1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadaşlar en etkili filtre malzemesi hangisidir sizce?

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde lades tarafından 14 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Arkadaşlar en etkili filtre malzemesi hangisidir sizce? Bakterileri barındırması bakımından sormuyorum, kaba pislikleri de hemen hemen tüm filtre malzemeleri tutabilir, daha ince pislikleri, vs hangi filtre malzemesi daha iyi tutabilir sizce?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cem Hocam nacizane sormakta fayda gördüm, soru sadece ince de olsa kaba pislikle mi alakalı, yoksa suda bulunan materyallerle mi ilgili ? Yahut ikisini bir yapacak filtre malzemesi mi ?

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cem hocam kesinlikle sump derim.super:gif

Hayırdır ? Aklında gene yeni projeler var sanırım ? :ret::)

4. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Sumpla sıkıntım var aslında arkadaşlar. İç sumplı akvaryumda suyu berraklaştırmada çoğu zaman sıkıntı çekiyorum. Kafa motorunun ayarını arttırınca berraklık da arttı, bir de filtre malzemesini sormamın nedeni şu; sumpta bolca elyaf kullandım, elyaf da belli bir yükü taşıyor. Elimin ulaşamadığı kısımdaki elyaflar kahverengi olmuşlar. Pis suyun ilk girdiği bölümdeki elyafı uzun bir süre temizlemiştim, su da kahverengiye yakın bir renk almıştı, neden kahverengi olur akvaryum suyu onu da anlamadım ama birkaç taş vardı topraktan çıkardığım belki onlardan olmuştur(yıkamıştım tabi ama yine de renk vermiş olabilir).
    Temel hocam, özellikle suda bulunan materyallerle ilgili sordum, sudaki kahverengillik pek geçmiyor, elyaf tutabildiği kadarını tutuyor, her hafta %15-20 kadar su değişimi yapıyorum, bir de geçenlerde sormuştum portalda, taşlarda kahverengi lekeler çıkmaya başlamıştı, onların rengi mi acaba suya geçiyor? Bu şekilde sorunların üstesinden gelecek filtre malzemesini sordum aslında. Sünger,elyaf vb. gibi olanlardan hangisi en etkili filtre malzemesidir?

5. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Olcay kardeş birkaç ufak proje var aklımda ama filtreyle alakalı değil, şimdilik tabi. Eskisi gibi üretemem, bir işe girdim ki köle izaura halinde çalışıyoruz,pek zaman kalmıyor.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cem Hocam aslında sudaki kahverengilik ve kayalarda oluşanlar bir alg türü. Elyaf bunu alamaz hocam. Durumunu çok iyi anladım ve silikat olduğunu düşünüyorum akvaryumunda. Bu duruma aslında filtre sistemi yani suyu süzme sistemi çare olmaz. Ozon kullanımı, Uv kullanımı yüzen agleri yok edebilir ama sonuca odaklı yollar artı olarak bulunmaktadır. Sen ne kadar su değişimi yaparsan yap kısa süre sonra suyunun rengi kahve rengi olur. Silikat tutucu filtre malzemeleri bulunuyor ama dersen ki hocam bu mudur çözüm hayır bu değildir. Çünkü ben sistemin kendi içinde bu sorunu çözmesinden yanayımdır. Bazı istenmeyen maddeleri akvaryuma sürekli sokup ve sokmaya devam ederek bir yandan da kimyasal filtre elemanı ile temizlemeye çalışmanın yanlış olacağının altını çizerim.

Güçlü bir biyoloji aslında çözümdür. Çözüm olması yanında senin sorunununda bu olduğunu düşünüyorum. Taban malzemelerini bakterilere alan sağlayacak gözenekli kumdan seçmek en başta elyafın değil yakalamak göremediğini temizlemek demektir. İlave olarak su içindeki elyaf aslında sadece kahve rengi olana kadar işe yarar sonrasında ise en son yakaladığını tutar ve ilk yakaladığını erimesi sonucu suya geri bırakır.

Yani hocam su çindeki elyaf sadece kısa bir araçtır ve zamanlı değişmediğinde bir anlam ifade etmez. Gördüğün gibi en iyi filtre malzemesi o an ihtiyaç duyduğumuz noktada kullanacağımız filtre malzemesidir. :ay:

lades bunu beğendi.
  7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hocam çok sevindim işe girdiğine.İşimiz olsunda varsın köle gibi çalışalım hocam.İş olmayınca hiçbirşey olmuyor.

Ufak tefek projelerinide zamana yayar,yavaş yavaş yaparsın acelesi yok.

8. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Temel hocam bir de benim bu japon akvaryumu güneş görüyor bir kaç saat, güneş ışığı alglerin oluşmasında bir rol oynar mı? Akvaryumun suyunu tamamen değiştirip komple yıkamak çözüm olur mu?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hocam benim akvaryumda güneş ışığı alıyor. Ancak güneş ışığı ile birlikte fosfat, silikat, nitrat yosun yapar yapar ama sakal yosunu yapar kahverengi alg sadece kısa ilk oluşumunda görülür ve kısa sürede yeşil saçak yosun olmaya başlar.

Akvaryumun suyunu tamamen değişmek elbette çözüm olabilir ancak sorunun kaynağını yok etmedikten sonra ve geri yükleme yapmaya devam ettikten sonra gelinecek nokta aynı yerdir bana göre. Karbon kömürü kullanmanı tavsiye ederim hocam ve birde şöyle %30-40 su değişimi toprlayacaktır akvaryumu.

lades bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş