzunuz... :D

Karakus bunu beğendi.
  5. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Teşekkürler böylesine hızlı cevapla için. Mesut bey hemen önerilerinizi uyguluyorum :))
    Bu arada floresanlarda sylvania t5 ler nasıl?

Not: Ps ler hakkında yorumunuzu da alabilirmiyim :D

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bence iyi ;) Hangi kombinasyonu düşünüyorsunuz. Bu arada yukarda akcaryumda taç yapmışsınız umarıkm kapak yoktur?

7. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    io skimm 400 fiyat ve performans açısıdan iyi gibi geldi bana. Taçın üstünde 80*50 aydınlatma var tam kapatıyor.Yerleştirmediğim için resimde görünmüyor. Akvaryum buhar camlı

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hah ben de onu diicektim. Deniz akvaryumlarında üstü kapatmamanız ph dengesi açısından ufak ama önemli bir detay ;)

corax bunu beğendi.
  9. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Aydınlatmayı tam kapatmasam buhar camları sorun yaratır mı bu durumda? Sump bölmesindeki dolabın arkasında da 5 cm hava alması için açıklık var bu arada etkisi olur mu bilmiyorum

10. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Demek istediğimi daha net açıklayayım. Akvaryumda suyun üstünün yeterince yüzey dalgalanması olması ve hava alması gerek.

11. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Yanlış anladıysam affola. resimdeki su mesafesinden mi bahsediyorsunuz? Tavanla su arasındaki mesafe? WIN_20150412_234538.JPG

12. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Kısaca buhar camı olmaz diyorum :D

13. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
  14. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Gerekli yorumu Burhan yapmis zaten. Yeni ps ler degil ancak pek tutulmadi. Calismasini da gormedim o yuzden yorum yapmayacağım.

15. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Teşekkürler Mesut bey, ilerlemeleri burdan paylaşır fikirlerinizi alırım yine:)

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun yeni kurulum, psler hakkında yorumlarımızı okumuşsunuz zaten ona öre bir karar verebilirsiniz. Curve serisi düşünülüyorsa curve 7 de düşünebilirsiniz.

muharremozbas bunu beğendi.
  17. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Saolun Veysel bey.
    Curve 5 ile io skimm 400 arasında internetten de baktığım kadarıyla performans olarak pek bir park bulamadım ama Fiyat olarak curve 5 : 280 TL,
    io skimm: 170 TL.

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    İki ps içinde almaya karar verdiğinde yardımcı olurum yönlendiririm seni sıkıntı yok. Ankara'dasın nasıl olsa.

19. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Tamam teşekkürler :)

20. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Tekrardan merhaba. Tuz erimeye başladı iyice yalnız camlara elle müdehale etmem gerekir mi?
    image.jpg
    Akvaryuma su inişindeki sesi boruyu uzatarak kestim. Onun sesi kesilince kule şnişteki fokurdama sumpa inişteki kabarcıklı su sesi sorununu fark ettim. Bunlara nasıl çözüm bulabilirim?
    image.jpg
    image.jpg
    İniş borusu suyun çok mu içerisinde acaba?

Sayfayı Paylaş