1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arızalı GHL SA 3-4 display değiştirilme yöntemi.

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde mekatronik tarafından 9 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kullanan birçok arkadaşın bildiği üzere GHL firmasının üretmiş olduğu SA serisi dozaj pompaları, çoğunlukla kısa sürede display kısımlarından arıza yapar ve karakterleri oluşturan piksellerde bozulma olduğu için ekrana bakarak gerekli ayarları yapmak çok zor ve can sıkıcı hale gelir. Cihazın üzerindeki displayi ülkemizde temin etme şansımız yok ( araştırdım) , ilave olarak orjinal ekran ölçüleri de normal standartta değil. Hal böyle olunca ekran değiştirme işlemi bir miktar sıkıntılı da olsa bir şekilde halledilebiliyor. Aşağıda ekleyeceğim resimlerde de görüleceği üzere piyasa şartlarında bulabileceğimiz maksimum 80 mm pcb uzunluğundaki bir ekranı cihaza bağlayabiliyoruz. (67mm ekran bir ara piyasada vardı, ondan bulursanız ayrıca süper olur)

Resimde görülen displaylerin üstteki orjinal olan, alttaki benim kullandığım ekrandır. Alacağınız ekran pinleri alttan veya üstten olabilir, yandan pinli olmasın ve ayrıca 5 vdc beslemeli olması gerekiyor.

IMG_1374.JPG

IMG_1375.JPG

PİN BAĞLANTILARI :

SA4 pcb ------------------ JHD 162A

2 -------------------------------- 1
    3 --------------------------------- 2
    4 --------------------------------- 3
    5 ---------------------------------- 4
    6 ----------------------------------- 5
    7 ----------------------------------- 6
    8 ------------------------------------ 7
    9 ------------------------------------ 8
    10 ---------------------------------- 9
    11 ---------------------------------- 10
    12 ---------------------------------- 11
    13 ----------------------------------- 12
    14 ----------------------------------- 13
    15 ----------------------------------- 14
    ------------------------------------- 15 -- JHD 162 A - 2 no pin- ile köprülenecek
    1 ------------------------------------ 16

Orjinal ekranı sökerken ve yeni ekranı takarken dikkatli olun. Pcb üzerinde ayaklar birbirine çok yakın ve bu yüzden yanlış atacağınız bir lehim olmamasına dikkat edin.

Ekran takıldıktan sonra karakterler göstermeyebilir. PCB arkasında bulunan trimpot ile parlaklık ayarı yaparak yazıların görünmesini ve ışık ayarını yapabilirsiniz.Bu ayar bir kere yapılıp o şekilde bırakılır.

Son olarak yeni ekranı yerine oturtmak gerekiyor. Bunun için Plastik kasanın sol tarafından 5-6 mm olan bölümü keserek büyümemiz gerekiyor. Daha önceden membran klavyeyi kaldırın ve aynı şekilde klavyenin alt kısmındaki gri boyanın 5-6 mm bölümünü alkol ile dikkatlice silin,sonra kasa kesme işlemi ve tekrar klavyeyi yapıştırarak işlem bitmiş oluyor.

Geçenlerde ekranını değiştirdiğim bir SA4 pompa örneği : (parlaklık ayarı fazla, sonradan biraz kısıldı)

IMG_1345.JPG

İleve sormak istediğiniz bir soru olduğu taktirde yardımcı olmaya çalışırım.

Not : Yukarıda bahsedilen işlemlerde yapılacak herhangi bir hatada sorumluluk tamamen sizdedir. Elektronik ve lehimleme bilgisi olan birisine yaptırmanızı tavsiye ederim.

Not : Arkadaşlar konuyla ilgili yoğun talep var. Sorularınızı başlık altında belirtirseniz benim için iyi olur.Konuyla ilgili telefon ile lütfen bilgi almaya çalışmayınız, çok arayan olmasından dolayı bunaldım,üzülerek artık cevap vermeyeceğimi özellikle belirtmek istiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim...

YIKIKTEMO, veysel, ka2n ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Ekran fiyatını yazmayı unutmuşum. Kaliteli olanın fiyatı 20 tl civarıdır, kalitesiz olanlar ise 10 tl civarına bulunabiliyor.Çeşitli renk seçenekleri mevcuttur , isterseniz amber rengi bile takabilirsiniz. :D

Ekranı -- 16 x 2 Character Display -- şeklinde bulabilirsiniz.

3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ben 4. Motoru bağlamak istedim fakat açamadım ☺

Cihazın içini en kolay nasıl açarız

4. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Cihazın yanlarında mavi kapaklar var. Bu kapakları üst taraftan düz tornavida ile hafifçe yukarı kaldırıp çapraz şekilde dışarı doğru söküyoruz. Alt kısımlarda ki boşluklara yine düz tornavida sokup tırnakları çekiyoruz ve bu vaziyette iken cihazın alt üst kapaklarını birbirinden ayırıyoruz.

