1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aranıza yeni katıldım.Lepistes bitkili düşünüyorum yardım!!!

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Cardinal tarafından 4 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    Merhaba arkadaşlar forumunuzu 1 haftadır günde 12 saat kadar bütün konuları soruları okudum.birçok sey öğrendim.bi o kadarda bilmediklerim ve merak ettiklerim var.sormaya başlıyorum hazırlanın.
    Elimde 2 senedir kullandığım 40x15x30h ebatlarında başlangıç aşaması için aldığım zaman zaman japon,molly,cristal köpekbalığı,minör (kızmızı tetra türü sanırım adını yanlış biliyor olabilirim) beslediğim ,tabi tüm satıcıların dediği o meşhur abi bunlar beraber yaşar dediği bütün türleri biraraya koyarak felaketle sonuçlanan bir maceram oldu.Ve hepsi öldü.sonra sadece japona geçtim.Hayatımda bu kadar sıkıcı bu kadar monoton,ereksiz bir tür yoktur sanırım.sonuçta sıkıldım ve eşe dosta dağıttım.2 ay once tekrar başlamaya karar verdim ve 3e 4d lepistes aldım.şimdilik gayet iyi, gidiyor.yavaş yavaş bitki eklemeye başlayacağım 2 gün içinde.ısıtıcı sazlık calı cırpı yeşillik karides katil salyangoz siparişi verdim.sizce iyi ettim mi? içinde 10 TL ye satılan dibinde süngerimsi filtresi olan hava motorlarından var.gücü yetiyor gibi.görünürde bi sıkıntı yok balıklarda.Fakat dibinin inanılmaz derecede kirlendiğini farkettim bugün.biraz dip temizliği yapmaya çalıştım ama nafile.bu konuda ne tavsiye edersiniz? ayrıca evde hiçbir işe yaramayan 180x40x100h ebadında aynalı salon mobilyası var ve birden bunun üzerine 180x40x50h ebadında bitkili tropikal tank kurmaya karar verdim.bu dediğim biraz masraflı olacağı için 2 ay kadar Ar-Ge ve birikim yapma sürem var.Şimdiden herkese teşekkürler.Yardım ve önerilerinizi bekliyorum...

YIKIKTEMO ve veysel bunu beğendi.
  2. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Portal'a Hoş geldin Ufuk abi :)
    40*15*30 akvaryumunu yavruluk olarak kullanırsın çünkü çok düşük kapasiteli 18 Litre.
    180*40*50 Kuralım.

triggers bunu beğendi.
  3. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    Hoş bulduk Miraç kardeş. Zaten bende o şekilde düşünüyordum, kurana kadar küçükte biraz daha tecrübe edinirim bu arada. Bitkili tankı izlemeye doyamıyorum, biraz önce akvaryumcuya gittim sazlık ve karides var mı? Diye. Yoğun bitkiliyi izlemeye dalmışım çocuğu okuldan alacaktım neredeyse geç kalıyordum son anda uyandım. :) Nasıl bir narkoz yapıyor bende anlatamam.

Ankaraguclu bunu beğendi.
  4. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Bitkili akvaryum Aşktır abi. :) Karides normal balıklar ile yaşamaz tek yaşar. Sen 18 Litrede başka balık almadan devam et abi, diğer büyüğü kurana kadar bu şekilde olsun o zaman bir fotoğraf ekler misin?

5. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    Şimdikinden mi ekleyeyim fotoğrafı, yoksa büyüğü kurunca mı?

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hoş geldin abi bol paylaşımlar...

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Şuan evde bulunan akvaryumdan olsun bir resim.

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hoş geldiniz keyifli paylaşımlar.

9. vharmanci

vharmanci

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    veysel harmancı
    Hoşgeldin Ufuk kuruluma acele etmeden başla derim ben

10. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL
    Hoşgeldiniz, küçük akvaryumu güzel bir karides tankı yapabilirsiniz hemde çok keyifli ve masrafsız olur. İçine bir pipo filtre ve bol miktarda kütüğe sarılmış moss ile..

