1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aqua makro 300 p PS de yaptığım modifikasyon.

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde bonsaireef tarafından 25 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Bu değişikliği uzun süre önce yapmıştım ama kullandığım normal boru kırıldığı için efektif çalışmıyordu. Bugün körüklü bir boru ile değiştirdim. Hazır bu işlemi yapmışken bu modifikasyonu sizlerle paylaşmak istedim.

İlk önce normal bir aqua makro ps çalışma mantığından bahsedeyim. (Bilmeyenler için.)
    Aşağıda gördüğünüz gibi normal ps de kırmızı okla gösterilen şekilde makro çırpıcılı motor ile su sisteme giriyor. Mavi ile gösterilen şekilde içte bulunan bir hazneden sağlı sollu çıkıyor. Sistemdeki su yeşille gösterilen şekilde sistemi terk ediyor. Kırmızı vana ile su yüksekliğini ayarlıyorsunuz. Atık toplama kabını çıkardığım için göremiyorsunuz.

Ben önceden sumpta çok fazla malzeme bulundururken şimdi elyaf dahi kullanmıyorum. Sadece PS var. Çünkü bütün malzemeler atık tutup sisteme yükten başka bir şey getirmiyorlar. Elyafsız suda partiküller görünüyor ama elyafı sık sık değiştirmiyorsanız o da sisteme yükten başka bir şey değil. O nedenle elyaf kullanmıyorum. Partüküllerin görünmesine razıyım.

Akvaryumdan gelen suyu ilk olarak PS ye sokmayı düşündüm. Böylece atıklar ilk PS tarafından toplanacak ve azot döngüsüne girmeyecekti. Bu modifikasyonu da o nedenle yaptım. Ps çıkışına elyaf eklenebilir.

Yukarıda kırmızı okla görülen yerden su artık markı motor ile girmiyor. Su direk iniş borusunun basıncı ile sisteme giriyor.

Elimde iki adet olan makro çırpıcılı motoru ise sistemde pasif kullanıyorum. İçerideki suyu alıp tekrar içeriye veriyor.

Aşağıda gördüğünüz yerden açtığım deliğe motorun su girişini monte ettim.

Bu motorun tam karşısına ise 2. motoru monte ettim. Motorun su çıkışını ise gördüğünüz delik hizasından, iç hazneye de açtığım delik ile bir boru sayesinde verdim. Aşağıda gördüğünüz gibi boru iki delikle iç hazneye kadar geliyor. Yani motor suyu dış hazneden alıp iç hazneye veriyor. Ama sonuçta sistemdeki suyu döndürüyor.

Yalnız aşağıda gördüğünüz gibi hortum kırıldığı için efektif çalışmıyordu ve bugün körüklü hortumla değiştirmeye karar verdim.

Kırılabilen hortumları çıkardım.

Onun yerine körüklü hortumu ekledim.

Çalışırken foto yok şimdilik. Deliğe silikon çektim. Kurusun PS yi çalıştırıp foto eklerim.

Motor sistemden çıktığı için pek bir kirli. Temizlikte yapamadım. Kusura bakmayın.

Forumda usta ellerden çıkmış harika DIY PS ler var. Yapanların ellerine sağlık.
    Benimki sadece eldeki PS yi daha efektif hale getirmek için yapılmış ufak bir değişiklik.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerinize sağlık paylaşım için. Aslında protein skimmer efektif kullanılabildiği sürece işlevsel bir alet. Aşağıdaki fotoğrafta benim eski duvara gömülü akvaryumun sump görüntüsü var. Çif agua macro ile müthiş bir canlı yükünü yürttüm uzun zaman. Modifiye güzel olmuş ama çalışma prensibini sorgulamak gerek diye düşünüyorum. Snuç olarak ps konumunu sump içerisinde yerleştirirken ps temiz su çıkışını devridaim pompası yönüne çevirmeye gayret ediyoruz, amaç temiz suyun tekrar sumpa karışmaması ve daha çok suyun ps içerisinden geçmesi. Aslında basit mantıkla baktığımızda su tekrar ps içine girse ne fark eder diyebiliriz ama bence oksijenin zor çözündüğü tuzlu su akvaryumlarında bu anlık olmasada sürekli çalışma periyodun içerisinde kayıplara yol açar. Atık ve oksijen anlamında. Motorları fena değil bu modelin ama şeffaf olarak bakıldığında herkesi tatmin etmeyebilir.