Sende SA3 var galiba. İlave pompa için yeri hazır zaten, bağlayınca çalışıyor direk, öncekipompayı o şekilde dörtlü hale getirmiştim.

Bu şekilde dene, olmazsa video çekip Whatsapp'tan gönderirim.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Erdoğan çok faydalı bir konu olmuş kendi adıma teşekkür ederim.Orjinal ekranı Almanya da bulmuştum ama fiyatı hiçte ucuz sayılmazdı.Bu kadar ucuza mal edebilmek gerçekten çok güzel, kenarda atıl duran aleti bu şekilde çalıştırabileceğim.

mekatronik bunu beğendi.
  6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Display Almanya'da var evet, zaten Alman malı. Fakat beş para etmez bir ürün, alıp taksan yine aynı şekilde bozulacak bir süre sonra. Bahsettiğim 20 tl'lik kaliteli display tahmin ediyorum cihazın ömrü kadar süre çalışır herhalde. ;)

Alman'ın herşeyi iyi olacak diye bir kural yok, nitekim bakınız WV olayına... :koptum: ( Vosvosçular duymasın topa tutarlar beni, acayip kızdırıyorum onları. :olabilir:

Fatih BARLAS ve harfuzmani bunu beğendi.
  7. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Erdoğan emeğine sağlık kaç kişinin GHL pompası bir kenara atılmış duruyordur Allah bilir .Astarı yüzünden pahalı diye insanlar bu ekipmanları tamir ettirmeden bir kenara atıyorlar.
    Sayende atıl pompalara can gelir bunu paylaşacağını bilsem piyasadaki bozuk GHL lerden birtane alırdım :koptum::koptum::koptum:

mekatronik bunu beğendi.
  8. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Bulabiliyorsan ve ihtiyacın varsa benim teknik bir bakış açısıyla kesinsikle tavsiye edebileceğim üründür. Display haricinde aslında fonksiyonel anlamda ve motor pompa kalitesi olarak üst düzey kalitededir. Böyle bir cihazın bir kenarda beklemesi yazıktır. Ben şu ana kadar 4 tanesinin display arızasını giderdim. Beşinci olarak kendi kullandığım var sırada, ona daha vakit gelmedi. :)

9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Terzi ve sökük durumu işte bende yeni akvaryumun dolabını yaptıramadım daha bizim elemanlara bu yüzdende yeni proje başlayamıyor.

mekatronik bunu beğendi.
  10. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Aynen birader. Geldin gördün benim sump ve kabloların halini. Bazen kendimi kaybediyorum fiş veya priz bulabilmek için alt tarafta.

11. Vhitney

Vhitney

İsim:
    Güven Karakaş
    Aurdino ekranları da kullanılabilir resimdekine benzer modelleri var diye hatırlıyorum

12. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Displaylerin Ardunio'su, Ahmet'i veya Mehmet'i şeklinde bir durum sözkonusu değil. Display , displaydir. DMatrix, lcd, character v.s. şeklinde modellenir. Bu displayi ardunio veya ghl'de kullanır, aynı şekilde sanayinin herhangi bir dalında bir makina veya simit pişirme fırını da kullanabilir.

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  13. Vhitney

Vhitney

İsim:
    Güven Karakaş
    Peki siz haklisiniz

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sağolsun Halil' e benim dozaj pompasını emanet ettim ve oda bir tane bu büyük boyutlu ekranlardan alıp içerisine montajını yaptı.
    Orjinal ekran yerine aldığımız ekranın boyutunun büyük olması dolayısıyla Erdoğan üst kısmı kemek zorunda kalmıştı.
    Nedeni alt kısımda ekranı ortalamaya çalıştığımızda tuşların ayağına denk gelmesiydi.
    Halil' e mümkünse eklediğimiz ekranı dremel ile oyalım, şansa belki ayağı kurtarırız dedim.O da sağolsun uğraşıp istediğimi gerçekleştirmiş ve ekranı ortalamış.
    Bu işlemleri yaparken ekranın ledine zarar da vermiş ama sonunda başka bir ekranın ledini bu ekrana aktararak olayı bitirmiş.
    Bizim ekranın rengi Bursaspor' lu oldu ve bizim çok hoşumuza gitti.
    Bundan sonra yapacak arkadaşlara umarım yol gösterici olabilir.
    ImageUploadedByTapatalk1447539061.526509.jpg

Pennywise, YIKIKTEMO, nhtkmn ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş