1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadaşlar dıy dış filtre yapımı yardım.

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde kerem11 tarafından 16 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Arkadaşlar dış filtre alacaktım.Fakat para denkleştiremedim malum öğrenciyiz. =) Kendim dıy yapsam olurmu akvaryumda o kadar büyük değil 120 litre zaten o yüzden yapsam genede iş görürmü ?

Bu şekilde kenardan kilitli saklama kabı Hy600f iç filtre ve malzemeler içinde elyaf sünger kireemit yada küçük taş parçacıkları yada bioball koyup yapmak istiyorum.Başka ne kullanmam lazım. ?

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Arkadaşlar dıy dış filtre yapımı yardım.

Dış filitrelerde seramik halka yerine 1 cm uzunluğunda kesilmiş hortum parçaları kullananlar var. Bu plastik kabı akvaryumdan yükseğe yerleştirerek bir nevi üst sump gibi kullanabilir, içine filitre malzemesi koyabilirsin. Dış filitre olabilmesi için kapağı su, hava vs. sızdırmamalı.

3. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Hakan bey tekrardan teşekkürler dış filtre seçimi konusunda yardımcı olmuştunuz.Bende alacaktım kredi kartımın başvurusu kabul edilmemiş o yüzden alamıyorum .Bende internetten yapanları gördüm .Kapak hava ve su geçmemesi için önlem alabilirim sanırım.Birde akvaryumun üstünde durursa kötü bi görüntü oluşacak o yüzden altta dursa daha güzel olacak ama bu motorunun hortumunu alttan hava verdirsek tam ters işlem uygulasak alçaktada olsa hortuma hava basarmı ?

4. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Havayı unut bikere dış filitre ile havalandırma olmaz. Çıkış borusunu akvaryumun biraz üstünde bırakırsan akan su ile akvaryum havalanır zaten. İç filitrenin motoru ne kadar yükseğe su basıyor biliyormusun? Bu işe girişmeden önce dış filitrenin çalışma mantığını bilmen gerekli. Biraz araştır DIY yapanlar nasıl yapmış oku incele. Ondan sonra kafanda bir proje geliştir yada mevcut DIY lardan birini örnek al burada paylaş tartışalım geliştirelim.

kerem11 bunu beğendi.
  5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    kerem11 bunu beğendi.
  6. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Son olarak bi fikir ürettim.Hy600f çekici olacak hortumla kaba çekecek ve altta işte filtre malzemeleri olacak en alttan çıkısın olduğu yerede bi adet şelale filtre motorum var yedek onu çıkış yerine taksam o zaman alçakta olsa bile suyu akvaryuma yollayabilir diye düşünüyorum.

REsim çizmeye çalıştım kendimce anlatmak istediiğimi

Uploaded with ImageShack.us

7. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Arkadaşlar yukarıdaki bu diş filtre sistemminde filtrenin altta akvaryum üstünde durmasını istemiyorum.Oyüzden yukarı bu filtreye göremi kab seçmem yada yukarı basmasını sağlamam için ne yapmam lazım. ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aşağıda ağzı açık şekilde olmaz, motor gücü aşağı inen sudan düşük olursa taşma yapar, yani riskli. Tamamen su sızdırmaz bir plastik kap kullanılırsa çalışabilir sistem, diğer yöntem ise motorun yine tamamen kapalı hazneye akvaryumdan su basarak çalışabilir.

9. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Yani iç filtre motoru akvaryumda değilde filtrenin içindemi duracak .Sonra bu su filtreden süzülüp yukarı doğru sızdırmak olmaksızın cıkacak öle deilmi ?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İkisi de olur Kerem. Hazne sıkı kapanan bir hazne olmalı ve iç filtre motoru akvaryumda olursa suyu hazneye yollayıp akvaryuma çıkaracak kadar ve yine hazne içinde olursa suyu akvaryuma basacak kadar güçlü olmalı.

Benim tavsiyem linkteki örnektir. Bence çok daha işlevsel.

http://www.akvaryumportali.com/diy-...filtre-yapimina-devam-her-eve-lazim-1062.html

kerem11 bunu beğendi.
  11. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk

Temel Abi öncelikle teşekkürler.Ama ekipman çok bu örneği daha önce inceledim ama sanırsam o da akvaryum üst kısmında oluyor.Ve ekipman fazla çok zamanımı ve uğraşımı alacak.Benim akvaryum altında dolap var o yüzden yer sıkıntısı ve görüntüyü bozacağı için orjinal dış filtre gibi bir sistem olsun istiyorum.Kullanacağım dış filtre motorum hy600 f ve kullanacağım kova v.s küçük olursa çabuk doldurup fazla kuvvettli gelip yukarı doğru önce kendim benzin çekermiş gibi çeksem komik gelebilir. :D o şekilde bir devirdaim gibi olmasını sağlayabilirmiyim. ?

Sayfayı Paylaş