1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Anubias nano sararma sorunu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde mr.türker tarafından 28 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Arkadaşlar anubias nano bitkimin üzerinde sararma şeklinde kahverengi lekeler oluştu, bu yetmezmiş gibi birde sanki üzerini kurt yemiş gibi delikler oldu, bunun sebebi ve önlemi nedir bilenler yorum atarsa sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

SAM_7111.JPG
    SAM_7107.JPG

Ekli Dosyalar:

2. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Anubiaslar kumsuz yetiştirilebilir,gübre ihtiyacı yoktur gibi yanlış bilgilerle ün yapmış bitki türüdür. Düşük ışık altında bu bahsettiğim şartlarda yaşamını sürdürsede formu güzel olmuyor. Sizin bakım koşullarınız nelerdir, akvaryum hacmi,kum,aydınlatma,gübreleme,balık yükü,su değişimi vb. gibi.

3. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    SAM_7055.JPG
    180 lt canlı doğuran- nenon tetra-kırmızı burun-rasbora ve çöpçü türleri ve vatoz türlerinin olduğu, 40 civarı canlının bulunduğu bir akvaryum.Akvaryumu kurarken bitkileri koyduğum yerlere sera instict stick gübre kullandım,akvaryumu kurdum aynı gün sıvı gübre ekledım. Akvaryumu kuralı 10 gün oldu, suyunu ekleyip bitkilerini diktim, 4 gün tam techizat çalıştı, ardından yavaş yavaş balıklarımı ekledim. Balıklar ve bitkiler tam 6 gündür sorun olmadan devam ediyorlar, tek sıkıntım anubias oldu, açıkcası onuda ilk akvaryuma eklediğimde kök kısmının büyük bir bölümünü toprağa gömmüştüm :S ama 2 gündür yati köküne sarması için uygun şekilde koyuyorum .Aydınlatmamda 3x18w sylvania frost white normal floresan.

Alparslan bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çok güzel bir akvaryum olmuş elinize sağlık sorunsuz devam eder İnş ...:)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Köklerinin kuma gömülmesini pek sevmiyor. Yaprak erozyonu potasyum eksikliğinden veya gübre fazlalığından olabilir. Dayanıklı bir bitki türüdür ama diğer karma bitkiler için eklenen inorganik maddeleri sevmeyebilir.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  6. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Umarım sorunsuz olur teşekkür ederim.

7. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Benimde şüphelerim potasyum eksikliği yönünde :(

H.Kaya.Gemlik. ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Şüphelerinizde haklısınız. Fotoğraflardaki belirtiler potasyum eksikliğini gösteriyor. Bu arada akvaryumunuz çok hoş düzenlenmiş.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu

Teşekkür ederim .Önlemini en kısa zamanda alıcam .

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş