1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aptasia problemi.

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde lcturkey tarafından 8 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Evet Temelim o kayalarında payı var ama bence ben çıkarttığım kayaları tatlı su ile yıkamadım o yüzden aşırı derecede yayıldıklarını düşünüyorum ,birde kullandığım deniz suyu onların çoğalmasına sebep oluyor diye düşünüyorum :heyo:

2. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Teoman abi bırak tatlısu ile yıkamayı tatlısu içinde fokur fokur kaynattım kayaları :)

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Tuz ruhu işe yararmı Levent ? :D Birde onu dene bakalım ? :D

4. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Olcay kayaları akvaryuma koydum bile.Sanırım kaynatmak en kesin çözüm şuanda herhangi bir hareket yok göremedim hiçbirşey.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Yahu bu aptasia nasıl bir canlı ? Yani zararı ne akvaryumlarda ? Küçücük birşey bu yahu. Ne gibi zararı olabilirki ? huh:

6. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    olcay hocam akvaryumdaki yararlı bakterileri besinleri tüketiyor ve diğer canlılara bırakmıyor diye biliyorum birde yakıcı kolları var mercanlara dokunduğunda açmıyorlar ve bazen ölüme kadar götürebiliyormuşlar.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aiptasia pallida Aiptasia pulchella mücadelesi ve yaratacağı sorunlar ile alakalı geniş bilgi aşağıdaki linkimizde verilmiştir. Başlığı takip eden arkadaşlar açısından vermek isterim.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Vay bee ne canlıymış bu. .8. Ama şirin birşeye benziyor. Boşver levent hocam kalsın akvaryumda. Besle işte gitsin. :)

9. GETzREADY

GETzREADY

Toz kalsiyumla yoğun bir çözelti hazırlayıp aiptasyalara şırınga etmeyi denedinizmi?Ben mücadelemde bu yöntemle başarılı oldum fakat kayalatın çok kuytu yerlerinde olanlarla uğraşmak bi hayli zor.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Konuyla alakalı bir makale yazmıştım bu öneri kimyasal mücadele modeli içinde yer alıyor. Mücadele şekli ama tümü gibi bununda garantisi yok malesef.

Öyle bir yapısı var ki su içinde ezseniz 15 tane olarak geri geliyor. Toz kalsiyumla yoğun bir çözelti hazırlayarak enjekte etmenin bazı dez avantajları var ve sizin de belirttiğiniz gibi ulaşılamayacak noktalarda illaki kalacaklar ve yayılma bir süre sonra devam edecek. Aslında daha önemlisi yoğun olan bu çözelti su değerlerini anında değiştirebilecek güce erişiyor.

Mesela ph değeri ? Bu bence ciddi bir risk balıklarda benek olarak karşımıza çıkabilir.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  11. GETzREADY

GETzREADY

Aptasia problemi.

Redsea sıvı kalsiyumun üzerinde ph a etki etmediği yazıyor.Bu tip bir ürün kullanılabilir diye düşünüyorum.Ben toz kalsiyumu eritip kullanıyorum dozajını ayarladığım için bir sorun yaşamadım.

Sayfayı Paylaş