1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadaşlar Akvaryumcuya Yeni Gelen Balığı Almalımıyım bi sakıncası var mı ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde erencan123 tarafından 9 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. erencan123

erencan123

İsim:
    Eren Can
    Arkadaşlar, akvaryumcuya yeni gelen balığı almalı mıyım bir sakıncası var mı ?
    :aha:

2. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu
    Cevap: arkadaşlar akvaryumcuya yeni gelen balığı almalımıyım bi sakıncası var mı ?

Akvaryumcuya yeni gelen balık uzun süre yol tepmiştir.Yani yorgundur belkide sen eve getirince ölücek balık belli olmaz akvaryumcuda 2-3 gün dursun sonra al ölcek olan onun elinde ölsün...

zgrkaralar bunu beğendi.
  3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Cevap: arkadaşlar akvaryumcuya yeni gelen balığı almalımıyım bi sakıncası var mı ?

2-3 gün yetmeye bilir en az 1 hafta beklesin. Zaten balıklar onlara 0.3 tl gibi bir fiyata geliyor 1-2 tl ye çıkmasının nedeni büyük kayıp yaşamalarındandır. Eğer verecekse sana geliş fiyatına al. Yoksa değmez...

4. GokhanZeybek

GokhanZeybek

İsim:
    Gokhan Zeybekoğlu

Bencede daha o yolun sarsıntısını atlatamadı balıklar 3 5 gün sonra dayanamayıp ölebilirler.Eğer sen alırsan o balıkları sende ölücek.

5. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Cevap: Arkadaşlar Akvaryumcuya Yeni Gelen Balığı Almalımıyım bi sakıncası var mı ?

Doğuş , hangi balıklar 0.3 Tl gibi fiyatlara geliyor merak ettim gerçekten. Bu kadar kolay mı bu işler :)

Akvaryumcuda ölsün etsin mantığından çok , balığı akvaryuma eklerken yapılacak olan adaptasyon , istediği su şartlar vs hazırlanmazsa balık sende de ölür.

6. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Cevap: Arkadaşlar Akvaryumcuya Yeni Gelen Balığı Almalımıyım bi sakıncası var mı ?

Peki; balıkların geldiği yer çok sağlıklı akvaryumlar ise ve sağlıklı bir şekilde gelmiş ise, ama akvaryumcunun akvaryumundaki su sağlıksız ise bir hafta bekledikten sonra alınan balık sağlıklı mıdır ?

Heliak ve fth-94 bunu beğendi.
  7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Vallahi okudukca imrenmiyor değilim.Bizim burada gelen balık türü zaten inanılmaz kısıtlı ve az.Bir hafta bekleme şansın yok.Geleni aldın aldın,alamadın şansına küseceksin :)

Bence de en mantıklısı gelen balığı hemen almamak.5-7 gün geçtikten sonra almak en doğrusu bana göre.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sağlıklı değildir diyeceğim. Özellikle son zamanlarda tuzlu su balığı bazında söylesem de tatlı su tarafında da benzer olacağını düşündüğümden genel yazacağım. Esnaf balığı koliden alırsan % 40-50 indirimli verebilirim diyor. Buradaki amaç verilecek olan firenin hobicide verilmesiyle risk almayan esnafın bu şekilde satabilmesidir. Esnaf bu teklifi açık olarak yaptığından gayet doğal ve anlaşılabilirdir. Ancak eğer balığı akvaryumlarına salarsa ve kapalı sisteme veya kendi akvaryumlarına alıştırırsa ve yine verilen fireler orada verilir kalanlar bir hafta sonra satılırsa fiyat farklı olur.

Ben özellikle koliden balık alıyorum son zamanlarda ve duruma göre tercih edilebileceğini düşünüyorum. Eğer bu şekilde bir tercih yapılmazsa esnafın akvaryumlarına saldığı balığı almak için 1 hafta gereklidir. Zaten bu sürede balık ve diğer canlılar net gösterir kendini.

9. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN

Havuzda ve açık havada yetişen bir balık (özellikle canlı doğuranlar ), akvaryuma adapte olmakta oldukça zorlanıyorlar. Bitkisiz ve kumsuz bir ortamda doğan ve büyüyen bir balık kumlu ve bitkili akvaryuma alışamıyor. Su değerleri ve ısı farkı zaten muamma. Kimden alınırsa alınsın, hangi zamanda alınırsa alınsın her zaman risk vardır. Bu riski en aza indirmek için alınacak balığın geldiği yerin özelliklerini bilmekte fayda var. Akvaryumculardan bu bilgileri almak pekte mümkün değil. Geldiği yeri ve şartları bilmeyenler bile olabilir. Biraz şans, biraz da tecrübe istiyor...

YIKIKTEMO ve METİN SUVAR bunu beğendi.
  10. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Bende Ömer beye katılıyorum.Akvaryumcuda 1 hafta hatta 1 ay kadar bekleyen balıklarda da hastalık olabiliyor. Balıktaki yorgunluk hali dışındaki hastalıkları da bilmek gerekir, yani balıkta mantar, kuyruk erimesi,karın çökmesi vb hastalıklarada dikkat etmek gerekir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Hocam kendi akvaryumcumdan bahsedeyim. Adama 200'lük 100'lük poşetler içerisinde geliyor. İçerisinde yaklaşık 200 balık var deniliyor. Balık zaten arabayla geliyor en az 2 gün sürünüyor. Sonrasında zaten bir poşetin içerisine 200 balık sığdırılmış şekilde görmeniz lazım sanarsınız ki istiflenmiş. Bu durumdan akvaryumcumda şikeyetçi ne kadar iletse bile bu sorunu toptancılarda işkence bitmiyor. Genel olarak konusmuyorum. Öyle adamlar var ki o kadar işkence ediyorlar balığa. Ben o yüzden alacaksam balığı kendi üretimini karşılayan balıkçılardan alıyorum. Adam 2 katlı bir yer yaptırmış alt katta üretimini yapacağı 10-15 civarı akvaryumu var üst katta da kendi uygun gördüğü türleri satıyor. Hemde güzel kar ediliyor bu şekilde. 0.3 kuruş dediğim balıklarda canlı doğuranlardı. Adet fiyatı bu şekilde hesaplanıyormuş. Buralarda toptancı olarak çalışan bir dükkana gitmiştim balık almak için. Konuştuk sohbet ettik hobi hakkında bundan sonra aldığım balıkları oradan almaya başladım. Satıştan önce arıyordum abiyi geleceğim balık almak için ne zaman müsait olur gibisinden. Gidip alıyordum. Aldığım çoğu balığa para bile almıyordu diyebilirim. 10 adet beyaz prenses 3 TL gibi bir fiyattı. Bu da bizden olsun demişti. Biraz araştırın bence özelliklede şu tuzlu su akvaryumlarında direk ithalatçıdan almak daha ucuza gelebilir diye düşünüyorum. Tatlı suda yine o parayı yine karşılanabilir ama tuzlu su belli oranda pahalı...

12. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Bu iş biraz şans işi. Akvaryumcuda bekleyen balıkta direkt koliden alınan balıkta hastalanıp ölebilir. Buna yapılabilecek pek bir şey yok. Bu yüzden bir karantina akvaryumu ile yeni gelen balıkları akvaryum ortamına hazırlamak gerekiyor.

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sanırım en doğru olanı Hasan Bey'in belirtmiş olduğu gibi bir karantina akvaryumu edinmek.Bu kadar narin canlılarda mutlaka fire de verilecektir,hastalık fark edilemeyecektir.En doğrusu alıp karantina akvaryumuna bu balıkları koyup gözlemlemek.Sıkıntı yoksa da diğerlerinin yanınaalırız ve sonrada üzülmemiş oluruz.

14. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Genel olarak ithalatla gelen balıklar önce İstanbuldaki havalimanlarına geliyor. Ankaradaki toptancılarda araçlarında havalimanında hazır bulunuyor. Ve balıklar geldiklerinde sahip olduğu koliyi alıp , dönüşe geçiyorlar. Yakın illere ise buradan gene dağıtım oluyor.İstanbuldan Iğdır'a bile balık gönderiliyor.Bu nakliye işlemleri sırasında balıkların hırpalanması gayet normal.

İthalatta gelen balıklar , fiyatlandırma farklı oluyor.Koli ile gelen balıklarda yanılmıyorsam bir straforda 3 poşet oluyor. Poşet fiyatı standar oluyor. İster neon getir , ister iri balık. Mesala ithal lepistesler... Bir poşette standartlarda atıyorum 50 balık olması gerekirken geliyor 200 balık. Eee ne oluyor ? Balıklar o kadar dar bir alanda sürekli birbirleriyle temas halinde oluyor , derileri tahrip oluyor ve çok çabuk mantar hastalığına yakalanıyorlar.

Kimi toptancı , ithalat ile gelen balığı bir gün sonra akvaryumculara satışa sunarken kimisi ise aynı gün satışa sunuyor. Doğal olarak balık ; 3-4 kez farklı su görüyor bir de o gün müşteri balığı alırsa bu oran daha fazla artıyor. Şok üstüne şok yaşıyor balıklar.

Akvaryumcular , yüzlerce balık alıyor.Ve birçok da ölüm olabiliyor. Tabiki fiyatı ona göre belirlemek zorunda.Sonuç olarak bu işi ticari yapıyor. Ve vergi veriyor.

Gizli saklı üretim yapıp , vergisiz balık vs satmıyor... Yani kolay bir iş değil bu.

Ayrıca biraz iş , hobicide bitiyor. Bilinçli olmalı , dikkatli olmalı , bilgili olmalı. Ne insanlar var balığın b'sini bilmeden balık beslemeye çalışıyorlar. Sonra da balık öldü diyip akvaryumcunun yanına geliyorlar vs...

Herşey hobicide herşey...

Sayfayı Paylaş