Atila UYSAL

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  11. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Ufuk bey hoş geldiniz. Planladığınız tank beş yüz kilonun üzerine çıkacaktır.Değerlendirmek istediğiniz mobilyanın ağırlığı kaldırabileceğinden emin olmalısınız.

H.Kaya.Gemlik. ve Kadir16 bunu beğendi.
  12. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    Hepinize teşekkür ederim temennileriniz için şu anki tankın ve mobilyanın resimlerine göre yorumlarınızı bekliyorum suntanın kalınlığı 20mm ayaklar.Üst zemin 30 mm.
    20131104_202606.jpg 20131104_202825.jpg 20131104_202834.jpg 20131104_202855.jpg 20131104_202924.jpg 20131104_202606.jpg 20131104_202825.jpg 20131104_202834.jpg 20131104_202855.jpg 20131104_202924.jpg

veysel bunu beğendi.
  13. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Öncelikle Kum ve arka fondan başlayalım. orda görünen bütün taş çakıl kum ne varsa çıkart doğru çöpe at Ufuk abi. Filtrende çok fazla üflüyor biraz ayarı kısarsan. Arka fon olarak da fon kartonu yada kağıdı siyah olsun hem balıkları hem bitkileri ortaya çıkartır.

14. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Suntalam galiba bana pek yarım ton kaldırır gibi gelmedi.alüminyum taşıyıcılar ile desteklenirse belki.:bilmem:

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İçten desteklemek lazım sunta biraz su alırsa veya nemlenirse "Kağıt Helva" olur...

Cardinal bunu beğendi.
  16. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    miraç; havayı kıstım.bugün akşam saatlerinde siyah kum,sazlık,bulabilirse çim şeklinde olan su altı bitkisi adını bilmiyorum,karides,çöpçü,cüce vatoz,gübre ve farklı renkli betta siparişi verdim.2 güne gelecek inşallah.siyah renk fon hiç aklıma gelmedi.düşününce çok güzel duracağını anladım.

murat parin; zayıf gelirse sorun değil inşaatçı olduğum için bikaç saat içinde gerekli iyileştirmeleri yaparım.demir profille sağlamlama duvara sabitleme falan :)

25watt ısıtıcıya (jbl) 25 tl dedi sanki biraz faza gibi geldi bana
    birde erkek lepistesimin birinin kuyruğunda erime, belinde bükülme var.gövdesi boomerang şekline geldi.sarhoş gibi geziyor.ayrıca ilk resime bakınca farkettim hava motorunun üstünde ters dönmüş yatıyor.Allah taksiratını affetsin.gidici sanırım

Kadir16 bunu beğendi.
  17. Cardinal

Cardinal

Yer:
    Antalya/Muratpaşa
    İsim:
    Ufuk Önemli
    Olmassa üstünü suya dayanıklı laminant kaplama yaparım.

18. murat parin

murat parin

Yer:
    pendik/istanbul
    İsim:
    murat
    Dikkatli olmanız lazım yarım santimlik esneme tankınızın camlarından birinin çatlamasına neden olabilir,gerisini düşünemiyorum bile.Yanlış anlamayın eldekini değerlendirme ve kurulumu en az bütçe ile bitirmek taraftarıyım ama,sağlam temelin üzerine yapılmazsa sonradan yapılanların bir önemi kalmaz.Hassasiyetin farkında olun önlemlerinizi şimdiden alın.

H.Kaya.Gemlik. ve Alparslan bunu beğendi.
  19. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Hoşgeldiniz

LG-E975 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cardinal bunu beğendi.
  20. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Abi 2 beta bir arada yaşamaz. Erkek ve dişi sadece çiftleşeceği zaman bir araya koyuluyor, tek beta ya düşür siparişi abi. Listeden karides'i çıkart.

Kadir16 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş