1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Apel marine

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde propecia tarafından 17 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. propecia

propecia

İsim:
    Hüseyin
    Arkadaşlar abim Ahmet Solmaz ile birlikte yeni akvaryumlarımıza kaya tasarımları yaptık.

Ben biraz abartarak aşağıda eklediğim kayayı yaptım. Şimdi sorular;

- Teknik adı kablo bağı olan (yeni öğrendim), benim adına cırt cırt dediğim bağ ile çok sağlam bir şekilde bağladık. Bu cırt cırtların zaman içinde özelliğini yitirebileceğini belirtti diğer forumdan arkadaşlar.

- Kaya yapıştırıcısı araştırması yapayım dedim. Akvaryum portalına ait 2009 yılı bir başlıkta bu yapıştırıcının adı geçiyordu. Apel Marine.

- Bunu daha önce kullanıp başarılı olan var mı.

- hadi tuttu diyelim. Üzerini bakteri kaplayabiliyor mu? Mercan üzerini sarıyor mu?

saygılar.
    1.jpg 2.jpg

Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  2. propecia

propecia

İsim:
    Hüseyin
    Kayanın yaklaşık boyutu 80 cm e 30 cm 20h kadardır.

3. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Ben kullandım, düzgün şekilde ve çok noktadan uygulandığı taktirde yapıştırdığınız kayaları birbirinden çok zor ayırırsınız. Sağlam tutuyor.Bir defada fazla sürmeyin,akacaktır bu şekilde. Bir miktar sürüp kurumasını bekleyerek iki yüzeyin arasına bir daha uygulayın.

Üzerini bakteri kaplar, niye kaplamasın ki? Bakteriyi göremiyorum ama coralline alg kaplıyor, onu görebiliyorum.

Üzerini mercan sarıyor, bu net.

propecia bunu beğendi.
  4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Ben apel marin kullandım Tokattayken.Kayaları yapıştırırken az kullanmaya çalış.Başta sıcak bal gibi sağ sola sürekli akıyor.Zamanla nem ile şişip araları dolguluyor.Aslında suda kayalara kolay kolay bişey olmasada bazen darbe aldığında kopabiliyor.

Kullandığın cırt plastikleride kullandım.Ondada kaya dengeli olmasa biyerden kırılıp kopuyor.

En güzeli kaya+apel ile bu işi yapmak.Apeli birleşme yerine dökeceğin için mercan tutunması sıkıntı olmaz.Zamanla üstü coralin kaplanıyor ve kaya üzerinde belli olmuyor.

Öneririm kullanmanı fakat kayanın sağına soluna damlatmamaya özen göster.

ka2n ve propecia bunu beğendi.
  5. propecia

propecia

İsim:
    Hüseyin
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Erdoğan bey ve İbrahim bey,

Uygulanan yüzeyleri traşlamak da sağlıklı olur galiba. ilanlarda 3 saatte kuruduğu söyleniyor. 3 saat yeterli oluyor mu.

6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Yapışma yüzeyini artırmak adına biraz müdahale iyi olur,yüzey alanı arttıkça daha fazla noktadan tutunacağı için sağlam olur.

3 saat tam kürleşme için yeterli değil. Minimum 12 saat beklerse sağlıklı olur.

İbrahim beyin bahsettiği gibi sağa sola bulaştırmamaya özen gösterin. Eğer istemediğiniz bir noktaya damladığı taktirde silmeye uğraşmayın, iyice bulaşır. Bekleyip kuruduktan sonra kazıyarak kopartırsanız daha iyi olur.

propecia bunu beğendi.
  7. propecia

propecia

İsim:
    Hüseyin
    Akvaryum içindeyken müdehale etmeyi düşünüyorum. Aralayabildiğim kadar kayaların arasını açıp yapıştırıcıyı sürebilirim. Alt kısmında bir çıt çıt var dökülürse onun üzerine dökülebilir. yine de kayanın açık yüzeylerine sarmamasına dikkat ederim. çıtçıtların üzerini de beyaz çimento ile kapatma planım var. Farklı bir adı vardı onunda. Şu an anımsayamadım.

8. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    portland çimento

propecia bunu beğendi.
  9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Alt tarafdaki kaya tasarımı çok güzel olmuş ben çok beğendim sanki yukarı doğru açılı şekilde 2 tarafdan fiji dalları çıksa çok daha güzel birşey olaur gibi ama tercih sizin bu halide güzel.
    Marin tutkal kullanmadım ama giesseman ve tunzenin kaya yapıştırmak için kullanılan epoxyleri mevcut.
    Yapıştırma işleminde önemli olan hususlar
    yapışma yüzeyinin arttırılması
    Yüzeylerin prüzlendirilmesi
    Yüzeyde kesinlikle nem , toz ve yağ bennzeri atıklardan ve çözücü maddelerden tamamen arındırılmış olması
    yapışan yüzeyin işkence ve benzeri bir malzeme ile sabitlenerek yapışkanın uzun süre kürlenmeye brakılması

propecia bunu beğendi.
  10. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    propecia bunu beğendi.
  11. propecia

propecia

İsim:
    Hüseyin
    Teşekkürler Onur bey. Kayaların orta bölümlerine birer çıkıntı ekleyeceğim orta bölümde kalacak olan mercanların görünürlüğünü artırmak amacı ile. ama öncelikle kaya sabitlemeyi halletmek istiyorum. daha sonra üstüne ek yapacağım. Bahsettiğiniz hususları elimden geldiğince uygulayacağım. Bu adı geçen markayı öncelikli olarak denemeyi düşünüyorum. alternatif ürün bilgisi için teşekkürler.

12. propecia

propecia

İsim:
    Hüseyin
    Bugün ürünün farklı bir versiyonunu temin edebildim. (şeffaf olanı) 10 tl fiyatı vardı. Akşam eve döndüğümde deneme yapacağım. bilgi paylaşımında bulunmaya devam ederim yine bu başlık altından. Ankara siteler demireller olması lazım. Buraya da yazmış olalım ki daha sonra lazım olduğunda hatırlatması olsun :)

Sayfayı Paylaş