1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aphanius villwocki bilgi derlemesi (West Anatolian Killifish)

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 17 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. Onur G. HİTİT

  Onur G. HİTİT

  Mesajlar:
  901
  Yer:
  İlkadım/SAMSUN
  İsim:
  Onur G. HİTİT
  Genel:

  Erkek A. vilwocki:

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Dişi A. vilwocki:

  [​IMG]

  Doğal yaşam alanı Anadolu'nun batısındaki bazı bataklıklardır. Küçük gruplar halinde yaşarlar.

  Sırt ve anüs yüzgeçleri, vücutlarının oldukça gerisinde, kuyruğa çok yakın bir noktadadır. Erkeklerin vücutlarında, kahverengi-yeşil arası beden üzerinde açık renkli ince bantlar bulunur. Dişiler, erkekler kadar gösterişli değildir. Dişiler boz renklidir. Karın kısımları beyazımsı, sırt kısmı ise yeşilimsidir. Dişiler, erkeklerden daha iridir.

  Erişkin bir erkek 4-4,5 cm boy alırken erişkin bir dişi 5-5,5 cm boya ulaşabilir. A. villwocki balıklarının ömürleri ortalama 2-3 yıl kadardır.

  Davranışlar:

  Koloniler halinde yaşayan bu balıklar, son derece hareketli canlılardır. Her kolonide baskın bir erkek vardır. Baskın erkek, koloninin lideri olduğunu hareketleri ile ve renkleri ile belli eder. Ama bunun bir sürekliliğinin olduğunu söyleyemeyiz. Şartlar değiştiğinde, genç erkeklerden herhangi biri fırsat bulduğunda egemenliği ele geçirmeşe çalışacaktır. Bu girişim çoğu zaman genç erkeğin baskın erkek tarafından hırpalanması ile sonuçlansa da kral bazen tacını genç prense kaptırabilir.

  Üreme ve Beslenme:

  Anadolu'nun endemik türlerinden olan bu balık, etçil ve otçul olarak beslenir. Küçük kabuklular, kurtçuklar, balık yavruları (kendi yavruları da dahil) en sevdiği besinlerdir.

  İlkbahar aylarında üremeye başlarlar. Üreme zamanında erkek balık dişinin peşinden bir an olsun ayrılmaz. Kendini üremeye hazır hisseden dişi, erkeğin onu yönlendirdiği bir yosun grubunun arasına girer. Yosunların arasına giren erkek, dişiyi sıkıca kavrar. Dişi bu sırada gözle görülebilecek kadar iri olan 5-6 yumurtayı yosunların arasına bırakır. Erkek, yumurtaları döller ve ikisi de o bölgeden ayrılırlar.

  Yumurtaların açılma süreci değişkendir. Genellikle 1 hafta içinde yavrular çıkmaya başlar. Yumurtadan çıkan yavru, avlanmaya hazırdır. Av olmamak için de uyanık olmak zorundadır. Bunun için yosun kümelerinin altından pek uzaklaşmaz.

  İlk zamanlar sudaki çok küçük canlılarla ve yosunlarla beslenen yavrular hızla büyürler. 15-20 gün içerisinde 3-4 kat büyüyebilen yavruların cinsiyeti 1-2 ay içerisinde anlaşılır.

  Yavru A. villwocki:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Akvaryum Ortamı Hakkında:

  Akvaryum ortamında yaşatılabilir ve üretilebilirler. Bu balıkları akvaryum ortamına alıştırmak pek kolay değildir. Kuru yeme alışmaları zaman alır. İşin gerçeği, bu balıklar soyları tehlikede olan canlılardandırlar.

  Karma akvaryumlarda bakılmaları sakıncalıdır. Çünkü son derece kavgacı balıklardır. Kendi boylarından küçük balıklara zarar verirler, hatta onları öldürebilirler. Kendilerinden büyük balıkları da rahatsız edebilirler. Küçük balıklar arasında en saldırgan olan balıklardan olan gambusyalara bile dünyayı dar edebilecek kadar kavgacıdırlar. Kavgacı, bölgecil balıklar olduklarından dolayı küçük boylarına rağmen geniş hacimli akvaryumlar gerektirirler.

  KAYNAK: Ben... ;)
   

Sayfayı Paylaş