Suyun gövde içerisinden alınması ve tekrar içeri verilmesinin artılarını sormak ve yine sump içerisinden ps gövdesine su akışının nereden sağlandığını sormak istiyorum ?

Eski sistemim:

3. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Temel bey iyi anlatamadım sanıyorum. Ana akvaryum iniş borusunun suyu direk ps içine giriyor. Normalde makro motor ile ps ye su verilen yere ben iniş borusunu direk bağladım. Yani besleme bir motor sayesinde değil direk iniş yapan suyun basıncı ile oluyor. Bütün su ps ye giriyor. Motorlar sayesinde çırpılıyor ve tekrar sumpa dökülüyor.

Yani bu sistemin artısını şöyle söyleyebilirim bütün kirli su gelir gelmez PS ye girdiği için sumpa dağılmadan temizlenmiş oluyor. Çıkan temiz su sumpa nereden girerse girsin kirli su ile hiç temas etmiyor ve direk akvaryuma pompalanıyor. Aslında bu sistem octobuslarda kullanılan bir sistem. Buna benzer DIY çalışma yapanlarda var. Yani suyu direk ana akvaryumdan alıp ps de kendi içinde çırpıp sumpa vermek. Fikir bana ait değil. Sadece aqua makroya uyarladım.

4. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    DIY çok seven birisiyim. Ama fazla masraf yapmadan ve aklıma estiği anda yapıyorum. Akvaryumdan gelen 5 cmlik boruyu PS nin ince borusuna uyarlamak için aşağıdaki bir sistem yaptım. İşlevsel olduğu halde görsel olarak kötü olduğu için yayınlamamıştım. Görüldüğü gibi akvaryumdan gelen su sumpa hiç karışmadan direk PS ye bu boru ile giriyor.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yayınlamadığın için algılayamadık evet. Görüntü çok kötü değil de akvaryumdan gelen suyu ps gövdesine bağlamak için kullandığın hortum ince değil mi ? Devridaim motor gücü nedir ve aslında akvaryum kaç litre ?

Sistemi anladım şimdi ama şimdi farklı noktaya gireceğiz. Akvaryumdan gelen kaba pisliği ps atık kabına atabilecek mi veya ne kadar atacak ? Ps iç tabanının ben bir süre sonra tortu katmanı olacağı endişesini taşıyorum.

6. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
    Devir daim motoru 5000lt/h. Akvaryumum küçük, 250 litre sump hariç.

İlk yaparken korkum buydu yani hortumun ince geleceğini düşünmüştüm. Sonuçta o hortumdan 2000 lt/h su basan makro motoru suyu PS içine sokuyor. Ama ben 5000 lt/h su basan (gerçi o yüksekliğe 5000 kalmaz 3000 diyelim o zaman) motordan gelen suyu sokacaktım. Korktuğum olmadı ve çok güzel çalıştı. Su yüksekliğini de vana ile kolayca ayarlayabiliyorum.
    Yaklaşık 1 yıldır bunu kullanıyorum ama hortumun birisi bariz kırıldığı için uzun zamandır tek motorla çalışıyor. Tembellikten bugüne kadar dokunmadım. Tembellik değil de bonsaiye daha çok zaman ayırıyorum sanırım.

Tortu konusuna gelince öyle bir sıkıntı yaşamadım. Her iki haznede de su akımı mevcut. Belki ondan dolayı tortu tutmuyordur. Dediğim gibi aslında 1 yıldır kullanıyorum. Tortu ile ilgili sıkıntı olmadı.
    Belki kaba pislik 2 motordan geçip parçalanıp, kaba halde kalmıyor olabilir. Bu konuda net bilgim yok. Ama böyle bir sistemden geçmeseydi bile kaba pisliği elyafla toplamayacaktım. Çünkü düzenli temizleyemediğim için yük olmaktan öteye geçemiyor.

Tek sıkıntısı Ps çıkışında çok fazla kabarcık oluyor ama sisteme girmiyor. Sumpta kendiliğinden kayboluyor.

7. bonsaireef

bonsaireef

İsim:
    Tarık Fincan
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anladım memnun olunduktan sonra söylenecek birşey yok. Akvaryum sağlıklı olsun da.

Sayfayı Paylaş