1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadaşlar akvaryum için floresanlarda reosta kullanılabilirmi?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde salkayetrer tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    Arkadaşlar akvaryum floresanlarında reosta kullanılabilirmi? (Elektrik işinden pek anlamam :hasta: ) Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa cevap yazsın lütfen dost:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arkada_lar akvaryum için floresanlarda reosta kullan1labilirmi?

Uzun akvaryum florasanlarinda denemedim ama tasarruflu florasan ampullerde evin salonunda kullandim. Florasanlarin omru normalin yarisindan daha asagi dustu, hatta bazilari aninda bozuldu. Dusunceniz uygun degil bence.

3. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Hmmm bizde evde kullanıyoruz.Acaba akvaryumda ışığın şiddetini azaltmak amaçlı kullanılsa iyi olurmu diye düşündüm ama değilmiş,dediğinize göre ama ben yinede denemek isterim eğer olumlu sonuçlar alabilirsem yine yazarım buraya :) Yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim :cicek:

4. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Evet bugün biraz daha araştırdım ve reosta söylendiği gibi floresanlara zarar veriyormuş burda:gif Reosta genelde telin ısınması sonucu ışık veren tipteki lambalarda işe yarıyor.. .8. Ama en düşüğü 60 watt.Biraz daha araştırma yapalım bakalım..

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Reosta yukarda da belirttiğim gibi florasanlarda olmuyor. Kar sağlıyalım derken daha fazla masraflı oluyor. Uzun florasanlarda hiç çalışacağını sanmam ama tasarruflu ampul şeklinde olanlar bir müddet dayansa bile ömürlerini çok çok kısaltıyor. Zaten bu sistemin akvaryumda kullanılmasının gerekli olduğunu düşünmüyorum.

6. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Hımm anlıyorum :) Tekrar yorumunuza teşekkür ederim..

7. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan

Tasafruflu ampüllerde kullanılmaz neden diceyecek olursanız içlerinde elektronik ateşleyici devreleri vardır ve bu devreler belirli voltaj aralıklarıyla çalışırlar. Ve buna baglı olarak reosta,dimer gibi voltaj ayarlı ekipmanlarla kullanamayız. Florasan ise elektrik ilk olarak balans a girdigi için ve balansın içinde bobin oldugu için voltaj düştügünde bobinin üzerine düşen voltajda düştügünden zamanla ısınır ve yanar.

Sayfayı Paylaş