1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadaşlar İceblue hakkında bilgisi ya da tecrübesi olan varmı?

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde salkayetrer tarafından 18 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    İyi günler portal sakinleri :cicek: Yeni edindiğim bir Mmbuna olan İceblue hakkında bilgi ve tecrübesi olan arkadaşları yardıma davet ediyorum dost:..İnternette yaptığım araştırmada pek sağlıklı bilgilere ulaşamadım.. olma:gif

2. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ
    İceblue eğer greshakai ise besliyorum yardımcı olabilirim.

3. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Hayırlı olsun Seha Bey... :) Türün adı Metriaclima greshakei olarak geçer daha çok. Tabi yanılmıyorsam eğer...
    Tür hakkında tecrübem olmamakla beraber bildiğim kadarıyla biraz agresif, hem etçil hemde otçul beslenmesi gereken bir tür...

Balıklarınızın fotoğraflarını paylaşma imkanınız varsa hayır demeyiz doğrusu :cicek:

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bilgiler herhangi bir kaynağa ait değildir öncelikle. :) Pseudocrenilabrinae (Pseudocrenilábridos) Familyasına aittir. Bugün üzerinde halen büyük tartışmalar var. Bu tür kayalık alanlarda 15 ila 30 metre derinliklerinde kayalık bölgede alg arama ve tarama ile besinini temin eder. Kısaca bitkisel ağırlıklı bir balıktır. Aynı tür içinde üç farklı coğrafi varyantları bulunur. Makokola Reef, güney Boadzulu ve albino turuncu renk kırmızımsı yüzgeçleri vardır. Erkeklerin sırt yüzgeci bariz olarak dişilere göre uzun olur. Yetişkin erkeklerin vücudu bir ton beyaz yani buz rengi benzeri parlak mavi renk barındırır. Bu nedenle adları buz mavi veya buz mavisi olarak da lanse edilir. Sırt ve kuyruk yüzgeçleri kırmızımsıdır. Dişiler genel olarak sıkıcı bulunan bir kahverengi tondadır. Erkekler yaklaşık olarak 15 cm boya ulaşır.

Sıcaklık 24°C a 28°C. 24 ° C 28 ° C , aydınlatma yüksek yani yosun oluşumunu desteklemek açısından çünkü severek alg tüketiyorlar. Nispeten sakin türler. Üreme döneminde hırçınlık türün zaten genel karakteristik özelliği.

Beslenme konusu ise, kaliteli bitkisel pul yemler ve haftada bir karotein içerikli besleme gerekir. Bloat hastalığına duyarlı bir türdür. Bu açıdan yemlerin ıslatılarak verilmesini öneririm.

Üreme genellikle düz bir taşın üzerinde gerçekleşir. Dişi yumurtaları döker erkek yumurtaları bu alanda döller. Dişi yumurtaları bu işlemden sonra toplar. Yaklaşık 27 gün kadar dişi ağızda yumurtaları tutar.

Yeterli mi ?

5. atlantisprensi

atlantisprensi

İsim:
    Volkan ERİKÇİ

Şu an beslediğim bir tür. Kendi cinsinin erkeğine müsamahasız. Ancak diğer türlerle hiçbir sorun olmadan yaşıyor. Hızlı büyüyorlar. Hem boy hem yükseklikte hızlıca büyüyorlar. Yavruları da tatlı büyükleri de... Yem seçmiyor. Saygılar...

6. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Öncelikle çok teşekkür ederim Türker Bey..Dediğiniz gibi türün adı Metriaclima greshakei yanılmadınız :) Şu an fotoğrafları ekleme imkanım yok ama bir kaç gün içinde ekleyeceğime emin olabilirsiniz malum bayram..
    olma:gif
    Temel hocam gerçekten güzel bir açıklama ,çok teşekkür ederim yettide arttı bile.Dediğiniz özellikler benimkilerde aynen mevcut.Dişi ve erkek olarak kendim seçmiştim,doğru seçmişim :) Yemleme konusunda bilgilendirmeniz iyi oldu açıkçası çünkü bunu bilmiyordum..
    Ben zaten büyük aldığım için(yavru amaçlı olarak) bir şey söylemeyeceğim Volkan bey ama eğer yavru alırsam hem fotolarını eklerim hemde büyümelerini portal olarak takip etmiş oluruz.. burda:gif

Arkadaşlar yorumlarınız için teşekkürler gerçekten yararlı bilgiler bunlar.. :) :cicek:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle yorumunuza teşekkürler. Fotoğrafları bekleriz elbette. Bu türden yavru alan arkadaşların yavularınında fotoğraflarını bekleriz. Farklı türleri tanıtalım arkadaşlar. Her yeni tanıtım çeşitliliği getirecektir. burda:gif

8. mgrbz17

mgrbz17

Bu balığı çoğu akvaryumcu mavi prenses diye satıyo ama renk dışında pek benzerliği yok . Benim tecrübem çok uzun sürmedi . Şöyleki bu balığı aldıktan bir süre sonra baskın erkek akvaryumun tamamını sahiplenmeye kalktı ve herseferinde yunuslarımdanda çok sağlam dayak yedi ama geçimsiz bir balık uzun süre didişmeye dayanamadığım için çıkarmak zorunda kaldım . Kısaca sert bir tür . Çok geniş bir alan sahipleniyo ve o alan içinde hiç bir türün üreme faaliyetlerine izin vermiyo Alan arkadaş rengini sevdiği için hala tek tür olarak bakıyo ve yavru alıyo .
    Bence bu tür balıklar çok geniş yer istiyo bide ilk alındığı zaman koloniyi ve tüm türleri aynı anda akvaryuma eklemek çok büyük avantaj sağlıyor .

9. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Abiciğim sana katılıyorum büyük bir alanı sahipleniyor ve bugün kötü bir olay oldu :( Erkek iceblue,eş tuttuğunu sandığım dişiyi mahvetti(yüzgeçlerinden birisi şu an yok ve kuyruğu berbat halde) Bu hafta ilk işim bu balığı elden çıkarmak olacak çünkü çok feci derecede agresif bir balık.Kendi türüne karşı neden bu kadar agresif bilmiyorum.İlk günler böyle değildi neden bu hale geldi anlamadım .8.

Sayfayı Paylaş