1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadaşlar yardım edin çok acil.

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Kubilay* tarafından 20 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Neden anlamadım lepistesimin tekinin arka kuyruğu yok oldu daha doğrusu pembeydi ve gitti şeffaf oldu kuyruğu sadece çok ince beyaz ipler gibi kaldı.O balık diğerlerinede bulaştırır düşüncesiyle attım,şimdi bir balığımın kuyruğu da yavaş yavaş olmaya başladı acil yardım edin tüm balıklarım ölücekmi neler yapacağım nasıl geçireceğim bu hastalığı. Off :( :( :( :( :( :( :( :(

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Kubilay kardeşim akvaryum suyuna her hangi bir müdahelede bulundunmu, ilaç vs.
    Yada dip çekimlerini ne aralıklar ile yapıyorsun?

3. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik

Hayır hiç ilaç atmadım. Suyunu tamamen değiştirdim 3gün önce damacana su koydum tamamen. İlaç atmadım sonra.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tamamen derken yani suya müdahele var.
    Suyun tamamını değiştirmek ile hata yapmışsın, yani oturmuş suyu atmışsın yerine tamemen yeni su koymuşsun doğrumu anladım?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Suyu tamamen değişmek bir anda sakıncalıdır ama toplu hastalıklarda sizin gibi damacana su ile bu işlem yapılabilir.
    Siz hastalık baş gösterdikten sonra mı tamamen değişim yaptınız yoksa balıklar sağlamken mi ? Akvaryum hacmi, ekipmanlar neler ?

6. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik

Yine 2-3 balığım durduk yere ölmüştü ondan sonra hastalık şüphesiyle tamamen değiştirdim taşları kumları tertemiz yaptım sonuna kadar damacana koydum. Ondan sonra birşey yoktu balıklarımda yeni balık almıştım o ikisinde çıktı sonra diğerlerinede bulaştı şuanda tüm lepisteslerim ölüyo. Akvaryum 15 lt. 11 tane balık var şuanda ve 12 tane yavru.2 tane suni bitki yaklaşık 1-1.5 cm boyunda kum var. Birde Atman Şelale Filtre. Isıtıcı almadım derece aldım,derece zaten sürekli 24-25 de gerek duymadım ısıtıcıya.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arkada_lar yard1m edin çok acil.

Sorunun gelisimini belki siz anlam veremeyen bir yapida goruyor ve gerekeni yaptiginizi dusunuyor ve yine belkide bu anlamsiz sorunun neden sizde ciktigini dusunuyorsunuz ama ortada muhakkak akvaryuma dair eksikler var.

Oncelikle cep telefonundan ne kadar anlatabilirim bilmiyorum ama bana sorarsaniz genel kurulum eksikleri ve yine biyolojik yapi eksligi var.

Isitici almak yerine isi olcer almak isiyla alakali hicbir sorun olmasa da dogru degildir. Bir ortam ne kadar iyi isitilirsa isitilsin gece kapandiginda isitici yoksa akvaryum isisi sabit olmaz. Ortam isisi siz kalktiginizda normale donebilir ve sizi yaniltabilir. Bu sadece belki bir dusunce ancak gercek gercektir.

Taban kumu... bir akvaryumun genel sagligi bir butunluk arz eder. Hastalik olustugunda cozum aramak kadar hastalik olmamasi icinde gerekenler basindan itibaren yapilmalidir.

Kullanilan taban kumu nedir ve lepistes gibi eski ve biyolojik yapisi guclu akvaryum isteyen ture uygun mudur ? Ben kumunuzla alakali bilgi sahibi degilim ancak uygun oldugunu dusunmuyorum.

15 litre su... bu kadar dusuk bir hacimdeki akvaryumu saglikli yurutmek ciddi bir tecrube gerektirir. Akvaryumun tamami olan 15 litre su degistiginde akvaryumumuz artik sifir bir sudur ve dusuk hacminden dolayi yapilan yemleme, ilaclama ve bir suru islemde direk degerlere etki eder. Ozellikle fazla ve hatali yemleme direk olarak tosit madde demektir. Bizler bir dogruyu yaptigimizi dusunurken arkasindan iki yanlis yaparsak bu kadar dusuk hacimdeki canlilar tepkisini bu yonde gosterir elbette.

Size nacizane tavsiyem, bugune kadar duydugunuz lepistes akvaryumunda mercan kiri olmaz ifadelerine kulaklarinizi kapatin ve kumunuzu mercan kirigi yapin, isinizi isitici yardimiyla 27-28 dereceye sabitleyin. Akvaryumunuza hacme gore uygun boyutlarda mongo agac koku ekleyin. Selale filtrenizin kendi kartujunu atin ve seramik, elyaf, sunger ile yapilandirin.

Not: ilac kullanmissaniz o suyuda dokun ve yenileyin, plastik bitkiyi cikarin ( mumkunse evden de ) su sararirsa filtreye az miktar komur ekleyin.

Daha sonra biraz sabirli olun ve az az yemleme yapin.

Ardindan mevcut baliklarinizin ve tabi yeni satin alacaklarinizin durumunu burada bize ister kotu yonde olsun isterse iyi yonde olsun yazin.

Saglikli baliklar... cep mesaj...

8. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik

Temel abi çok teşekkür ederim her konuda bana fazlasıyla yardım ediyorsun sana minnettarım. İlaçlamıştım evet ve bütün suyu tekrar döktüm kumları iyice yıkadım plastik bitkileri çıkardım.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Kubilay bir ara benim de başıma böyle birşey gelmişti ve bende sebebini anlayamamıştım. Tüm balıklarım öldü. :(

10. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik

Ve arkadaşlar balıklarım kendine tekrar geldi galiba. Tüm suyu değiştirdim hastalıklı balıkları attım şuanda balıklarım gayet iyi gözüküyor cok sağlıklılar yalnız lepıstes olarak 1 tane erkek kaldı kızarıklıklar olan. Fakat nasıl olduysa o kızarıklıklarda bugun iyice azaldı cok az oldu.1 erkek kaldı 2 dişi alırsam iyi olucak :)

Sayfayı Paylaş