1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Apex ve Seneye Kontrol Cihazları

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde mekatronik tarafından 4 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Apex ve Seneye kontrol cihazları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Ben Seneye cihaz ilgili daha öncede yorum yapmıştım, kullanıyorum aslında memnunum ama benim alış amacım farklıydı, bazen uzun süreli herhangi bir yere gittiğimde tankın gidişatı ile ilgili sonuçları almak istiyordum.Onur'un imparator öldüğünde amonyak fırlamamış fakat ben yurtdışına gittiğimde akvaryuma bakması için görevlendirdiğim bir elemanım, yemleme listemi kaybetmiş ve balıklar aç kalmasın diye bir sürü dondurulmuş yem ve koca nori yapraklarını atmış balıklara. Alet amonyak uyarısı verince telefon ile arayıp müdahale etmiştim. Bu gibi durumlar için iyi iş görüyor.

Eski verileri görmek için aleti Pc'ye bağlamaya gerek yok. Uygulama üzerinden bir oturum açıyoruz ilk başta ilgili server'da. Kullanıcı ismi ve şifre belirliyoruz. Geriye dönük verileri rakamsal veya grafiksel olarak izleyebilmek için uygulamaya giriş yapıp server üzerinden bilgileri alıyoruz.Cihaz verileri kendi içerisinden saklamıyor, pc'ye bağlı olduğu sürece ve ağ bağlantısını bulduğunda direkt server'a atıyor. Yalnız şöyle bir şey var, bazen seneye pc'ye bağlı olsa da uygulama herhangi bir sebeple kapalı olabiliyor. Bu esnada uygulama tekrar çalıştırıldığında okuma yapıpta gönderemediği verileri toplu şekilde server'a gönderiyor.Bu esnada app alt kısmında kaç adet veriyi okuyup göndermekte olduğunu belirten kırmızı bir yazı çıkıyor.

Alet verileri kendi hafızasında saklamıyor, server'a gönderiyor kısaca. Okumalar server üzerinden yapılıyor.Ama tabiki haliyle pc'ye kurulu durumdaki küçük bir uygulama penceresinde anlık okumalar sürekli takip ediliyor.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Ağustos 2015
    TencoMelih ve harfuzmani bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Her ay sabit gideri vs ile sapma oran fikirleri, birçok ilavenin ayrıca alınmasının gerekmesi sonrası Seneye başka seneye kaldı bu durumda.

motie, JOEBLACK73, TencoMelih ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tercüman oldun Temel abi. :)
    Apex bakalım biz.

TencoMelih bunu beğendi.
  4. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Bende de apex var mükemmel ama çözmesi biraz zor

5. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Ben aqua Reef in akıllı prizini bekliyorum ph ve orp sesörü olursa apeks makes aramam :)

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Apex tek geçerim. ..

SM-N915F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TencoMelih bunu beğendi.
  7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Yaklaşık 3 haftadır yoktum. Apex ile bütün sistemi uzaktan istediğim gibi kontrol ve müdahale yapabiliyordum...
    Dün döndüm ve tank benim baktığımdan daha iyi durumda.
    Apex ile
    ısıtma,
    soğutma,
    kalsiyum reaktörü (Ph kontrollü)
    T5 Aydınlatma, (Sıcaklık kontrolü)
    3* 250 Metal Halide (Sıcaklık Kontrollü)
    Kafa motorları,
    Protein skimer,
    Biyopalet reaktörü
    Ph, Orp, sıcaklık kontrol
    Bağlı bunlatı ayrı ayrı kontrol ve proglayabiliyor ve dünyanın her yerinden müdahale edebileçeğim gibi programınıda değiştirebiliyorum...
    İlave oluçak otomatik su değişim, yemleme....

TencoMelih bunu beğendi.
  8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Konu biraz karışmış,

Allah aşkına Apeks dediğiniz cihazın maliyeti nedir lütfen ikisini aynı keseye koymayalım..

Courageous bunu beğendi.
  9. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Fatih ben aynı keseye koymadım, öyle birşey denilemez. Seneye ölçüm ağırlık bir cihaz, kontrol etme müdahale amaçlı değil.
    Apex ise akvaryum ana etkenlerin ölçümleri sonucunda müdahale edebilme ve programlayabilme cihazı.
    Amaçları çok farklı, seneye ne bir apex olur, apex ne bir seneye olur.
    Benim ihtiyacım apex di ben ondan yana hakımı kullandım. Akvaryum daima başında bulunamadığımdan, sistemi biraz daha otomatikleştirdim ve uzaktan müdahale edebileçek duruma getirdim okadar.
    Söz gelişi çoguna göre gerek olmayan ama bana gerektiği için aydınlatmayı bile uzaktan kumanda ederek aşagı yukarı yönlü hareket edebileçek hata gün içinde programlayarak armetürün yüksekligi değişken yaptım.
    Adı üzerinde hobi, hobi gibi davranmak lazım...
    Çok takılmamak lazım, isteğen istediğini kullanmalı, yada diy yapmalı...
    Bende seneyi düşündüm sırf aydınlatma par değerlerini okumak için ama apex bu ürünü çıkartığını öğrenince vazgeçtim...
    Bu arada Fatih senin memleket Köyçeğiz miydi. Geçen hafta Dövüşbelen deydim...

TencoMelih ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Memleket bodrum Özkan

11. barabelli

barabelli

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Eray YILMAZ
    aquamedic'in gözünü seveyim.Ne varsa eskilerde var..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Onurs bunu beğendi.
  12. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kusura bakmayın ama ben yine araya gireceğim.
    Apex'te pH ve orp okuyabilirsiniz, fakat bunlara müdahale etmek apex'in işi ve amacı değildir. Tıpkı Seneye'deki gibi uzaktan izlemeye olanak verir ve ayrıca yine her iki probta kalibrasyona ihtiyaç duyar.
    Sistem kendi içinde uzaktan erişimli bir saha Bağlantı Kartı işlevi görüyor. Sistem bileşenlerinin çok büyük kısmı zaten kendi içlerinde kapalı çevrim diye tabir ettiğimiz şekilde işlevini yerine getiriyor. Bu tür cihazlar kişisel ihtiyaç gözetilerek alınıyor ve kullanılıyorlar, tercih meselesidir ve kullanan "ben cihazın işlevinden memnunum,parasını hakediyor" sözünü gönül rahatlığıyla söylüyorsa sorun yoktur.

13. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Sapmaya çok takılma abi, dediğim gibi bir süre kullanınca zaten cihazın çalışma mantığı anlaşılıp, yorumu kolaylıkla yapılıyor. Sabit gider olayı var evet, malum slide değişmesi gerekiyor. Birde şu var, hassas dengede seyreden ve tanka uygulanacak çeşitli yöntemlerin takibini mümkün kılacak iki önemli veri sunuyor. Bunlar ; NH3 ve PH. Sizinde bildiğiniz üzere biyolojik çöküşün ilk ve en önemli belirtisi NH3 ile başlıyor. Birşeylerin çok yanlış gittiğini ve kısa zamanda kritik sonuçlar doğuracağını anlamak, bu cihaz sayesinde çok rahat oluyor. Ph takibi de yine aynı şekilde oldukça faydalı, bize genel gidişatın ilerleyiş şekliyle ilgili yardımcı oluyor.

Ilave ekipman ile ilgili farklı yöntemleri yukarıda yazdım, artık ne şekilde tercih edilirse.

Seneye benim görüşüme göre f/p iyi bir cihaz. Evet belki bir çoğunuz böyle bir fiyatın nasıl iyi şeklinde değerlendirilebileceğini soracaksınız, fakat piyasaya baktığımız zaman emsal alınacak kaç tane farklı ürün görebiliyoruz ki.

Bu hobide heves edip aldığım fakat kullanmadığım bir çok alet edevat oldu. Ama bu cihaz bu gruba dahil değil. Elbetteki çok daha fazla parametreyi bana sunsaydı daha mutlu olurdum.
    Verdiğim paraya acımadığım ve gönül rahatlığıyla yeniden slide alarak harcamaya devam ettiğim bir ürün. Bir canlıya çok daha fazla ödeme yapmışlığım oldu kaç kere.

14. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Apexi küçümsemeyelim apexe script yazılabiliyor bunun anlamı şudur kontrol gücü ve müdahale kabiliyeti hayal gücü ile sınırlı.
    2 cihazı karşılaştırmak neden hatalı olsunki 2 side neredeyse aynı para seneye reef.+ sws wifi + 12 slide 1400 tl civarı apexde 1600
    Seneyenin burdaki artısı ışık ölçümü amonyak konusuna pek önem vermiyorum ama bazen oda faydalı olabiliyor

Courageous, harfuzmani ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  15. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ben kararımı verdim takip etmek istediğim özellikle ph idi ve sadece onun için bu kadar para bağlamak benim için anlamsız.Olurda kh da ölçen çıkarsa acımam basarım parayı.

TencoMelih ve Pennywise bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    KH,MG,PH,CA,Fosfat,Nitrat,amonyak olsun ben de basarım parayı. Ama sabit gider de istemem. :)

17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Baska ne isterdiniz :) Mesajlari ayirip "Apex ile seneye karsilastirmasi" basliginda tartisabiliriz.

Zira guzel konu olur.

Onurs ve harfuzmani bunu beğendi.
  18. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ph ve kh ı ölç diğer hepsinin ne olduğunu söylerim benim tankta.
    Yeni konuda hemkirim, rahat rahat yazamıyorum hiç oluyor konu.

Onurs ve Montimahir bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Konuyu ayırdık şimdi karşılaştırma yaparsak ben ne almalıyım? Seneye kontrol cihazını Hakan, Mahir, Halil ve ben az daha 4 adet sipariş veriyorduk son anda aylık sabit gider ve diğer eksi yönlerini baz alarak iptal ettik.

Düzenleme: 6 Ağustos 2015
  20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Temel abi ben komple vaz geçtim, bana şuan bu iki aletinde tek yararlı kısmı ph ölçmesi ve kayıt altına alması.Bunun dışındaki özellikleri bana yaramıyor.Sadece ph görmek içinde vereceğim para gözüme fazla geldi.Açıkçası çokta umursamıyorum ph'ı neticede hali hazırda tanka alarm gibi aşil tang var, ona birşey olmuyorsa mercanlara da birşey olmasın artık. :)
    Daha öncede dediğim gibi eğer kh ölçen çıkarsa onu fiyatına bakmam edinirim, benim için en önemli test o şuanda.

Sayfayı Paylaş