1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Apistogramma Macerası Başladı

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde -doctore- tarafından 1 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhabalar,
    2e 3d Apistogramma Cacatuoides (kakadu) ve yine 2e 3d Apistogramma pandurini (panduro) bugün biraz sancılı da olsa elime ulaştı. 3 cm civarında olan balıkların 1 i hariç hepsi gayet iyi durumda. 1 tane panduro dişisinin kuyruk ve yüzgeçleri kısık duruyor. Umarım toplayacaktır.

Aslında bu iki türe ayrı ayrı akvaryumlar yapmak isterdim, ama şimdilik mümkün olmadı. Tek bir akvaryumu mümkün olduğunca alana bölerek hazırladım. Bu tank 70*40*35y ölçülerinde. Tabanda sıfır silis kum, kuru yapraklar, kızılağaç kozalağı, mangrow kökleri ve çeşitli kolay bitkiler var. 2 adet sünger filtre var ve ısı 26 derece.
    Bir kakadu çiftini ise plati akvaryumuna saldım.

Balıklar henüz kuru yeme tam alışmamışlar. Canlı yemim yok malesef ve dondurulmuş yem siparişlerim de 2-3 sonra gelecek. Umarım bu süreyi sıkıntısız atlatırım.

Uzun zamandır hayalini kurduğum Apistogrammalara kavuştuğum için mutluyum ancak önümde zorlu bir süreç var. Öncelikle adaptasyon süreçlerini en iyi şekilde atlatmak, sonra güzel bir gelişim yakalamak, 3-4 erkeği aynı akvaryumda sıkıntısız barındırabilmek ve son olarak tabi ki hedefim çiftler yakalayıp bu canlıları üretmek.

Kribensisle başlayan, bolivian ramla devam eden cüce cichlid bakım ve üretim maceralarıma apistogrammalarla devam ediyorum. Allah sonumu hayır etsin. [​IMG]

Burada balıkların eve girişiyle daha akvaryuma girmeden başlayan maceraları var. Videonun devamı ilerleyen saatlerde gelecek.
    Vira Bismillah!!!

murat parin, nhtkmn, TencoMelih ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Muhammed abi hayırlı olsun...:nazar:

-doctore- bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok güzel bir tür seçmişsin yine Muhammed. Maşallah sağlıkla büyürler inşallah. Bitkili akvaryum kurduracaksın sonunda ya hayırlısı.:)

4. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hayırlı olsun yeni canlılar, inşallah kayıpsız devam ettirir ve üretim hedefine ulaşırsın Muhammed hocam.

5. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Teşekkürler arkadaşlar, hepinizi bu tarafta da görmek isterim. :)

İşte videonun devamı ve akvaryuma giriş.

TencoMelih, nhtkmn, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Muhammed eskiden bu balıkları bulmak ve almak imkansızdı inan. Tatlı suyun son demlerinde aklımdaki hiçbir türü bulamadım, getiririz diyenler de rakamı uçuruyordu. Şimdi hem bitki türü ve hem de canlı çeşitliliği gerçekten arttı.

Akvaryumda çok doğal görünüyor, başarılar dilerim.

-doctore- bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi videoyu izledim aktarım işi başarılı İnşallah bunlardan da yavru alırsın...

-doctore- bunu beğendi.
  8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Temel abi Samsun civarında durum hala aynı. Senelerdir gözlüyorum bulmak bir yana adını bilen yok. Bu getirdiğim türler İstanbul dolaylarında ayağa düştü artık, biz yeni görüyoruz. Kakadu Apistoların sarı prensesi falan oldu artık. :) Dışarıdan buluyorum, yollamıyorlar da...Geçen sene zar zor ikna ettim, anomala istedim, ölü geldi.

2 sene önce tuzlu suya başladığımda da aynı sorunu yaşadım ve bırakmama sebep oldu. Dışarıdan söylesem yamuk yumuk balıklar yolluyorlar, Samsun'da şaş kaza bulsam bir pajama cardinal 120 tl, sarı kuyruklu ufacık bir damsel 130 tl...vs. Az çok buralardan takip ediyorum fiyatları, o sebeple o kazığı yemedim. :)
    Biraz zaman alacak galiba. Bafra'ya bir petshop ilk kez deniz akvaryumu getirdi kurdu geçen hafta. 8-10 parça balık ve mercan var. Fiyat sormadım bile gülerim diye. :D

Alparslan bunu beğendi.
  9. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Yemlemeyi haftada 3 kez dondurulmuş yem olarak belirledim. Kan kurdu ve artemiayı iştahla yiyorlar.
    İşte balıklarım burada.
    Malesef dün sabah bir kaza oldu ve plati akvaryumumdaki bütün balıkları kaybettim. O tankta platilerin yanında 3 bolivian ramla birlikte gelişimlerini orada gözlemleyim diye ayırdığım 1 çift kakadu da vardı. Malesef artık yoklar.
    Geriye 1e 2d kakadum kaldı ve artık çok daha değerliler. Umarım başka sorun yaşamam.

nhtkmn ve Alparslan bunu beğendi.
  10. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Kayıplarınız için üzüldüm. Ama üretim maceranızı takipteyim.

-doctore- bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun abi...:(

-doctore- bunu beğendi.
  12. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Balıklar hızla renklenmeye başladı. Erkek kakadu tüm akvaryuma hakimiyet kurdu.

Dişi Pandurini
    IMG_6334.JPG
    Dişi kakadu
    IMG_6343.JPG
    Dişi kakadu
    IMG_6344.JPG
    Erkek kakadu
    IMG_6346.JPG
    Dişi panduriniler
    IMG_6347.JPG

TencoMelih, Montimahir, nhtkmn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Maşallah.

14. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hızlı gelişme devam ediyor. Üreme renklerini alan 1 çift panduriniyi ayırmıştım. Çeşme suyunda zor olduğu söyleniyordu ancak ilk seferde yavru yüzdürmeyi başardılar.

Bu da ana tanktaki genel görüntü.

Birkaç da fotoğraf ekleyelim.
    IMG_6446.JPG IMG_6459.JPG IMG_6461.JPG IMG_6463.JPG IMG_6465.JPG IMG_6467.JPG IMG_6468.JPG IMG_6471.JPG IMG_6472.JPG

TencoMelih, Montimahir, nhtkmn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Maşallah abi bu işi iyi biliyorsun zoru başarıp yavruları almışsın...:)

-doctore- bunu beğendi.
  16. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Teşekkürler Alparslan, bu batının büyümesinden umudum yok ama en azından başlangıç yapıldı. Daha çok evde bulunabildiğim bir süreçte hallederim inşallah. :)

17. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Maşallah.

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Evet abi başlangıçtan sonrası gelir, yaz tatiline de az kaldı...:)

19. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bu akvaryumdan şimdiye kadar 2 pandurini çifti, 1 de kakadu çifti çıktı.
    Ayırdığım pandurini çifti 2. batın yavrularını yüzdürüyor. İlk batından hiçbir müdahale olmadan 8 yavru yaklaşık 1 aylık oldu.
    İşte 10 günlük olan 2. batın yavrular.
    IMG_6583.JPG IMG_6585.JPG IMG_6587.JPG

nhtkmn, TencoMelih, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Maşallah abi. Kakadu her zaman isteyip bir türlü bulamadığım bir tür. Umarım yavru verip büyürler de portal içi vesile olur bizede başlamak. Takipteyim konuyu :)

-doctore- bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş