1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Anubias Afzelii'ler Çürüyor (!?)

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 19 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Arkadaşlar merhaba,

Bu hafta son 3 gündür bitkilerimin yaprakları suyu çekilmiş gibi içten içe çürüyor. Aşağıda resimler mevcut. Ne yapmak gerekiyor? Acil bilgi verir misiniz?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hasan bey gübreleme yapıyormusunuz.

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
  4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Yazdığım şuydu.

Bitkiler bu hale gelmeden önlem alınması gerekirdi, ama malesef bitkiler çürümüş durumda, Potasyum eksikliği,tüm yapraklarda belirmez sadece bir iki yaprakta, kenardan sararmaya başlayarak delinmeler olur. Bu durum gözlemlendiğinde ise gübre verilmeliydi.....

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Ne yapayım şimdi atayım mı hepsini? .8. Ben yeni başladım nerden bileyim potasyumu, nitratı, fosfatı? em32.gif

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hasan bey, genelde sadece balık besleyen akvaristlerin yapmış olduğu hata, balık beslerlerken, akvaryumumda yeşil bitkilerinde bulunmasını istemektir. Ama besleyeceği balığı seçmeden önce, balık ne hacim ister, ne yemi vermeliyim, nasıl kum almalıyım sorularının cevabını araştırır ve balığı beslemeye başlar. Bu araştırma iç güdüsünde, bitki için aynı şeyleri düşünmeden, sadece besledikleri balığın bu bitkiler ile olup olamayacağını araştırır ve gider alır akvaryuma diker. Olay sadece bundan ibaret değildir tabikide, balıkları nasıl besliyorsanız nasıl bakım yapıyorsanız, bitkilerinde buna ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir.

Tabiki atmayacaksınız, çürümüş yaprakları ayıklayıp, gübrelemeniz gerekir. Ben Tunç beyin gübresini kullanıyorum, hem verimli, hemde ucuz. Veya piyasada bulunan gübre markaları mevcut bunlardanda seçebilirsiniz. Azo, Sera, Seachem ve Brightwell olabilir...

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Hasan bey o anubias ölmüş artık.. Yada fotoğraftan öyle gözüküyor.. Ben hiç bitkide kök göremedim.. Çekimden dolayı mı yoksa aşağıya inen kökleri siz görüyor musunuz ? Eğer temiz temiz kökleri sizde göremiyorsanız ve kökler benim gördüğüm gibi ise o bitkiyi artık geri getiremezsiniz..

8. Homeros

Homeros

Yer:
    İstanbul/Beykoz
    İsim:
    Ömer ÇAKIR
    Bu bitkiyi ben de dikmeye karar verdim. Hagen kum olacak zeminde ve meleklerle bakmayı planlıyorum. Ne kadar doğrudur bilemiyorum tabi.

Sayfayı Paylaş