1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aptasia savaşları vol 2

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde tatlıTuzlu tarafından 25 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Şöyle söyleyim ilk aldığım chelmonum 6 aya kadar yaşadı. O zamanki tecrübesizliğimde aptasilar bittikden sonra ( 3-5 adet ) jiç bir tedbir almamıştım. Muhtemelen potlarla beslendi. Ancak bu aldığım chelmonun açlıktan ölmesi mümkğn değil ki geldiğimde hemen aptasialara ve topraktaki ince kurtlara dadanmıştı. Pazar akşamı kontrole geldiğimde ters dömüş can çekişiyordu. Cleanerlar üzerine düşmeye başlamıştı. Sebebini hala bilmiyorum ama açlık değildi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yaşatmak mümkün, bunun için çaba gerek. Ayrıca tank mümkün olduğunca eski bir tank olmalı. Nadir abi rsm 250 tankında senelerdir besliyor bildiğim kadarıyla.

YMR_AY bunu beğendi.
  3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Aiptasia için en iyi çözüm chelmon edinmektir.Ancak onuda yaşatması oldukça zordur, her tanka adapte olamayabiliyor.Uzun zaman yaşatan çok kişi tanıyorum ama öldürülenlerin yanında komik sayılarda.

YMR_AY ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  4. resifadam

resifadam

Arka fonu çok güzel olmuş nasıl yaptınız

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tatlıTuzlu bunu beğendi.
  5. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Bir abim yapıyor mercan kırığı ve deniz kumundan. :)

6. resifadam

resifadam

Ćok güzel olmuş bende taşlardan yapmak istiyorum onu nasıl yaparım diye düşünüyordum.acaba maliyeti ni versek banada yaparmı

7. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Yapar sanırım ama bende ufak bir kar vermiştim. Kilosunu normalde 45 tlden yapıyor . Bana daha uygun yapmıştı isterseniz sorarım. Bana yaptığı gibi yaptırmaya çalışırım

8. resifadam

resifadam

Çok sevinirim zahmetinin karşılığını vericem.sorun yaparım derse 0553 338 0049 telefon numaram

9. alierbas

alierbas

İsim:
    Ali Erbaş
    Merhaba pepermintleri nerden temin ettiniz acaba

tatlıTuzlu bunu beğendi.
  10. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Forumda serbest ise tel numarasını vereyim . Ancak biraz pahalı sanırım. Bana tanesini 70 tlden sattılar

11. alierbas

alierbas

İsim:
    Ali Erbaş
    Tel numarası verebilirseniz sevinirim.

12. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Malzemeler
    Arka fon kadar egg crate..Ülkemizde kare petek menfez diye geçiyor
    İrili ufaklı akvaryumda kullanmaya elverişli kayalar
    Mercan yada midye kırığı
    Poliuretan köpük.genelde sarı renk ama siyahı da bulunabilirse daha iyi olur

Egg crateyi fon boyutuna getirip kayalari kablo bağıyla sabitledikten sonra poliuretan köpüğü sıkarak boşlukları dolduruyoruz..Aman dikkat genlesen bir malzeme oldugudundan usturuplu olmaya özen göstererek ilerleyelim..Ayrica uygulama öncesi nemli yüzeylere daha iyi yapisacagini bilin.Ve kesinlikle eldivensiz kullanmayın çünkü çıkarmak ölümden beter ve günlerce acısını çekersiniz. Ayrıca zemine poliuretan köpük geçmesini istemeyiz çünkü yapışır.Bu yüzden plastik poşetle kapatıp sonradan sökmek bir çare olabilir.Hizli kuruyan bir madde olduğundan takribi 3-5 dakika içinde poliuretan kısımlara midye kırığı serpistirerek kötü görüntüyü kapatıyoruz..Tam kuruması için 24-48 saat yeterliydi sanırım..Olusan duvarı silikonla yapıştırarak kullanabilirsiniz..

Önemli Not:Burdaki uygulamaların bir kısmı tarafımdan denenmiş ama tamamen tamamlayıp kullandığım bir malzeme değildir.Her türlü sorumluluk tarafınıza ait olmak üzere fikir vermesi açısından yazılmıştır..Ayrıntılı foto ve yapılmış örnekler için google da diy rock wall ...vs yazarak imaj aratmanizi tavsiye ederim.

Pennywise, tatlıTuzlu ve nefret59 bunu beğendi.
  13. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Ama bendeki duvar o söylediğiniz malzemelerden değil. Mercan kırığo ve deniz kumu içerikli.

14. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Sizin kullandığınız kayaların uzun süre kurlenmesi gerekiyor..standart diy kaya yapiminin farklı versiyonu diye tahmin ediyorum.Seramik kaya olduğunu sanmıyorum.

tatlıTuzlu bunu beğendi.
  15. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Seramik değil. Dediğim gibi mercan kırığı ve deniz kumundan yapılıyor. Salınım yok. Harika coraline alg tutuyor. Uzun süre kürlenmesine gerek kalmadan tertemiz şekilde geçti elime. Bakteri yatağı ve bakteri tutma özelliğide çok iyi olduğunu düşünüyorum. Yani kullanıcı olarak ben çol memnunum. En azından içinde sentetik hiç birşey yok.

16. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Mercan kırığı ve Deniz kumu dediğiniz malzemeyi çimento...vs kullanmadan nasıl bir birine yapistirdigini biliyorsanız söyleyebilir misiniz?

17. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Bilmiyorum malesef. Ama çimento yada benzeri birşey muhtemelen kullanılıyordur. Burada önemli olanın salınım yapıp yapmadığı ise hiç bir test sonucunda buna rastlamadım. Bu tabiki içinize sindirip sindirmemeklw alakalı akvaryuma koymadan önce. Ben kurulu akvaryuma ekledim. Yani kurulumda yoktu.

18. alierbas

alierbas

İsim:
    Ali Erbaş
    Benim de ihtiyacım var tel numarası verebilirmisin.

19. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Uzman değilim ama kafamdaki projede kullanmak üzere arastirdigim için biliyorum..Kullandiklari beyaz çimento tuz ve mercan kırığı..Sekil verip kuruduktan sonra 2-3 ay arasi kurlenmesi yoksa ph sorunu yaşamamak gibi bir şansınız olmadığı söyleniyor..;)
    Neyse ben alternatif sundum herkes kendi yolunu çizer.

tatlıTuzlu bunu beğendi.
  20. tatlıTuzlu

tatlıTuzlu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Savaş
    Ben aragonit kum kullanıyorum. Ph ı desteği sağlıyor. Belki o yüzden sorun yaşamamış olabilirim.

Sayfayı Paylaş