1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Anlıyamadığım neon hastalığı

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde expe tarafından 10 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Bu gece komşularımıza gittik ve oda benim gibi bitkili tropikal akvaryumu var.Ama akvaryuma göz atarken onun bile farkketmediği benim farkettiğim bir hastalık gördüm.Daha önce hiç başıma gelmemişti vede görmedimde.Bazı neonlarda ve kardinallerde tek gözleri dışarıda ve bir tanesininde ağızı hiç kapanmıyo sanki ağızında bişey var gibi duruyo.Anlamdığımın olay ise balıkların hareketlerinde bir durgunluk veya bir kenara sığınma gibi bişey yok.Sadece ağzı kapanmıyanda sanki bir dengesizlik var.
    Bu aralar akvaryuma balık eklememiş,su değişimlerini benim gibi suyun ısısını eşitleyip her hafta yapıyomuş.Kısacası bakım konusunda bir yanlış görmedim.Sizce bu ne olabilir ve o balıkları ayırmak gerekirmi.saat:gif

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hasta balık girişi olmuş olabilir akvaryuma. Su değişimlerini düzenli yapmak bazen yetmiyor sağlık için. Su kalitesi önemli değişimlerde. Bakteriyal bir hastalık gibi görünüyor anlattıklarından.

volkantr34 bunu beğendi.
  3. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Peki sizce ne olabilir bu hastalık ve neler yapmam lazım.Hangi ilaçları kullanmalı

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu şekilde tam bir tanı koymak zor. İlaç kullanımı hastalığın bilinmesine paralel olarak fayda sağlar. Zor hastalık bu tarz durumlar ve akvaryuma hakim olmadan öneride bulunmak pek doğru olmaz. Fakat ben görmesemde Dropsy hastalığından şüpheleniyorum. Ph yüksekliği ve salınması bu türü etkileyebiliyor. Damacana su ile %40 su değişimi yapıp ısıyı 29 cıvarına çıkarıp oksijeni de artırmak bağışıklık sistemini tetikler.

İlaç olarak Zimaks 400mg tablet(antibiyotik) kullanabilirsin önlem olarak. Ancak balıkları birgün aç bırakıp sonrasında bezelye, sarımsak ve kendi yemlerinden bir ezme karışım yaparsan iyi olur. Su değişimini 1 gün arayla aynı miktarda damacana suyla yapmaya devam etmen iyi olur.

volkantr34 ve Erman Pehlivan bunu beğendi.
  5. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Söyliyim bakalım arkadaşa.balıkları ayırsın mı peki

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum bence genel olarak toparlanmalı yani ayrılsa bile akvaryum dezenfekte edilip su değişimleri yapılmalı. Ayırma konusunda benim fikrim hasta balık sayısına göre belirlenmeli. Tümüne yakını hasta ise gerek yok ama sürüde 2 balık hasta ise ayırıp tedavi etmeye çalışmak mantıklı. Fakat yinede akvaryum toparlanmalı ve ilerlemesinin önü alınmalı.

7. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Teşekkürler Temel abi hemen arıyıp söyliyim. 2 balıkta gördüm sadece.

8. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Bende de böyle bir sorun var ama aradaki tek fark benim ciklet besliyor olmam.Benim de hamile olan balığımın ağızının biraz açık durduğunu farkettim hiç kapaltmıyor ve ana akvaryumda mavi prenseslerden erkeklerde 1-2 sinin de ağzının biraz açık durduğunu farkettim ara sıra kapatıp açıyorlar sadece. Genellikle hep açık acaba benimkilerde de böyle bir hastalık mı var? saat:gif

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su kalite bozukluğu söz edilen hastalıkların temelidir. Suyu kaliteli, döngüsü yerinde, değerleri yerindeki bir akvaryumda bu hastalıklar pek baş göstermez. Dışardan bulaşıcı hastalık girişi ile ancak kendini belli eder ve bağışık sistemi güçlü balıklarda tedavi daha iyi sonuç verir.

Bu gibi hastalıklar tanısı zor hastalıklardır ve bu durumlarda ana mantık devreye alınmalıdır. Bir balık hastalandığı suda düzelemez. Bunun anlamı önce su değerleri düzenlenmeli. Günlük su değişimleri yapılmalıdır ve eğer ilaç kullanılacaksa bile aksatılmamalıdır. Bazen sadece su değişimleri dahi sorunu ortadan kaldırır. Ancak su değişimi tek başına yetmez, bol oksijen ve 29 derece ısı balıklarda bağışıklık tetiklemesi yapar. Anahtar bol oksijendir. :shh:

10. expe

expe

İsim:
    emre aydınlar
    Abi arkadaşın akvaryumunu dün yine baktım balıklarda daha hala bir düzelme yok.Sen dedikten sonra akvaryum suyunu hergün değiştiriyo.Ama dediğim gibi balıkların birinin gözü büyük,birinin ise sanki ağızında bişey varmış gibi acık durumda.Ama balıklar ne bir kenara sığınıyo nede yem yemesinde sorun var.sadece ağzı kapanmıyan balık biraz yemi zor yiğiyor.internette de araştırıyorum ama ne bir resim var nede bu konu hakkında bir yorum.Ne olucak sonuç merakla bekliyorum valla.Suyun sıcaklığını 29 derceye cıkarmış su değişiminide yapıyor.antibiyotik tedavisi yapıyor birde (neo terramicin) yeme emdirip veriyor.

Sayfayı Paylaş