1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aptasia Problemi için Alternatif midir?

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde yekim tarafından 24 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Arkadaşlar aşşağıdaki linkte aptasia sorunu için limon suyu kullanımı anlatılıyor. İngilizcem yetersiz olduğu için google translate nin çevirisi ile idare ettim ama bişey anlamadım tabiri caizse. Konu ile alakalı bilgisi deneyimi olan var mı acaba.

Lemon Juice to kill Aiptasia?? - The Reef Tank

2. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
  3. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Murat zaten bunu yapıp satan arkadaşa başka forumlarda da denk geldim. Ben acaba bu yöntem daha önce denenip-denenmedimi onu öğrenmek için sordum. Genelde araştırmalarda kaynar suyu enjektör vasıtası ile sıkmayı görüyorum. Alternatifler üretmek adına paylaşmak istedim.

ZeRo-x7 bunu beğendi.
  4. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Anladım abi bilgim olsaydıda yardım edebilseydim keşke:) Ama sıfır bilgi bende, daha tuzlu su kurmak için öğreniyoruz araştırıyoruz cevapları bekleyelim bnim içinde birikim olur bu sayede:)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Abi onu okudum ve izledim de kafama bir şey takıldı. Şimdi o kabarcıklar iğnenin elektrik akımıyla birlikte su da tepkimeye girdiğini gösteriyor. Acaba suya zararı dokanır mı ki? Sonuç da metal.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Metal olmasının zararı yok, çıkan akım veya yanma sonrası toksit maddeler belli bir zorlama yapıyordur ama büyük bir sorun olacağını düşünmüyorum.

ZeRo-x7 bunu beğendi.
  8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Elektrikle yapılan yakma olayında bir taraf metal enjektor iğnesi diğer taraf karbon çubuk veya kömür olmalı sebebi ise suya elektroliz sırasında zarar vermesin diye .

9. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    peki bunlardan hangisi + uca hangisi - uca fark ediyor mu Halil.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Biraz kmya kitaplarını karıştıralım derim elektroliz neymiş google amca anlatsın.

11. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Karbon uç; sodyum hidroksit imi bağlıyor?

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Karbon veya kömür diğer adıyla olmasının sebebi iki metal arasında elektron veya üzerindeki kaplama ne varsa onun suya salınıp diğer tarafa geçmesini engellemek aksi halde suya değişik bir salınım yapıyor.

1 bardak akvaryum suyunda deneyin 12 v bir adaptörün ucuna + ya ve - ye ayrı ayrı çivi veya enjektör iğnesi koyun bakın soğra ne oluyor

13. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Bakır eriyor. ben direk adaptörün uçlarını sokmuşdum.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Aynı şey.

15. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Tamam işte benim demek istediğim şu. Katot uçda sodyum hidroksit oluşuyor ki çıkan kabarcıklar bunun sebebi. Burada karbon + uç iğne - uç mu olmalı.

Sayfayı Paylaş