1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aquaforest Full balling set hazırlamak

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Montimahir tarafından 4 Eylül 2017 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.272
  Yer:
  Bursa
  Hazır satılan 5 litrelik Component 1+2+3 'leri diğer ürünleri kullanarak kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

  Geriye öncelikle tüm değerlerinizi kH' ınıza göre diğer bufferlar yardımı ile dengeleyerek, bu üçlü balling setini tüketiminize göre aynı miktarlarda dozlamak kalıyor(aralıklarla 50+50+50, 100+100+100 vs. gibi).

  ULNS yapıyorsanız kH' ınızı düşük tutmanızda fayda var. Makro olsun mikro olsun tüm elementleri dozladığımız için (3 part Fulll balling), bir nevi Triton yöntemi uyguluyoruz denebilir, dolayısı ile su değişimlerinin arası da rahatlıkla açılabilir.

  Yardımcı video (8:20' den itibaren) için "120reefkeeper Reefbunker" kanalına teşekkürler.

  Hazır satılan son ürünlere ait içerikler;

  Component 1 içeriği; Ca, Sr, Ba, Co, Mn, Cu, Fe, Zn, Ni, Cr.
  Component 2 içeriği; NaHCO3, F, I.
  Component 3 içeriği; Mg, Mineral Tuzları (NaCl yok), K ve B.  Kendimiz hazırlamak içinse aşağıdakileri videodaki tarife göre karıştırıyoruz;

  5 litre Component 1 (Ca+Mg+ İz elementler) için;
  -5 litre RODI su,
  -25 ml. Strong A (sıvı),
  -25 ml. Strong B (sıvı),
  -50 gr. Mg (granül), ------> C1 yerine Component 3' e de eklenebilir (Bkz.Not1).
  -250 gr. Ca (granül),

  Not1: Ürünler ilk çıktığında Mg C3' te değil C1' deydi. Videoda da hazırlanan çözeltide Mg' yi C1' e koyuyor. Sanıyorum forumlarda Mg' si zaten yüksek hobicilerin tepkileri sonucunda yeni formülde Mg' yi Ca' dan ayırdılar ve C3' e koydular. Özetle dikkat, yukarıdaki çözeltide Ca+Mg beraber dozlamış oluyorsunuz.

  Not2:Karıştırma sırasında ortaya ısı çıkıyor ve kapağı tam kapatırsanız bidonda basınç oluşuyor.


  5 litre Component 2 (kH+İz elementler) için;
  -5 litre RODI su,
  -25 ml. Strong C (sıvı),
  -400 gr. kH Buffer (Sodyum bikarbonat toz)

  5 litre Component 3 için (Balling tuzları ve İz elementler);
  -5 litre RODI su,
  - 25 ml. Strong K (sıvı),
  -125 gr. Reef Mineral Salt (toz)

  Hazırlarken RO suyu daha az koyup iyice karıştırdıktan sonra 5 litreye tamamlayıp tekrar karıştırıyoruz. Bundan ne kadar kar ettiğimizi de ekonomistlere bırakıyorum.

  Deborah' ta orjinal yöntemi 4:30' dan itibaren aşağıda veriyor. Mg burada Component 3' e ekleniyor.  1 litre Component 1 (Ca+İz elementler) için;
  -1 litre RODI su,
  -5 ml. Strong A (sıvı),
  -5 ml. Strong B (sıvı),
  -50 gr. Ca (granül),

  1 litre Component 2 (kH+İz elementler) için;
  -1 litre RODI su,
  -5 ml. Strong C (sıvı),
  -80 gr. kH Buffer (Sodyum bikarbonat toz)

  1 litre Component 3 için (Mg+ Balling tuzları ve İz elementler);
  -1 litre RODI su,
  - 5 ml. Strong K (sıvı),
  -25 gr. Reef Mineral Salt (toz)
  -10 gr. Mg(Granül),

  Aquaforest "Reef Mineral Salt" 'ın burada sanılanın aksine "iz element yenileyici" olarak değil de esas Ca, kH arasındaki iyonik dengenin korunmasında yardımcı olduğu için kullanıldığını belirtilmiş. Balling metodundaki en önemli katkılardan biri olarak nitelendirilmiş.

  Dozajda baz alınacak değerimiz kH tüketimimiz, birbirleri ile dengeli formüle edilen üç katkının da dozajlarının aynı olması tavsiye edilmiş. Ancak uygulamada ufak oynamalar olabilir kanısındayım.

  Bilinildiği üzere dengeli katkılar (iki part olsun üç part olsun) tek başlarına dozlanmıyorlar. Ancak bu iz element konusunda şüphelerim var. Detaylara takılmadan "su değişimleri ile de iz elementleri takviye ederim" diyen SPS yükü az arkadaşlarımız "Light Balling" konularını araştırabilirler.

