1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadan Sumplu Akvaryum-Aqua Protein Skimmer

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Forgetme34 tarafından 27 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan
    Arkadan Sumplu Akvaryum kurmak istiyorum. Aqua Protein Skimmer var. Tuzlu akvaryumuna başlangıç yapmayı arkadan sumplu akvaryum olarak düşünüyorum. Çizim göndereceğim size ve fikirlerinizi almak isterim.

Saygılar..

2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Arkadan Sumplu Akvaryum-Aqua Protein Skimmer

Tam marka ve model yazarsanız ve fotoğraf eklerseniz işiniz kolaylaşır. Modeli bilemiyorsanız; Bir fotoğrafla birlikte en azından motorun üstünde yazan değerleri eklemenizi tavsiye ederim.

3. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Teşekkürler Hakan bey; Dediklerinizi dikkate alacağım . PS nin moturu yok fakat kendisinin resmini bu akşam çekip koyabilirim. Elimde 2 tane olduğu için birini kaya, kum yada balık karşılığında birbirimizden faydalanalım istiyorum. bakalım hayırlısı.
    Ayrıca sizden kurulum konusunda çok destek ve yardım almam gerekecek sanırım. arkadan sumplı bir akvaryum var elimde ve akvaryumun üst köşesinde 2 tane delik var suyun akış debisi alttan daha iyi deilmidir ? neden delikleri üstten yapmışlar anlamadım.

4. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Evet arkadasşlar Protein Skimmer'a ihtiyacı olan yokmu acaba buralarda? Para önemli değil. 3-5 kaya 1-2 balık filan anlaşırız işte bişeylerle. İhtiyacı olan varsa haber versin lütfen.
    Resim açılıyordur şimdi inşallah.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kullandım uzun zaman fena değildir, iş görür. Motoru olmayışı sanırım biraz geri bırakıyor insanları, uyumlu motor psk 2500 kullanılabilir bunla.

6. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Temel abi bu resimdeki motor işe yarar mı acaba ? 260 LT arkadan sumplı akvaryum kuracam.

7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap:Arkadan Sumplu Akvaryum-Aqua Protein Skimmer

PS nin motoru sanırım. Bunun pervanesi çırpıcılıdır. Kafa motoru olarak düşünüyorsanız olmaz. PS de kullanabilirsin.

8. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Arkadaşlar merak ettim şimdi ; Affınıza sığınarak basit bir resim çizdim paint te (Taşınma işlerim dolayısıyla şu anda akvaryum streçe sarılı vaziyette boş bekliyor resmini çekemedim )
    Şimdi bu resme göre 2 delik var arkada , benim tahminime göre o iki delikten arkaya sumpa su akacak, filtrelerden geçtikten sonra PS nin olduğu yerden dışarı akacak. Doğru mu düşünüyorum acaba abiler.
    Eğer doğruysa kafa moturuna gerek var mı ? Sadece PS ve PS motoruyla suyu dışarı gene akvaryumun içine atabilirmiyim acaba ?

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Sinan bey 2 delikten su girecek haznelerden geçip en son ps'nin bulunduğu bölümden su geri çıkacak. Eğer ps su çıkışını akvaryuma verirseniz kafa motoruna gerek kalmaz. Fakat hava kabarcığı yollıyabilir akvaryuma.

Elinizdeki motor çırpıcılı ise su basmada kullanılmaz. Ama pervanesini değiştirirseniz olur. Görebildiğim kadarıyla 2000 litrelik model. Güzel olur çırpıcıszsa.

10. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan
    Cevap:

Çok teşekkürler Fatih kardeşim cevap için, pervanenin çırpıcılı yada çırpıcız olduğunu anlamamız için bişey var mı acaba ? Resim filan, yada içini açıp baksam nasıl anlarım acaba ? Valla deniz akvaryumu kurmak için çok tecrübe gerekiyor ben bunu anladım. Bakalım nasıl kalkacağız bu işin içinden.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Aqua Protein Skimmer

Sinan bey içini açıp fotoğrafını eklerseniz çırpıcılımı çırpıcısızmı olduğunu anlarız.

Sakince yazışa yazışa çok güzel akvaryum çıkacak eminim. Tabi ki burada yazılanlar dışına çıkmamak koşuluyla. Yoksa Temel abi iyi fırçalıyor :)

12. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

:) inşallah çıkmıcaz ustalar ne derse onları dinlicez artık . pervana bu, çırpıcı bir şekli var ama siz daha iyi bilirsiniz.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Malesef protein skimmer motoru yani çırpıcılı. Ama ona uygun çırpıcısız pervane bulabilirsiniz araştırırsanız. Motoru alıp akvaryumcuya gitmek lazım ona uygun vardır diye düşünüyorum.

14. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Peki 80x60x50 = 240 LT akvaryumu kaç liralık bir kafa motoru su taşırabilir acaba , tahmini olarak söyleyebilirmisiniz. inşallah pervane bulabilirim , maltepe deki akvaryumculara bi uğrayayim bari hafta sonu.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çizim güzel. Burada çok zekice hareket edebilirsin. Mesela; Sen elindeki ps'nin motorunu kafana göre bir plan yaparak kendine ayırmışsın ama buna gerek yok. Senin ps askılı modeldir. Çizimdeki ps bölümüne Aqua Protein Skimmer eklenir ve motoru akvaryum kısmında olup ps su çıkışını sumpa verirsen ilave kafa motoruna gerek kalmaz. Ps motoru hem ps işlevi için çalışır ve hem de sumpa su aktarmış olur. Çizimdeki deliklerden ise ps içinden ve diğer filtre elemanlarından geçerek akvaryuma döner.

16. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Temel abi yani tam tersini yap diyorsun. ozaman tek dezavantajım akvaryumun için de koca bir motor olacak öyle deil mi ? Ama kafa motoru almaktan kurtulmuş olacağım ozaman.

17. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Bu da 2 nci Protein Skimmer ve 1100 lük moturu. Aslında elimde malzeme var ama neyi nerde kullancağımı bilemiyorum tam olarak. iki PS modeli de askılı, motorların biri 2000 lik biri 1100 lük.

18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Çırpıcılı pervanenin olduğu fotoğrafta yanlış görmediysem pervane mili kırık.
    PS de güç ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Diğerini kullanmalısın bundan daha iyidir. Evet akvaryum içinde motor olacak ama kafa motoru gerekmeyecek. Burada önemli olan sadece motor sayısından kurtarmak değildir, yaz aylarında hacmi belli akvaryumların daha az ısınması demektir. Motoru dekor arkasına gizlemek zor olmaz. Fakat dediğim gibi bunlar tercih meselesi ve maddi meselelerdir.

20. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Arkadaşlar 80x60x50 akvaryum için kaç kilo tuz almam gerekir ve markası nedir?
    birde kaç kilo kum almam gerekir ? akvaryumu sindire sindire kuracağım :) o yüzden canlı argonit kuma gerek yok
    Nasıl ve ne marka kum almamı önerirsiniz.
    Saygılar.

Sayfayı Paylaş