1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadaşlar-Akvaryum Suyunda Sorun var~ Lütfen Yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Bahadır tarafından 23 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci
    Selamlar öncelikle.

Benim şöyle bir sorunum var. Uyguladığım yöntemler şöyle;

Akvaryumu kuralı yaklaşık 2 hafta oldu ama benim suyum hala sulandırılmış rakı gibi duruyor. Her hafta düzenli dip çekimi yapıyorum.

Önce dediler ki bakteri olmuşumundandır (yani oluşmadığı için) dediler, hazır bakteri kültürü ekledim olmadı!!

İkincisi Seachem prigen dediler şu anda hala filtremin içinde duruyor. Onun biraz etkisini gördüm ama tam istenilen gibi değil.

Üçüncüsü Seachem'in ürünü olan Clarity onu kullandım 2. gün gayet güzel parlak oldu 3.gün gene aynı renk.

Akvaryumum 200 lt. Tetra ex600 dış filtre kullanıyorum. İç filtrem eheim in 200 ltlik tanklar için olanı. 15 tane de balık var içinde. Karma bir akvaryum. Bana bir çözüm bulun kardeşlerim. Rica ediyorum sizden.

Allah razı olsun sizlerden şimdiden..

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Arkadaşlar-Akvaryum Suyunda Sorun var~ Lütfen Yardım

Tatlı su konusunda pek yorum yapamam ama anladığım kadarı ile bakteri popülasyonu oluşmadan balık eklemişsiniz. Dip çekimi yaparken su değişimi yapıyormusunuz. Tavsiyem yemlemeyi azaltın, %20 su değişimi yapın. 2 gün sonra bi %20 daha yapın. Tabi üstadların yorumlarını da bekleyin.

3. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

Teşekkür ederim. üsdat. Akvaryuma balıkları 3 gün boş çalıştıktan sonra ekledim. ama işin garip yönü o üç günde de su sulandırılmış rakı gibi beyazdı. Bekleyelim üstad yorumlarını. Teşekkür ederim tekrardan..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun Bahadır öncelikle. Mesajında öyle dediler, böyle dediler gibi bir ifaden var ve uygulamışsın sanırım. Olmayınca soluğu almışsın, keşke sorunun yokken de daha çok birlikte olsaydık. Huyum kurusun çatlarım söylemezsem de idare et.:ay: Kim nerede ne önerdi bilemiyorum ancak gördüğüm şu ki sorunu sadece ve sadece ekipman, malzeme, kimyasal madde odaklı çözümde aramışsın...aratılmışsın.

Öncelikle bize yeminin markasını, taban malzemenin ne olduğunu da bir yaz bakalım.

Şimdi ilk işin öyle havada kuşu tutan ürünü al, ordan çıkar bunu koy işlerinden ziyade bu derdi başına açan sebebe odaklan bakalım. Bunu yapanı bul ki çözüm için kulladıkların fayda etsin. Yoksa bir yandan sebebi akvaryuma yükler bir yandan da öyle almaya çalışırsın. Yani al gülüm ver gülüm devam edersin.

Muhtemel nedenE bakalım; Çözünmüş maddelerin yüksek seviyede olması, fosfat...silikat içeren suyla sürekli iyi bir şey yaptığını sanarak su değişimi yapmak ve sürekli tetiklemek. Ağır metallerin fazlalığı, düşük alkanite, düşük pH değeri. Önce suyu bir değiştir bakalım yani damacana suyla birkaç değişim yap. Ardından Epargriseovit Ampul kullanarak (Eczanelerde satılır ve ucuzdur) akvaryumunda da oksijen miktarını çoğaltıp birkaç gün sonra dön bize.:)

Bahadır bunu beğendi.
  5. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

Akvaryum taban malzemem Vitasand karışık renkli 2mm kum.
    Kullandığım yemler:
    1- Kaz ciğeri
    2- Thera + sarmısak içerikli yem
    3- Dainichi color Fx yem
    4- Tropical Spirulina granulat
    5- Tropical Cichlid color

Günde en fazla bir kez yem veriyorum. Teşekkür ederim. Bu senin yönteminide uygulayacağım. Eğer sonuç negatif olursa çok mutlu olurum ama azimle ve sabırla devam edeceğim..

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aşağıdaki 2 yemi bu süreçte kesmeni öneririm.

7. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

Temel abi sana teşekkür ederim. Bu arada ben bugün su değişimi yaptım yaklaşık 4 gün dinlendirdiğim çeşme suyu ile değişim yaptım. Sadece içine su hazırlayıcı ve düzenleyici ekledim. Yanlış yapılmış bir olay var mıdır?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yoktur diyemeyiz, vardır diyemeyiz. Sen şimdi veya okuyanlar cümle alem böyle yapıyor tatlı suda su değişimini diye düşünüyordur ancak düşünürken sadece ''suyu dinlendirdim her şey uçtu'' şeklinde düşünür. Oysa sudan uçan klordur. Olası sebepleri üstte sıralarken fosfat dedik, pH dedik, slikat dedik, ağır metal dedik vb bunlar çeşme suyunda var ve yer yer acayip var. Bunlar nereye giriyor değişimlerinde?

Damacana Bahadır! Sonuca değil, sorun kaynağına odaklan ve ara...:ay:

9. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

Tamam Temel abi. Yarından itibaren senin yöntemini uygulayacığm. Sadece ve sadece damacana kullanacağım.. Abi çok sağol.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tamam diğerlerini de uygula ve biyolojik yaşama oturması için zaman tanı. Aşırı su değişimleri süreci sürekli baltalar unutma. Damacana ile bu ara değişimlerini yap ve gözleme geç.

Bahadır bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş