1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aquaclay Kullanımı

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Portnoy tarafından 7 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. Portnoy

Portnoy

Merhabalar 80*30*30 tankım için taban malzemesi olarak aquaclay kullansam nasıl olur ? Sadece aquaclay olucak tabanda.Bitki için faydalı mıdır?
    Birde silis kum söylediler ama canlı doğuran akvaryumu için uygunmudur?

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Aquaclay Kullanımı

Aquaclay insanı sadece yıkarken sinir etmez baştan söyliyim.. Çok hafif bir taban malzemesi olduğu için bitkileri tutturmakta zorluk çekebilirsiniz.. Sürekli yerinden çıkabilirler taaa ki tabana tutunana kadar.. İlk 1 ay kesinlikle herhangi bir dip balığı almamalısınız bu durumda.. Ama onun dışında bitki köklerinin rahat gelişimi ve tabanda eşit miktarlarda ısı ve sirkülasyon olmasını sağlayarak tabanında hava almasını sağlarlar.Aslında son derece faydalı bir taban malzemesidir.Başlarda biraz sinir edicidir o kadar.. Rahat bitki dikmek istiyorsanız eğer tabanın en 8-10 cm olması gerekir.. Evde ki tankım jagler 1032 ve aquaclay karışımıdır.. İş yerinde ki tankımın alt katmanı dere kumu üstü aquaclaydır.. 2 tankımdada 10 numara verim alıyorum.. Silis kum kullanmadım açıkçası.. Silis kumu araştırmanızı tavsiye ederim yada kullanan arkadaşların yorumlarını beklemenizi öneririm eğer başka seçenekleriniz yoksa.. Quartz kumda son derece güzel bir taban malzemesidir.. Alt ve üst olarak 2 katman kullanmanızıda öneririm.. Tabana yeterli gübre takviyesi yaptığınız takdirde bitkileriniz bir hayli mutlu edecektir.

Bu arada biraz geç oldu ama yazdıktan sonra farkettim.. Tankınız bitkili tank mı olacak :D O kadarda yazdık :F

3. Portnoy

Portnoy

Aquaclay Kullanımı

Evet bitkili tank olucak :) Çok sağol abi bilgilendirme için..

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Aquaclay Kullanımı

Ne oldu Oğuzhan, dere kumunu buldurana kadar bizim göbeğimizi çatlattın. Şimdi aquaclay diyorsun vay halimize.. :F :F :F :

Silis kumun genelde cichilid akvaryumlarında kullanılıyor sanırım olmaz, ne gördüm nede duydum, Quartz iyi kumdur ama.

5. Portnoy

Portnoy

Aquaclay Kullanımı

Abi haftaya sanırım İstanbul yolcusuyum .. Almışken iyisini almak istedim burdanda dere kumunu alırız yuvarlarız gider nasıl olur ?Güzel olmazmı :D

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Aquaclay Kullanımı

Varsa imkanın derekumu al olsun bitsin.. Biz dere kumu bulamıyoruz diye ölüyoruz burda Oğuzhan aquaclay için buraya geliyor :))))) Ben ağlamıyımda kimler ağlasın mız mız:gif

7. Portnoy

Portnoy

Aquaclay Kullanımı

Nasıl abi ? Aquaclay dere kumundan daha iyi değilmi ?

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Aquaclay Kullanımı

Derekumu hem iyidir hemde maliyeti daha ucuzdur.. Derekumu ilede aynı verimi alırsın.. Bitki dikimide daha rahat olur.. Aquaclay ileriye dönük olarak iş görür ama başlarda seni sinir eder..

Sayfayı Paylaş