1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aquanic aq Dış Filtre Yerine Tavsiye

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde B_rgen tarafından 19 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Arkadaslar 4 senedir kullandigim aquanic aq-700 filtrem sızdırma yaptigi icin yeni bir dış filtre almaya karar verdim.Atman EF3 dusunuyorum ama sizlerden fikir almak istiyorum tavsiye edeceginiz baska marka olur ise.Akvaryumdaki canli yuku yavru baliklardan dolayi arttigindan 1000lt/h olsun istedim.Tankım 200lt butcem 150-160 civarı.

2. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Eğer ikinci el olur diyosanız ikinci el sitelerine bir bakın derim bütçenize uygun tetratec 1200 var.

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    İtalyan ürünleri kaliteli oluyor ve sağlam çıkıyor.
    Beğenirim, severim..

Yavru balık 100 tane değilse, yemlemeniz japonların göbek boylarına göre değilse.

4. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Burak abi doğru yazmış hydor prime 10 modelinide ben kullanmıştım yaklaşık 100 litrelik bir akvaryumda gerçekten süper yapmış adamlar sessiz sağlam ve kaliteli.

5. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Hydor prime 20'nin linkini yazmıştım ama tapatalk ile link goruntulenemiyor ya da başka site olduğu için silindi. 142 tl. 600 lt..

LT18i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Cevaplar icin tesekkur ederim.Urunu inceledim gercekten kaliteli duruyor fiyatida dediginiz aralikta.Yalniz pervane mili metal sanirim uzun vadede ses sorunu yaparmi acaba ?

7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Kısa vadede ses sorunu yapmamıştı :)

8. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Bende uzun vadede de yapmamıştı hemen hemen 3 3,5 sene kullanmıştım :) Eğer düşünürsen ikinci elinin hydor prime 30 modeli 75 lira bir arkadaş satıyor filtre göründüğü kadar temiz.

B_rgen bunu beğendi.
  9. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Tavsiyeniz uzerine Hydor prime 30 siparisi verdim haftabasi gelecek goruslerimi paylasirim.Erkan hocam suan nakit alamiyacagimdan sifira yoneldim teklif icin saolun.

10. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Seni utadırmayacak bir filtre abi,ürün gelince zaten sağlamlığından anlıcaksın.Pek tanınan bir marka değil ama adamlar akvaryum konusunda bir sürü yeni ürün geliştirmişler.Hatta başımdan geçen bir olayı anlatayım sana abi bigün motoru temizledim taktım neyse taktım fişe ayrıldım yanından,yalan söylemiyim hemen hemen 5-6 saat sonra yanına gitme fırsatım oldu bir baktım motor su vermiyo nedir ne değildir diye bakarken su gidiş vanasını kapalı unuttuğumu fark ettim sonra acaba mil zarar görmüşmüdür diye tekrardan söktüm baktım ateş gibi yanıyo :) biraz soğuk suya tuttum geri taktım saat gibi yoluna devam etti sağolsun :)

B_rgen bunu beğendi.
  11. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Filtre dün elme ulaştı ve montajını yaptım.Zaman kısıtlı olduğundan fazla resim çekemedim.Malzeme kalitesi ve tasarım olarak beğendim.Kutu içerisinden elyaf,sünger ve karbon çıktı.Seramik halka çıkmadığından eski filtremdekileri kullandım.Kafa motoru üzerinde kilitli bir su doldurma kapağı bulunuyor.Musluklar kaliteli ve zorlanmadan açılıp kapanabiliyor.Hortumlar yumuşak bir malzemeden yapılmış ve daha önceki filtremin hortumlarıyla eziyet çektiğimi farkettim.Debi gayet iyi 200lt'lik tankta baya bir akıntıya sebep oldu.

