1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadan sumplu tankı ,Alttan sumplu hale dönüştürme projem

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde hmrhmr tarafından 18 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Arkadaşlar bildiğiniz üzere 110 lt arkadan sumplu 10 cm genişliğinde pleksiyle bölmeli bir tankım var.Gerek sump alanının darlığından rahat çalışma alanının olmaması gerekse tunze 9002 'nin bütün evi sararn sesinden bir nebze kurtulmak düşüncesiyle dolap içine sump yapmak kaydıyla alttan sumplu hale dönüştürmek düşüncesindeyim. Bununla ilgili bir kaç tasarım düşündükten sonra cam çarceve pleksi işlerinden anlayan bir arkadaşımın fikriyle şöyle bir tasarım düşünüyorum sizler ne dersiniz ?
    İlk olarak tanktaki suyun 4/3 ünü çektikten sonra Şu anki tanktan arka sumpu oluşturan tüm pleksi bölmeleri sökmeyi plalıyorum silikonla tutturulduğu için çok zorlanmadan çıkaracağımı düşünüyorum. Cam kalınlığı 6mm. Tankın bitiş noktasından 3-5 cmlik camla aynı kalınlıkta pleksiden taç yapmayı planlıyorum buradaki amaç bu saatten sonra camı deldiremeyeceğim için pleksiyle suyu çok azda olsa suyu yükseltip arkada plekside açtığım ızgarayla suyu hazne yardımıyla aşağıya sumpa ulaştırmak.Arkadan sumplu halini görmeniz açısından ilk kurulumdan bir foto ve projenin becerebildiğim kadarıyla yaptığım çizimini ekliyorum.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Olur abi çok güzel olur iyi bir düşünce kutlarım.
    Yalnız pleksiden değil de cam dan yapsan daha sağlıklı olur,çünkü pleksi zamanla silikondan ayrılıyor,biliyorsun silikon da camı güzel tutuyor,o yüzden cam ile yapman iyi olur ve hatta renkli camlar var ya onlardan kullanırsan daha şık olur,tercihim füme...:)

3. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Alpi ben de cam düşündüm arkadaşım pleksiyle daha rahat yaparız 6 mm pleksi bayağıda sağlam olur dediği için pleksiye yönlendim mantıklı aslında senin dediğin de

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cam camdır abi camdan vaz geçme...:)

5. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Doğrusun bu arada üstadlardan ses çıkmadı projeyi tutmadılar sanırım Alpi :)

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi bizim üstadlar olumsuz bir şeye yerlere yatarlar,demek ki olumlu ki sesleri çıkmıyor...:D

7. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bencede cam daha mantıklı ve sağlıklı olur. Alttan sump daha verimli ve daha sessiz olur. En azından sump ı geniş yapabilirsin.

8. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Hazirana düşündüğüm projenin iyi sonuçlanmayabileceğini düşünerek sonuçta yeniden yapmak yapılmış bişeyin üstüne yama yapmaktan daha kolay olduğundan
    70x60x45 ölçülerinde yeni bir tank yaptırıp elimde şu an kullandığım arkadan sumplu tankımın aradaki pleksilerini kaldırarak alta sump yapmayı düşünüyorum ama ölçülerden dolayı biraz zorlandım iki model çizimi yaptım sizce hangisi daha doğru olur? ya da nasıl olmalı?

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Merhaba Emre,
    Bu kadar dar bir alana bu kadar çok bölme yapmak gerçekten kullanışlı değil. mesela 10*20 karantina 15*30 refigium kullanışlı değil. elden geldiğince az bölmeli ve sade bir sump tarcih et. Çok büyük bir alan olsa yap derdim .

10. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Burada tabi eldeki tankın boyunun 50 cm olması ve ps için en az 30x25 gibi bir alanın gerekliliği işi bozuyor.. İkinci resim üzerinden gitsek peki diğerleri sabit kalmak şartıyla refigiumu biraz daha uzatsak ?

Sayfayı Paylaş