1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadaşlar yaz geliyor..! tank ısısını düşürmek için tavsiyeleriniz..?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde gani tarafından 6 Nisan 2018 başlatılmıştır.

1. gani

gani

İsim:
    Gani
    İstanbul’da ikamet eden arkadaşlar yaz aylarının sıcak günlerinde İstanbul şartlarında 350 lt tank için
    fan mı , yoksa soğutucu cihazlarmı tercih ediyorsunuz
    Fan yeterli geliyormu..?
    Engin tecrübelerinizden faydalanalım..

2. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Aslında en güzeli tankın bulunduğu odaya inverter klima takıp 26 derece sabit 7/24 çalıştırmak..

350lt için ben fanın yeterli geleceğini düşünemedim bir an, benim 150lt tankta 6'lı fan termostata bağlı neredeyse sürekli çalışıyordu sıcakların pik yaptığı günlerde, buharlaşan su da cabası.. 350lt için 25 derecede tutmak isteniyorsa chiller lazım bence..

gani bunu beğendi.
  3. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Bulunduğu ortamla alakalı. Fan zaten hiç bir durumda efektif olmamakla birlikte eğer ortam ısısı görece tolore edilebilir şekilde ve oda havalandırması da gün içinde sürekli yapılması mümkün olursa şayet, sıcaklık artışlarına karşı dayanıklı türlerle günü kurtarma yoluna gidilebilir. Soğutucu almaktansa ikinci bir seçenek olarak evde klima (şayet varsa) da çalıştırılabilir ama bu durumda da siz sürekli hastalıkla uğraşırsınız. Bunu kendimden biliyorum. Soğutucu almayıp inat etmiştim ve bütün bir yaz boyunca non-stop 25 derece ile çalışan klima yüzünden sürekli sırt ve boyun ağrılarıyla uğraşmıştım.

350 lt deniz akvaryumu için soğutucu bence şart İstanbul gibi bir yerde. ( Tavsiye orta seviye canlı türü içindir)

gani bunu beğendi.
  4. ZodiJackly

ZodiJackly

İsim:
    Ümit MARAŞLIOĞLU
    Şunu belirtmek isterim, sicakligi 25de tutmaya çalışmak isterseniz fanla bu imkansız. Zaten 25 ideal ısı mı o da tartışılır. Benim tanklarim 26 derece ve ideal olan o bence (bana göre). Sıcaklarda ise amaç 27.5 gibi bir ısıda stabil tutabilmektir. Gece hariç.

5. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    gani bunu beğendi.
  6. gani

gani

İsim:
    Gani
    Evet aslında doğru söylüyorsun ama evde henüz 1 yaşında bir evledım var hasta olur o yüzden fan sistemde yoğunlaşmıştım

7. gani

gani

İsim:
    Gani
    Katılıyorum sana yaz gününde sürekli klima tutuluruz valla

8. gani

gani

İsim:
    Gani
  9. gani

gani

İsim:
    Gani
    Arkadaşlar sump camına dıştan su seviyesine paltiyer yapıştırsam acaba soguktan camı çatlatırmı..? Hiç denilen oldunu acaba

10. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Klima dış ünitesinden soğutucu yapanda gördüm ama nasıl bilmiyorum. Tabi dış ünite evin dışındaydı

gani bunu beğendi.
  11. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Son seçenek canlılarınız uygun fiyata alınır :rolleyes:;)
    Summer is coming :cool::cool::cool:

gani bunu beğendi.
  12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ne tur canlilar beslediginize gore sogutucu ihtiyaciniz degisebilir. Acro popilasyonunuz yoksa tolare edebilirler bir yere kadar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

gani bunu beğendi.
  13. gani

gani

İsim:
    Gani
    Güzel fikir ama ben kuzucuklardan ayrılmıyayım sende hobici olarak bilirsinki
    Canlılar ile aramızda Artık bir bağ oluştu
    Bence Sen uygun fiyata soğutucu versen bence daha karlı bir anlaşma yapmış olurduk :))

Çağatay Utku bunu beğendi.
  14. gani

gani

İsim:
    Gani
    valla geçen yaz sıcaklıklar 33 dereceleri buldu buna canlı dayanmaz ama bu yaz ne olur bilinmez o yüzden tedbirli olmakta fayda görüyorum

15. gani

gani

İsim:
    Gani
    Arkadaşlar görünen o ki bir adet güzel bir soğutucu almak en doğrusu
    Fan yetmeyeceğine sizin aktarımlarınız üzerine kanaat getirdim
    Yalnız kullanan arkadaşlar aramızda var ise..! bu soğutucu ünüteler çok ses yapıyormu..?

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ben teco tc20 kullaniyorum sessizdi. Yeni teco lar daha da sessizmis. Tabi her alet gibi duzenli bakimlarini yaptirmalisiniz.

gani ve Çağatay Utku bunu beğendi.
  17. Çağatay Utku

Çağatay Utku

Yer:
    İstnbul-Bahçeşehir
    İsim:
    Çağatay Utku
    Bakımı derken Toygar bey tecolar için soruyorum ne sıklıkla ve nereye ne yaptırılması gerekiyor?

18. gani

gani

İsim:
    Gani
    Anladığım kadarı ile Rahatsız edici düzeyde bir ses yok peki Tecil tc20 kaç litre tang da kullanıyorsunuz..?
    Resun marka daha çok satışta var acaba sebebi çok tutulmasımı yoksa sıkıntılı bir ciğazmı

19. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ilk tank 750l uzeriyidi yazin 1000l/s debli bir motorla yeterli soguma alamadim. Bir sonraki 400 uzeriydi basariliydi. Baska bir marka kullanmadigim icin kiyaslama yapamam.

gani bunu beğendi.
  20. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    B

Bunu bende merak ediyorum, on radyator toz kapagini temizlemek disinda nasil bir bakim ve daha onemlisi nerede? Ogrendigim kadariyla Turkiye de yetkili bir servis yok. Bilgi verebilir misiniz Toygar bey?

gani bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş