1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Anubias'a Bir Haller Oldu

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde freeshout tarafından 20 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. freeshout

freeshout

İsim:
    tolgahan sezgin
    Selamlar öncelikle. Tankında 2 ay dır bulunan anubias'ım küf rengi gibi yapraklarında ve yavrak gövdelerinde oluşumlar başladı. Tankta black kriza var. Otcul olan bir tür oldugundan yaptakların bazılarını tırkıklıyolar. Ama bazı yapraklar ısırılmadıgı halde kenarları küf renginde. Anubias lar 3 farklı yerde. Sorunun oldugu bölüm çok sık kök ve yaptaklardan oluşuyo acaba bununla alakası olabilirmi? Işık olarak şerit led beyaz kullanıyorum.
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG][​IMG]

2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Fotoğrafı göremiyorum. Fakat dediğiniz oluşum bana sakal yosunu gibi geldi. :) Gri renkte, püsküllü, tüylü oluşumlar... Yaprak kenarlarında çıkarlar. Kurtulması gerçekten zor bir yosun.

3. freeshout

freeshout

İsim:
    tolgahan sezgin
    Ya sakal yosunu değil bence. Uzantısı yok çünkü. Sanki kirlenmiş gibi tortu gibi ama değil :) bu arada fotolar çıkmıyomu?

4. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Fotoğraflar şimdi açıldı bende. Evet sakal değil. Tam anlamadım ama bir çeşit yosun gibi duruyor. Işıkta bir değişme olduysa kaynağı o olabilir.

5. freeshout

freeshout

İsim:
    tolgahan sezgin
    T8 kullanılmış daha öncesi benim ışıkladıtma led olumca dediğiniz gibi yosunlaşma olabilir. Peki sıklıgından kaynaklıda olabilirmi. Çünkü diğer öbeklerde buna benzer şeyler yok

6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Lede geçtiyseniz ondandır. Alttaki kayalarda da var aynı oluşum. Genel bir durum yani. Sık su değişikliği çare olabilir fakat aydınlatma değişmeli diye düşünüyorum.

7. freeshout

freeshout

İsim:
    tolgahan sezgin
    Diğer bölgelerde olmaması sadece orda olması o öbekte olması enterasan :) vatoz bu yosunları temizlermi?

8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Cüce vatoz belki. Genelde yumuşak yapılı yosunları yer vatozlar. Elma salyangozu da olabilir, ama çözüm değil ki. Çözüm bir daha oluşmamasını sağlamak.

9. freeshout

freeshout

İsim:
    tolgahan sezgin
    Elma salyonguzunu bir defa attım tanka birdaha tövbe ettim :) işi gücü yok yumurta döküyo :) valla napıcam bilmiyorum. Olmazsa budayarak farklı yerlere yerleştiricem

Sayfayı Paylaş