  Yine Aquaforest' ın Reef tuzunun değerlerini de es geçmeyelim, buyrun;
  • 24°C / 75.2°F
  • Cl – 19000-19500 mg/l
  • Na – 9720-11880 mg/l
  • Mg – 1300-1360 mg/l
  • S – 810-990 mg/l
  • Ca – 410-430 mg/l
  • K – 360-380 mg/l
  • F – 1,2-1,3 mg/l
  • B – 4,05 – 5,0 mg/l
  • Sr – 7,2-8,8 mg/l
  • dKH – 7,4-8,2
  Ayrıca bu değerler hazırladığınız suyun tuzluluğuna göre de değişmektedir.

  tuzzz.PNG

  Sıra ile 30 ppt : 1.022, 33 ppt : 1.024, 35 ppt : 1.026...bende litreye 39 gram atınca 1.026(35ppt) tuzlu su elde ediliyor. Yani testlerinizi yaparken tuzluluğunuzu da kontrol etmenizi tavsiye ederim.


  Kolay gelsin :)
   
  Düzenleme: 5 Eylül 2017
  veysel, yziyas, burak ozu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.318
  Yer:
  Balıkesir
  Strong A,B,C,K yı ve de reef mineral tozu aqua forestten alacaksın. Lab grade magnezyum, kalsiyum ve karbonatı dışardan o zaman ekonomi oluyor. :)
   
  Montimahir bunu beğendi.
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.272
  Yer:
  Bursa
  İlginç bir detay var ,"refraktometre alırken deniz suyu ölçen refraktometrelerden edinin, tuzlu su ölçenler gıda endüstrisi için üretilmiştir ve hatalı sonuç verebilir" denmiş. Doğru olabilir mi Özdemir abi?
   
 4. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.318
  Yer:
  Balıkesir
  Olabilir çünkü deniz suyu sadece NaCl'den oluşmuyor. Buna benzer bir durumdan Randy Holmes Farley'de bahsetmişti, piyasadaki refraktometrelerin doğrusal gitmediğinden bahsetmişti. Çözüm olarak refraktometreyi saf su ile değil, bilinen bir tuzlu su ile kalibre etmek gerektiğini yazmış.

  Al sana makale bu gece bol bol okursun artık :)

  http://reefkeeping.com/issues/2006-12/rhf/
   
  burak ozu ve Montimahir bunu beğendi.
 5. yziyas

  yziyas

  Mesajlar:
  173
  Yer:
  BURSA
  İsim:
  Yusuf Ziya
  Genelde ABC olarak ayni dozda kullanılması tavsiye ediliyor ama siz esneme olabilir demişsiniz dozlama konusunu biraz açabilir misiniz?
  Bir de hazır olan şişelerde 100 litreye 50 ml diyor yani biz bu oranda dozladikca kh,mg,ca sabit mi kalacak?
   
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.272
  Yer:
  Bursa
  Öncelikle bu konuda balling metodunu tam anlamı ile tecrübe eden arkadaşlarımız daha fazla yardımcı olacaklardır.

  Genel kültür olarak bildiğimi yazayım. İyonik dengede giden bir sistemde her üç ana iyonun (kH,Ca,Mg) doğal sabit bir oranı mevcut. Katkılar da bu orana bakılarak bunu dengeleyecek yoğunlukta üretiliyor. Dolayısı ile her üç katkıyı da belli aralıklarla sabit ml. dozlarsanız üçünün de tüketileni bu dengede tamamlayacağı öngörülüyor.

  Herhangi bir katkı sistemine başlamadan önce testler ve diğer bağımsız bufferlar ile iyonik dengenin sağlandığından emin olmamız gerekiyor. Katkı zaten özetle eksileni tamamlamak demek.

  Kutular üzerinde yazan değerler çözeltilerin yoğunluklarına bir referanstır (100 litrede şu kadar eklenirse bu kadar artırır gibi). Full balling' te işin içinde iz elementler de olduğu için sadece C1 eklerseniz evet Ca' nız yükselir ama siz aynı anda suya ; Sr, Ba, Co, Mn, Cu, Fe, Zn, Ni, Cr de eklemiş oluyorsunuz. Gereksiz iz element takviyesi durumu, ve hem makro hem iz elementlerde dengesizlik yaratması söz konusu.

  Konuyu tazelemek gerekebilir, aklımda "sadece kH eklerseniz Ca' nızda düşüş yaşayabilirsiniz veya tam tersi" diye de eski bir bilgi var. Bu durumda tampon uygulaması yaparken de mantıken aynı düşüşlerin olması beklenir. Bkz. Abiyotik çökelme konusu.

