1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadan Sumplu Akvaryum-Aqua Protein Skimmer

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Forgetme34 tarafından 27 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Arkadan Sumplu Akvaryum-Aqua Protein Skimmer

Tuz herzaman lazım olacak kurdum bitti olmaz. Su değişimlerini tuzlu su ile yapacaksınız. Onun için kaç kilo lazım diye bi kavram yok. Ben 1 kova Red Sea Coral Pro almanızı tavsiye ediyorum. 1 kova 22 kg. dı sanırım.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hakan abi doğru söylemiş tuzu fazla al defalarca tuz alma derdin olmaz.
    Ayrıca kum olarak mercan kırığı veya aragonit olur aragonit derken canlı ıslak kumdan bahsetmiyorum.

Sent from my u8800 using Tapatalk

3. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Tabana kaç kilo kum gider acaba ? (80x60x50 Fazla kaya koymuyacağım) iyi bir marka sıfır numara mercan kumu önerebilirmisiniz ?

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Tahmini mercan kırığı alacaksan 10-15 kilo kadar yeter. aragonitte daha az olması lazım sanırım.

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

95-55-50 ye ben 2 paket canlı kum koymuştum. Kilosunu bilmiyorum.
    Kumun fazla olması da iyi değilmiş diye duydum.

6. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Arkadaşlar marine deniz akvaryumu için tabanda 1cm olacak şekilde kum mu koysam yoksa daha fazla kum mu koysam? Akvaryum şartları için hangisi daha iyidir sizce ? Yani kısaca çok fazla deniz kumunun zararı olur mu ? Çok az deniz kumunun faydası olur mu ?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

2-3 cm kum kalınlığı oluşturabilirsin. Kum ince kumsa fazlası farklı gazlara ortam oluşturabilir. Fazla kum yani eğer 8 cm ve üzerinde bir kalınlık oluşturursan DSB derin kum yatağı oluşturmak anlamına gelir. Kısaca ortası kavramı pek yoktur. 2 cm normal olan 8 cm üzeri ise farklı beklentiyle oluşturabilecek kum kalınlığıdır diyebiliriz. Seçenekler arasında 0,5 ve 1 cm oynamalar sorun yaratmaz.

8. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Arkadaşlar aşağıdaki resimde 2 torba kadar mercan parçalarım var. Acaba diyorumki bunları taşla ezip ufak ufak yaparak mercan kumu olarak kullanabilirmiyim acaba ?
    Yoksa hiç heba etmesem de arkadan sump sistemim bir gözüne filtre olarak mı koysam ?
    fikirlerinizi alabilirmiyim lütfen ? biobal toplarım var, elyaf var, mercan kırığınada gerek olur mu arkadan sump için ?

9. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Sinan bey kırmanızı hiç tavsiye etmem. Bir kısmı unu ufak olur. Bir kısmı büyük kalır. İstediğin gibi olmaz.

10. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Peki sump'ın bir bölümüne koysam filtre olarak işe yarar mı acaba ismail bey ?

11. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Tortu birikmesine sebep olur....Yeterli kum ve canlı kaya bakteri tutması için yeterli olacaktır

12. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

Ozan abi cevap için teşekkürler; ozaman bu mercan taşları, kuracağım arkadan sumplı deniz akvaryumum için hiç bir işime yaramaza dimi abi ?

13. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Kimileri o boyda mercan kumu ile de kuruyorlar akvaryumu. Biraz görsellik ve zevk meselesi. Size kalmış. Ama genelde deniz için iyi bir PS ve canlı kaya dışında fazla filtre malzemesi önermiyorlar.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Bende vardı 3-4cm boyunda kırabildiğimi kırdım ama istenilen boya ulaşmıyor git yenisini al daha iyi.

Sent from my u8800 using Tapatalk

15. Forgetme34

Forgetme34

İsim:
    sinan

cevap için tesekkürler ismail bey;sump'un bölümlerine ne koyacağımı kara kara düşünmeye başladım şimdiden..!

16. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Dediğim gibi deniz için fazla bir filtre malzemesi yok. En üstte elyaf sık sık değiştirmek şartı ile altında toplar o kadar. İsterseniz bir kısmını refigum yapabilirsiniz yada bir kısmına canlı kaya koyabilirsiniz yada yosun duvarı için ayırabilirsiniz ....

Sayfayı Paylaş