Filtreyi kullanan arkadaşlara sormak istediğim bir kaç konu var

1-Beni en çok rahatsız eden filtrenin sesi oldu. Hırıltılı bir çalışması var ve ahşap akvaryum dolabına koyulduğunda ortalığı inletiyor.Altına kalın sünger koyduğumda makul seviyeye geliyor ama bana yine fazla geldi sesi.Bulunduğu yere ciddi bir izolasyon gerekiyor.Pervane kısmına bakamadım sorun varmı diye ama merak ediyorum sizde de ses durumu böylemiydi
    2-Filtre hava alma işlemini kendi yapıyor el pompası yok. Ancak bir gece çalıştıktan sonra kabarcık sesi değil ama sürekli şıkırtı şeklinde su sesi var. Eski filtreme kıyasla söylüyorum bu ses daha önce yoktu belki normaldir bilmiyorum.Herhangi bir yerden hava aldığını düşünmüyorum zira alsa su kaçağıda olurdu diye düşünüyorum.
    3-Akvaryum dolabında filtre gözü sağ veya solda olduğundan giriş veya çıkış hotrum uzunlukları yaklaşık birbirinin yarısı kadar oluyor. Ben girişi uzun çıkışı kısa bıraktım. Bu uzunluk farkı sorun yaratırmı acaba

Ses için video en kısa zamanda ekleyeceğim

IMAG0174.jpg

IMAG0175.jpg

Ekli Dosyalar:

12. Filitre nin içinde hava vardır.Videoya dikkatli bak hava kabarcıklarını görürsün.:)

13. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Videoyu ilk calistirmadan hemen sonra cektim evet orda var bu sabah baktigimda kabarciklar kalmamisti ama ses yine yuksek ve şıkırti sesi devam ediyor.Gerci filtreyi hala salladigimda hava cikis sesi geliyor oda ayri bir konu.

14. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Sorularım hala güncel

15. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Bora abi filtrende hava var sana çok kolay bir yöntem söyleyeceğim eğer uygular isen sorun ortadan kalkar,bende aynı filtreyi kullanıyordum sorunu hemen farkettim zaten :)

1.)Vanaları kapat üst su doldurma kapağını aç.
    2.)Üst kapak açık halde iken giriş yada çıkış hortumlarından birinin vanasını hafiften açık konuma getir.
    3.)Su taşana kadar doldur ve hemen kapağı kapat,vanaları aç ve fişe tak.Eminim bir sorun kalmayacak kalırsada yine haberim olsun.

Bu arada hortumların kısalığı yada uzunluğu faketmez dert etme.

16. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Saol Erkan deniyecem bunu.Huyunu suyunu bilmedigimden ilk seferde tasirana kadar doldurmamistim o yuzden hava yapti.Dun vanalar sokuluyken dedigin gibi yaptim simdi sorun yok.Ama yinede motor biraz sesli dolap icini komple sungerle kaplayip yalitim yaptim.

17. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    O kadar ses yapmaması lazım abi.O konudada birşey diyeyim sana abi eğer ses tıkırtı gibi ise motorun fişini hızlıca söküp tak bir iki kere yaptınmı düzelir zaten.Eğer ses fışırtı ise motoru biraz sağa sola yatır çalışır vaziyette iken tahminimce kesilecektir ses.Bir diğer ihtimalde şu var motor daha yeni olduğu içinde bir miktar ses yapar ta ki mil yosunlanıp etrafı kayganlaşana kadar.

B_rgen bunu beğendi.
  18. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    Evet yosunlasma konusunda hakli olabilirsin suan surtunme fazla oldugu icin yapiyor belkide.Sıkırtı sesi kesildi sadece biraz yuksek olsada motor sesi geliyor.Zamanla kesilir heralde.ilgin icin tesekkur ederim.

aqua24 bunu beğendi.
  19. aqua24

aqua24

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Erkan ELİBOL
    Rica ederim abi bildiğim konuda yardımcı olmaya çalışırım.Birşey sormak istiyorum kaça aldın motoru abi bi ara bende almayı düşünüyodum şimdi tetra 1200 aldım onu kullanıyom.

20. B_rgen

B_rgen

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Bora
    185'e aldim Erkan sen tetradan memnunmusun? Aklim kaldi tetrada ama butceme fazla geldi suan.

Sayfayı Paylaş