  Esnemeden kastım, mesela Mg fazla üketilen bir element değil denir veya testlerde değerlerden birinin gereksiz yükseldiği okunursa, 50-50-50 yerine 50-50-40 dozlanabilir şeklindeydi. Tam uygulamadan ve gözlemlemeden burada tam bir formül yazmak abes kaçar. Kendiniz farklı yoğunlukta çözelti hazırlıyorsanız dozaj miktarınız da değişebiliyor.

  100 litreye şu kadar oranı uygulamaya yönelik bir reçete değil. İstenirse 100 litrede öyle bir tüketim olur ki katkı yetişmemeye başlar(Bkz. Japonların çılgın nano SPS tankları).Dolayısı ile tüketim arttıkça zaten siz de dozajı arttıracaksınız, bu gazı giderek açmaya benziyor.

  Özetle kutunun üzerinde yazana takılmayın, test edin ve tüketimleri görün. Bunu Aquaforest zaten videonun en başında söylüyor; "Hiçbir tank için 100 litreye şu kadar diye bir formül yoktur". Zaten tank kurarken Net su hesabı yapan bir tek ben varım diye düşünüyorum :). Ancak yaptığım kH tamponlarında bunun tuttuğunu görmek keyifli oluyor, ne desem bilemedim şimdi.

  Balling yapmayı düşünen arkadaşların öncelikle bu metodun yaratıcısı Hans Werner Balling'in yazılarını videolarını ve diğer forumlardaki bilgileri de takip etmelerinde fayda var. Çünkü diğer önemli noktaları bu yazıda baya atladık. Piyasada ve internette bazı hesaplayıcılar mevcut, bunlar setin markasına göre takip etmeniz gerekenler konusunda rehberlik ediyorlar.

  Misal; NaCl' siz deniz tuzu tam olarak nedir, mutlaka kullanılmalı mıdır? Kullanılmazsa ne ile karşılaşabiliriz?
   
  Düzenleme: 6 Eylül 2017
  veysel ve yziyas bunu beğendi.
 7. bycellist

  bycellist

  Mesajlar:
  18
  İsim:
  Bahadır
  iyonik dengeyi sağlamak adına her katkıdan 72 ml giriliyor. Doğal olarak eser elementide bol bol girmiş olmuyor muyuz acaba?Gerci toz katkıları hazırlarken 1 litreye sadece 5ml giriyoruz.
   
 8. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.272
  Yer:
  Bursa
  Yeniden bu konuya dönersek...AquaForest tüm Component' lerin aynı miktarda girilmesi gerektiğini ısrarla söylüyor.

  Sıkıntı, hobicilerin iyonik dengelerini ve hatta tuzluluklarını irdelemeden bu sete başlamaları....Bu da daha çok kafa karışıklığı ve memnuyitesizlik yaratıyor.

  Bu ürünler "iyon dengeleme" seti değil "iyonik dengede" bir set. İçerdikleri diğer iz elementler nedeni ile tek bir iyon için "Buffer" olarak kullanılmamaları gerekiyor.

  Tek başına kH veya Ca' nızı düzenlemeniz için ayrıca ilgili "saf" çözeltiler hazırlanıp (veya hazır alınıp) ufak ayarlara hazırlıklı olunması gerekiyor. Öncelikle mevcut suyunuz kullandığınız tuz ile aynı veya hedeflediğiniz değer aralıklarına çekilmeli.

  Setin tavsiye edildiği gibi eşit dozaj ile kullanımında; Mg 'nin tavan yapması, kH' in çok daha hızlı tüketilmesi, Ca' nın tavan yapması gibi şikayetler mevcut. kH tükenirken Ca ve Mg' nin yerinde sayması da belirtilmiş.

  Bu durumlarda AF' nin önerisi; Component çözeltilerinin kullanılmaması, öncelikle buffer kullanarak hızlı eksilen ürünün dengelenmesi şeklinde...

  Misal testlerde Mg artık zirve yaptı ise kH yerine Mg tüketimine göre eşit dozaja dönülüp, hızlı eksilen iyonun bufferlanması da bir diğer çözüm olarak belirtilmiş.

  Component'lardan memnun olan hobiciler, genellikle 2-3 hafta içinde tüketimin aynen dozaja uygun şekilde eşitlendiğini belirtiyorlar. Yani bazı hobicilerde bu ürün işe yaramış eşit giriyorlar, değerler stabil. Sadce kH tüketimine göre dozu ayarlıyorlar.

  Bu süreçte malesef 1-2 hafta testleri elden bırakmamak gerekiyor. Tam sonuç almak için diğer faktörlerin de (NO3, PO4, Işık, Akıntı, Besin vs. vs.) normaller içerisinde olması gerektiğini de ekleyelim.
   
  veysel, hiter ve Sena bunu beğendi.
 9. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  768
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Öncelikle konu ve detaylara verilen özen benim gibi balling yapmaya yeni başlamak isteyenler için çok değerli bilgiler içeriyor ben şahsen çok faydalandım.
  Mix-reef olan bir tankta Component 1+2+3 ile balling yapıp iyonik dengeyi stabilleştirip, fosfat ve nitratın Ulns'a yakın değerlerde olduğu bir tankta nitrat ve Fosfat takip edip artmadığını görürsek artık su değişimi yapmaya gerek varmı?
  Ballinge başlamadan önce dozaj pompası nın kalibrasyonu da çok önemliymiş yaşayarak öğrendim günlük 30 ml verdiğim sandığım kh 18 ml gidiyormuş. Niye bu kh artmıyor diye araştırdığımda fark ettim.
   
  Düzenleme: 12 Temmuz 2019
 10. Emre_Temur

  Emre_Temur

  Mesajlar:
  38
  İsim:
  Emre Temur
  Çağatay aslında var. Şöyle ki sürekli iyonik sıvı eklendiğinde sudaki tuzluluk aslında artıyor. Bu dediğini yapmak için fauna marinin setleri var mesela onda magnezyum kaldiyum filan 2 çeşit yani farklı moleküllere bağlı tam hatırlamıyorum ama magnezyum hidroksit ve magnezyum klorür diyelim mesela... magnezyum artırıcam dediğin zaman ikisnden de eşit oranda giriyorsun...vs...vs.
  Yani düzenli su değişmek de bu bailingleri ayrı hazırlayıp dozlamaktan daha yorucu veya masraflı değil diye düşünüp vazgeçmiştim ben...


  Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 11. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.272
  Yer:
  Bursa
  Dozaj pompa kalibrasyonu önemli...aslında herşeyi otomatik yapan yeni cihazlar piyasada olmasına rağmen biz sanırım uzun bir süre elimizdeki eskiler ile idare edeceğiz. Tank dengeye geldikten sonra "su değişimi" tamamen size kalmış bir konudur. Bu arada ilk mesajdaki çözeltilerin formülü, daha doğrusu Mg' nin yeri değiştirildi. Artık Ca ile değil üçüncü çözelti ( Mineral tuzları) ile birlikte veriliyor.
   
  Düzenleme: 12 Temmuz 2019
 12. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  768
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Mg değişmiş aquaforestın kendi sitesindeki videodan da izledim lakin bizim petshopların İnternet satış sitelerinde kullanım şekli açıklamaları halen eski şekilde güncellerler umarım
   
 13. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.272
  Yer:
  Bursa
  Kimyasal olarak değişen birşey olmuyor diye tahmin ediyorum. Hala eski formülü kullananlar var.
   
 14. Oktay Kuştutan

  Oktay Kuştutan

  Mesajlar:
  567
  Yer:
  YunusEmre / Manisa
  İsim:
  Oktay Kuştutan
  Merhaba arkadaşlar. Magnezyum 1 lt RO suya 10 gr olarak girmeye devam mı? Çağatay Bey, Mg Sülfat ve Mg Klorür olarak mı bir ayrılma yaşamış Magnezyum Katkısı yoksa sadece gramaj vb. olarak mı?.
   
 15. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  768
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Evet 1lt RO ya 10gr Mg + 25gr reef mineral salt +5 ml K (strong K) aquaforestın Mg tozu neyse ondan
   
 16. ömer_

  ömer_

  Mesajlar:
  176
  İsim:
  Ömer KÖMÜRCÜ
  Arkadaşlar Aquaforest Component 1-2-3 kullanan var mı ? Kullandığınız sürede ne gibi etkileri oldu ?


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 17. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  768
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Ben günlük 160 ml gibi dozluyorum. Sps varsa bailing yapmayı düşünüyorsanız güzel bir ürün zaten başka seçenekte yok
   
 18. ömer_

  ömer_

  Mesajlar:
  176
  İsim:
  Ömer KÖMÜRCÜ
  Bende dün itibariyle başladım kullanmaya. Yavaş yavaş sps girişine başlayacağım.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 19. ömer_

  ömer_

  Mesajlar:
  176
  İsim:
  Ömer KÖMÜRCÜ
  Çağatay Bey
  Günlük 160ml her birinden mi yoksa toplam mı dozluyorsunuz ? Sizin ışık ayarları nasıl ?


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
 20. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  768
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Her birinden 160 ml
  Screenshot_20200410_164038_com.alstek.aquareef.jpg Screenshot_20200410_164048_com.alstek.aquareef.jpg
   
  ömer_ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş