1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

arkadaşlar bakarmısınız tropheus hakkında

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde part0fm3 tarafından 23 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. part0fm3

part0fm3

İsim:
    ali koray
    Merhaba arkadaşlar;

Öncelikle akvaryumumu yeni kurdum ve 10 adet 2-3 cm boyunda tropheus duboisi aldım bu 4. Günüm fakat yaptığım araştırmalara göre çok hareketli olan bir tür ve benim blaıklarım pek o kadar hareketli değiller.

Akvaryum ölçülerim:

120*40*50 kullandığım ekipmanlar atman iç filtre model uzantısını hatırlamıyorum 300 litreye kadar yeteceğini söyledi akvaryumcu. Atman 2 çıkışlı hava filtresi ve markasını hatırlamadığım 200watt lık bir ısıtıcım var. Şimdi esas bilgi almak istediğim konua geliyorum balıklar hareketli değiller ve bazen akvaryum içindeki kayalara ve zemindeki kuma sürtünüp titriyorlar bi kaç araştırma yaptım bu gibi durumlarda suya tuz katmak extra ilaç kullanmak ve suyun %30 kadarının değiştirmek gerektiğini okudum sizce bu balıkları yaşatmak için ne yapmalıyım çözümü olan varsa paylaşabilir mi ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun. Kuma dekora sürtünmeleri parazit belirtisidir. Işıkları kapatın ve ısıyı 29-30 cıvarına çıkarın öncelikli olarak. Kaya tuzu her tür için uygun değildir. % 30 su değişimi yapın iyi olur ve akvaryuma oksijeni bol bol verin. Akvaryuma balıkları erken eklediğinizi düşünüyorum ve yemlemede yaptıysanız fazla oranda bu sorun oluşabilir. Metilen mavisi kullanın ve iç filtrenin su çıkışını iyice akvaryum yüzeyine çevirin. Yemlerine sarımsak suyu emdirin ve öyle verin balıklara.

3. part0fm3

part0fm3

İsim:
    ali koray
    Bu aksam su koydum damacanalara yarın aksam eklemeyi düşünüyorum yada çeşme suyu değilde kaynak suyu uygun derseniz ? Damacana alıpta ekleyebilirim hangisi daha uygun olur hangi sıklıkta su değiştirmeliyim dış filtre önerirmisiniz akvaryum için yoksa yeterli olurmu bu tesisat fikriniz varsa şunu al bunu ekle diye onlara da açığım bu balıkların büyüdüklerini görmek istiyorum o yüzden azimliyim. akvaryum kurum sürecinden bahsedeyim size bunu tavsiye ile yaptım ilk olarak akvaryum kumunu iyice yıkadım sonra ekipmanları yerleştirim 2 gün boyunca boş vaziyette çalıştırdım daha sonra içerisine 5adet japon balığı attım tavsiye ile tabiki doğal bakteri oluşumunu hızlandırmak için tropheuslarla beraber içerisine 5adet fosil kaya yerleştirdim ve japon balıklarını akvaryumdan çıkardım su ısısı devamlı 26 27 derece arasında hava pompasını günde 4-5 saat arası çalıştırıyorum bu önerinizden sonra devamlı çalıstırıcam yemleme konusunda da akvaryumcumun tavsiyesi yavru oldukları için günde 4-5 öğün ama ben aksine 2 ögün veriyorum suyu bozmamak için aşırı yemlemeden sikkat ettiğim başka bi konu yemi attığımda yeme gelmiyorlar dibe çökünce arada bir parça koparıyorlar kullandığım yem tropical spirulina flakes extra bir yem kullanmıyorum bunun harici ve herhangibir ilaç katkı madde kullanmadım akvaryumda rica etsem yapmam gerekenleri ve kullanmam gereken ek ilaç yem vs varsa yazabilirmisiniz

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Açıkcası başından sonuna kadar hatalar ile ortaya çıkmış bir akvaryum var karşımızda. Dış filtre elbette iç filtreden daha verimli olur ancak güçlü bir şelale filtre de uygundur ve iç filtrenizden çok daha iyidir. Hava motoru tropheus gibi bir türde asla fişten çekilmez. Konuya da sadece oksijen olarak bakılmasıda yanlıştır çünkü oksijenin kesilmesi demek ph değerinin sallanması demektir ki 1 derecelik oynama su içindeki maddelerde 10 kat oynama demektir.

Japon balığı eklenince iki günde döngü oluşuyorsa bu konuyu bu kadar basite indirgiyecek isek aslında platformlarada gerek kalmaz. Lütfen bu tarz kişi ve yorumlara inanmayın. Balıklarınıza yarından itibaren bence haşlanmış bezelye tanelerini zarını çıkarıp ezerek vermeye başlayın. Kendi hazır yemlerine sarımsak suyu emdirin. İç filtrenizi su yüzeyine iyice çevirin derken aslında sudaki karbondioksidi uçurup ve aynı zamanda oksijeni artırmaktı. Tam tersi yaparak hava motorunu fişten çekmeyin bir daha. Yarın bence ilk su değişimini damacana ile yapın ve bir kenara dinlenmeye dilerseniz çeşme suyu hazırlayın.

Ana dikkat çekilen noktalara lütfen dikkat edin, balıkların erken eklendiğini tahmin etmiştim ama iki günlük japon balıklarının misfirliği ardından düşünmemiştim açıkcası. Fakat sağlık olsun amaç; doğruyu bulmak ve ekosistem akvaryuma bir adım daha yaklaşarak daha görsel ve keyif verici bir akvaryuma sahip olmak olmalı.

5. part0fm3

part0fm3

İsim:
    ali koray
    akvaryumun suyunu bu aksam damadana su ile değiştiricem bundan sonra da hava motorunu fişinden çıkarmıycam dediğiniz bezelye haslayıp verme konusuna miktarı nasıl ayarlamalıyım

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Su değiştireceğim derken tamamını kastetmiyorsun değilmi? bu boydakiler yavrular yüklü su değişimlerini kaldıramayabilirler.

7. part0fm3

part0fm3

İsim:
    ali koray
    Hayır sadece öngörülen %30 kadarını değiştiricem.

8. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Eğer mümkünse tankınız güncel resimlerini görmek isteriz.

9. part0fm3

part0fm3

İsim:
    ali koray
    Su değişimini yaptım şuan sorun yok gibi görünüyor bezelye vermeyede bu aksamdan itibaren başlıyorum akvaryumun iç filtresinin yeterli olmadığını gözlemledim dış filtre almayı düşünüyorum. 100*40*50 bir akvaryum için hangi marka model dış filtre önerebilirsiniz ilerde bu akvaryumu büyütmeyi düşünüyorum ona göre bi öneride bulunursanız sevinirim

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Akvaryumu ilerde büyütecekseniz en iyi seçim sump sistemi olur düşüncesindeyim.

11. part0fm3

part0fm3

İsim:
    ali koray
    büyütmeyi ciddi anlamda düşünüyorum yer ve nakit sıkıntım yok fakat aklıma takılan tek şey bu akvaryumda balıklar yem yemiyor gözlemlediğim kadarıyla aşırı miskinler hareket etmiyorlar nerdeyse birbirlerini kovalamak dışında akvaryumu büyütünce de bu sorunlar olursa bi anlamı yok bu konuda yardım edermisiniz yem atıyorum yemiyorlar devamlı tasların aralarına saklanıyorlar yada akvaryumun bir köşesinde sabit şekilde duruyorlar

Sayfayı Paylaş