1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Anubias heterophylla yapraklarında delikler

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 27 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar saygılar:gif
    Anubias heterophylla nın yapraklarında delikler oluyor kahverengi gittikçe büyüyorlar.Acaba neden?

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb Özcan bey;

Bitkiyi akvaryuma yeni ekleme yaptıysanız bitkilerde, balıklar gibi ataptasyon sürecine ihtiyaç duyarlar .Bu süre 1 ayı rahat bulmaktadır.Bitkinizi bulunduğu yerden fazla oynatmayın belli bir süre sonra kendini toplayacaktır.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özcan Bey bu türün köklerini toprağa dikmeyin ve mümkünse misina ile kaya veya kütük tarzı dekora tutturun. Her ne kadar kök çürümesi olarak karşımıza çıksa da köklerin kuma gömülmesi yapraklarda da bozulma yapacaktır.

4. taygun

taygun Guest

Şimdiye kadar baktığım bu cins bitkilerde zaman zaman aynı sorunu ben de yaşamıştım. Bitkinin yapraklarında yanma gibi delikler oluşuyordu. İlk başlarda bu konuyupek fazla önemsememiştim. Çünkü yaprakların da bir ömrü vardı. Yani o delinmeleri - deliklerin çevreleri sararmış olmaları nedeni ile - normal sararmalarla bir tutuyordum. Daha sonra bu delinmelerin sudaki potasyum noksanlığından kaynaklandığını öğrendim.

Eğer siz de böyle bir tedavi yoluna gitmek isterseniz öncelikle pitkinin ihtiyaç duyduğu değerini bilmeniz gerek. Sonra bir potasyum testi almalısınız ve sonra da potasyum.

Saygılar

5. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Kökleri dışarda kalınca böyle kararmaya başlıyor.Benimki daha küçük olduğundan pek kökü de yok.
    Potasyum testini sorcam ama bulabilceğimi sanmıyorum.Bolu küçük bir yer olduğundan çoğu şey bulunmuyor.Bulunsa bile çok pahalı oluyor.Ama yine de bir araştırcam
    Selametle saygılar:gif

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Merhaba Özcan bey.

Potasyum,bitkiler tarafından en çok harcanan makro besindir. Suda 15-20 ppm civarında bulunmalıdır. Bu değerlere dikkat etmek gerekir.Azıda,çoğuda zarardır.
    Potasyum eksikliğinde ise,özellikle kök gelişimi olmak üzere gelişim hızı düşer, hatta aşırı durumlarda tamamen durur. Yapraklar leke halinde sararma ile beraber önce delinmeye başlar, sonra bu delikler büyümeye başlar, zamanla yapraklar ölür ve dökülür.Akvaryumunuzda,hızlı gelişen bitkiler var ise bunlar besini daha çabuk tüketmektedir.Tankınıza sadece Potasyumu eklemeklede çözüm olacağını düşünmüyorum.Daha sonra bitkiler, Nitrat ve Fosfat eksikliğide duyacaktır.

Potasyum eksikliği ile belirtiler Nitrat ve Fosfat eksikliğindekine benzer. Sararma genelde yaprak kenarlarından başlayıp ortasına doğru ilerlerken kimi bitki türlerinde geniş lekeler halinde sararma olabilir. Bu tip bitkileri gözlemlediğimizde dikkatli olunması kriter, leke halinde sararmalar potasyum eksikliğinde de görülür.

Tamer hocam karıştırdı sanırım.

Potasyum, titrasyon ile test edilemediği için doğal olarak piyasada Nitrat ve Fosfat bileşiklerindeki gibi titrasyon testleri bulunmamaktadır.

Umarım işinize yarar.

Saygılar..................................

7. taygun

taygun Guest

Anlıyorum. Peki sudaki potasyum miktarını nasıl ölçüyoruz?

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Merhaba Tamer hocam.

Malesef sudaki potasyumu ölçemiyoruz.Gübrenin üzerinde verilen dozajları kullanıp, zaman ile bitkileri gözlemleyip dozajı ona göre arttırıyoruz.

Saygılar...................

9. taygun

taygun Guest

Buna göre, eksik ve fazla doz kullanımlarında karşılaşacağımız durum nedir?

Tşk.

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tamer hocam;
    Bazı gübrelerde verilen oranlar genelde başlangıç dozajlarıdır.Örnek verilmesi gerekir ise:5 ml gübre, 50 litre akvaryum suyuna 5 ppm potasyum katar.Akvaryum da bulunması gereken 15-20 ppm ise 15 ile başlanır ve 20 ppm'e yükseltilir,tabi bu yükseltme bitkilerin tam adaptasyon sağlamasından sonra başlatılmalıdır.

Potasyum eksikliğini yukarıdaki mesajımda yazmıştım.Fazlalığının belirtileri ise; Yaşlı yapraklarda zamanından önce sararmalar görülür. Yaprak rengi beyazımsı yeşil olur. Birde,Potasyumun aşırı kullanımı bitkilerin Nitrat, Kalsiyum ve Magnezyum alımlarını önemli derecede etkiler.Oturmuş bir tanktaki gübre dozaj teslerinde, her zamankinden fazla değerler ile karşılaşırsak,bunun değişimini yapabildiğimiz test kitleri ile araştırılarak bulunabilir düşüncesindeyim.

Saygılar..............

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

[​IMG] [​IMG]

Belirtiler:

Kuru sarı görünüm (yukarıda resimde görülebilir ) En tipik belirti eski yaprakların uçlarıdır. Belirtiler magnezyum eksikliğine benzer ama potasyum eksikliğinde kenar kısımlar daha konsantre olarak sararır. Genç yapraklarda kırmızımsı bir hal alma olarakta ortaya çıkabilir. Meyve ve bitki gelişimi boyunca çiçekleri azaltır. Potasyum (K) hastalık durumunda, kuraklık döneminde ve soğuğa karşı bitki direncini arttırır. Potasyum eksikliği daha fazla kumlu topraklarda yaygın olarak görülür.

Fazla eklenmesi durumundaki belirtileri Murat Hoca'm eklemiş zaten.

Katkı sağlamak istedim Tamer abi ve Murat Hoca'm. Mesaj içeriği arama motorunda bulunmamaktadır.

Sevgiler...

12. taygun

taygun Guest

Her ikinize de teşekkür ederim.

Saygılar

Sayfayı Paylaş