1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arka Fon Hakkında...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde mengi_man tarafından 5 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Arkadaşlar Merhaba;

Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Akvaryumumun arka fonu düz mavi. Ve İlk kurulumda heyecandan olsa gerek düzgün yapıştırılmadığı için hava kabarcıkları kaldı. Maalesef tankı yerinden kıpırdatamadığım için iğne ile patlatmak vs. çözüm olmuyor.
    Aklımdaki düşünce şu. Acaba akvaryumu tamamen boşaltıp arka fonu söktükten sonra, arka fon yerine siyah sprey boya ile boyamak ne kadar sağlıklı olur? Acaba deneyen var mı?

Şimdiden teşekkürler.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Arka Fon Hakkında...

Akvaryumun arka fonu dıştan yapışıktır diye düşünüyorum ve yeni arka fon yapıştırmayı düşünüyorsanız cam sil fıs fıs ları kullanarak camı ve folyonun yapışkanlı kısmını ıslatın ardından cama yapıştırıp cam çek çeki ile sıyırın içindeki su çıktığı zaman hava kabarcığı kalmayacaktır. Veya boya yöntemini kullanarak boyaya bilirsin. Bunların hepsi dıştan yapılan uygulamalar bence folyo kullan ki sıkılınca değiştirmesi kolay.

3. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Anladım. Bende fondan yanayım aslında. Bu dediğiniz olay arabalara yapılan cam filminde uygulanan teknik ve çok başarılı oluyor. Ama bu cam sil folyonun yapışkanını etkilemez değil mi?

4. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Piyasadaki çoğu arka fon yapıştırmalı değil. Bantla falan tutturmak gerekiyormuş bence çok saçma. Ozalitçilerde satılan ve folyo diye tabir edilen ürünler işimizi görecektir sanırım.

5. kombassan

kombassan

İsim:
    kursat koyuncuoglu

Arka fon konusunda bir kaç gündür ben de bir şeyler düşünüyorum.En son aklıma gelen yöntem 3 cm lik straforu mavi sprey boya ile derinlik vererek boyamak,hatta straforun bazı yerlerinde oyarak daha farklı desenler verilebilir.Bir yapıştırıcı yardımıyla dıştan yapıştırılabilir.Ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Strofor içten yapıştırılacaksa derinlik için farklı DIY uygulamalar mevcut sanırım görmüşsünüzdür. Fakat dıştan yapıştırılacak demişsiniz. dıştan yapıştırılacak strofor'a boyayarak derinlik hissi kazandırılabilir evet, bir takım delikler açılıp gölgelendirme de yapılabilir. Farklı projelerle göze hoş görünecek şeyler elde edilebilir. Yapıştırmak için akvaryumun camlarının bitiminden yani köşebentlerinden çift taraflı bantlarla yapıştırılabilir. Ortasından yapıştırırsanız hava kabarcığı yapabilir yapıştırma esnasında ve düzelteyim derseniz de sağlam sökülmez strofor parçalanır bütün emekleriniz boşa gider. En iyisi kenarlarından yapıştırmak, hava kabarcığı yaptığında hiç belli olmaz.

Strofor şart değil ama açacağınız delikler ve bu deliklerin içinin koyu renkli boyayla gölgelendirmesi nedeniyle bir avantaj oluyor bu şekilde . Yapabilirseniz daha iyi olur tabii. yapışkanlı veya yapışkansız folyo türleriyle yaparsanız gölgelendirme için boyayabilirsiniz, desen ve renk katabilirisiniz bu da derinlik kazandıracaktır. Yapışkanlı folyo olmak zorunda da değil, dıştan yapıştırılacak herhangi bir madde olabilir,plastik olur, naylon olur, folyo, strofor, ışıklı levha tamamen hayal gücüne dayalı. Aslında adam akıllı traşlanmış, detay işlenmiş, yer yer yakılmış ve koyulaştırılmış usta işi büyük bir kartonpiyer parçası bitkili akvaryumda süper durur ama onu da yapıcak adam lazım. Ayrıca koyu olacağı için arkasından ışıklandırma düzeneği de yapılırsa tadından yenmez ama işte yapıcak adam lazım.. şş çalmayın fikrimi, yapın görelim hep beraber...

7. kombassan

kombassan

İsim:
    kursat koyuncuoglu

Küçük bir strafora havya yardımıyda oyuklar olusturup sonra sprey boyayla boyadım deneme amaçlı,hoşuma da gitti açıkcası.Yarın akvaryumumun ölçülerinde strafora uygulama yapıp dıştan çift taraflı bant ile yapıştıracağım.

Sayfayı Paylaş