1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadan Sumplu Yeni Deniz Akvaryumum

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Ottoman tarafından 18 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu
    Merhaba yeni tankı arkadan sump sistemli olarak yaptık.Bu gün yapıştırarak yapımını tamamladık kurumasını bekliyoruz mobilya siparişi verildi kısmet olursa önümüzdeki hafta her şey bitmiş olacak.Akvaryumun arka sump kısmına cam sehpa yapılarak ps oturtulacak sehpa protein skimmerın su seviyesini ayarlamak için yapılacak ps dıştan görünmeyecek karşıdan bakıldığında sıfır olacak şekilde tasarladık.Akvaryumun altına su ekleme ünitesi tankı yapılıyor sürekli eksilen suyu tatlı su ile tamamlayacak ve yine akvaryumun altına ayrı bir tank daha yapılacak ve onuda su değişimi için kullanacağım.:nazar:

Tank boyut:80x65x45
    Arka sump:3 bölmeli olarak yapıldı 17x44
    Protein skimmer: Tunze 9005
    Kafa Motoru: Maxi Jet 1000
    Su Tamamlama Ünitesi: Reef Octopus modifiye Maxi Jet 750 Motoru ile
    Işıklandırma: Sun sun armatür 4x39 ati t5

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Arkadan Sumplu Yeni Deniz Akvaryumum

İhsan Abi hayırlı olsun. Arkadan sump olayı düzel olmuş. İnşallah Protein Skimmer konumlandırması sıkıntı çıkarmadan kurulumu tamamlarsın abi.

Ottoman bunu beğendi.
  3. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Teşekkür ediyorum eksik olma Bekir kardeşim.Onu daha önceden ayarlayarak düşündük ps ölçülerine göre psyi sıkıştırmadan bir çizim yaptık ona göre şekillendi arka sump gelişmeleri paylaşacağım beraber fikir alış verişi yaparız inşallah güzel birşeyler çıkar:)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun İhsan. Güzel olacak gibi duruyor. İlk akvaryumu ortaya çıkarınca el alışkanlığı ve izlenecek yolun daha net bilinmesiyle işler güzel ilerlemiş gibi görünüyor. Arkadan sumplu akvaryumların artıları yok değil, mesela daha tasarruflu, hakimiyeti kolay vb ama eksi yanları da yok değil, Fakat akıllıca idame ettirilirse sorunsuz olur.

Kolay gelsin size, gelişmeleri takip ediyor olacağız.

Ottoman bunu beğendi.
  5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

İhsan abi hayırlı olsun, Temel abinin dediği gibi el alışınca daha kolay oluyor gibi ne düşünüyorsun bu sefer, bize biraz bilgi verirmisin ekipman ne olacak ne beslemeyi düşünüyorsun gibi.

6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Ellerinize sağlık ,benimde çok istediğim bir akvaryum sistemi. Ses yok,taşma derdi yok,akıntı motoru yok,su basacak motorun yüksek çıkışlı olmasına gerek yok,elektrik tüketimi az daha ne olsun rahat durmak şartyıla (konulacak balıkları kastediyorum ) son derece başarılı bir kurulum olacak .:heyo:eek:lacak

Ottoman bunu beğendi.
  7. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Ellerine sağlık İhsan abi.Hayırlı olsun güzel bir arkadan sump olmuş.Gelişmeleri bekliyoruz.

Ottoman bunu beğendi.
  8. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Teşekkür ediyorum arkadaşlar beğendiğinize sevindim. Ekipman yazdığım gibi yukarıda ama Maxi jet 1000 metal milli olduğu için ben seramik milli olan bir motor arıyorum. Aldığım maxi jet 1000'i iptal ettim.İçerisinde ufak boyda balıklar ve soft mercan türleri besleyeceğim alan dar olduğu için çok çeşit olmayacak ama bari müdahale kolay olacak haftada bir %10 su değişimi zaten eski sistemde çalışıyor ondaki kaya ve suyu kumu kullanacağım, biraz yorucu olacak ama bakalım artık güzel bir şekilde hep birlikte şekillendireceğiz.

9. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Yeni 4'e 4 profilden 2 mm üzerine antipas boya atılmış beyaz lake giydirme mobilyalı masayı da ustamızın elinden bu gün aldık:) Ortadaki dikme gibi görülenler şimdilik yukarıya yapıştırılan kontrplak malzemeyi tutması içidir.Mobilyanın iki yan tarafına içeriden 4 cm lik ses için izalasyon strafor döşenerek yine aynı şekilde kontrplak malzemeyle demirler paslanmasın görünmesin diye kapatılmıştır.İleride sump sistemine dönersem bir daha iş çıkmasın diye şimdiden bütün önlemleri aldık:)

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Dolap çok şık olmuş İhsan abi kasa gibi duvarlar baya kalın ve izalasyonlu.görünüyor.

Ottoman bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayirli olsun Ihsan. Dolap baya iyi gorunuyor. Sorunsuz kurulum olur insallah.

12. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Teşekkür ediyorum çok sağ olun beğendiğinize sevindim.Arkadan suyu basmak için maxijet 1200 aldım reef octopus su tamamlama ünitesine maxijet 750 bağlanamadığı için yeni bir su ekleme ünitesi yaptık ve maxijeti ona bağladık şimdiki gelişmeler böyle yakında gelişmeleri fotoğraflı bir şekilde ele alacağız görüşmek üzere...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Maşallah diyelim.:nazar: Takır takır ilerliyorsun, ne de olsa artık akvaryum kurulumu tecrübesi var desene İhsan?:ay:

14. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Maşallah diyelim vallahi abi :) Bir önceki edindiğim tecrübelerden alt dolap içerisinden gelen uğultudan evdekiler şikayetçiydi onu önlemiş olduk bide dikkat ettiysen artık adımı atarken bir sonra ki adımı da düşünerek ilerliyorum alt dolabı yaptırmamdan mesela ileride dönersem sump'a alt tam hazır:) birde birşeye dikkat ettim abi eğer bu sistem tıkır tıkır giderse alt sump asla yapmam gibi geliyor çok hoşuma gitti birde tank ölçüleri gözümde ufak gibiydi yine kendimce kuruyordum şık bir şey olmaz diye yapınca gördüm havuz gibi birşey çıktı çok sevindim güzelde oldu.Şimdi bir sorum olacak sizce bu ölçülere 6x24 armatür nasıl olur yok gerek yok 4x39 kalsın mı dersiniz sizce fikirleriniz benim için çok önemli?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fazlasından zarar gelmez. Bir sonraki adımı düşünüyorsun madem bence armatürü 6x24 oluşturmak en güzeli. Sonuçta 4x24 yeterliyse o kadarı yanar, baktık ki ışık sever SPS mercanlara gidiyorsun hemen diğer 2x24 devreye girer. Dert yok tasa yok.

16. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Çok arada kaldım çünkü acaba 4x39 mu kalsın yoksa güzel şık bir armatür mü alsam diye abi yanlardan onar cm boşluk kalacak ama sıkıntı olmaz umarım çünkü tam ortasında bir tank olduğu için ne 60 cm ne 100 cm armatür oturmuyor tam.Olacak olacak güzel bir şekilde bir şeyler olacak bu sefer diğeri gibi bin tilki geçmiyor aklımdan bana sonra deme ihsan yine ne düşünüyorsun neyi sorun ediyorsun diye fırçayı çekmeyecen bu defa abi :)

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

İhsan abi gelişmeleri yakından takip ediyorum. Benim en beğendiğim tank ölçülerinde süper vallahi. Temel abinin dediği gibi 6x24 daha güzel olur 10 cm boşluk çok sorun değil armatürü tavana asarsan zaten belli bir yüksekte duracağı için sorun teşkil etmez.

18. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Teşekkür ediyorum halil çalıştıralım artıkta sabırsızlanıyorum çünkü merak ediyorum sistem nasıl işleyecek diye:) ölçüler evet ilk etapta acaba dedirtti ama yapıştırırken tankı bende yardım ettim istediğim ölçülerde olduğunu gördüm rahatladım birde hazır sistem gibi olacağı için içim rahat benim taşınma durumum falan bu direk benlik oldu birde ileriye yönelik yaptık tam oldu her şey hazır daha eve getiremedim yoksa bütün ekipmanlar hazır esas duruşta odamda bekliyorlar inşallah hafta sonu bu işi çözeceğim resimleri eklerim o zaman hep birlikte fikir yürütürüz görüşmek üzere...

19. Ottoman

Ottoman

İsim:
    İhsan Garbioğlu

Sormak istediğim bir iki şey var ve uygulamayı düşündüğüm arkadaşlar şimdi yeni gelen tanka eski suyu kumu ve kayaları aktaracağım bunu şöyle yapmayı düşünüyorum eski akvaryumdaki sumptaki suyu tamamen boşaltacağım yukarı akvaryumdaki suyu sump'u temizledikten sonra ona aktaracağım bir kaç damacanada kullanılacak bu durumda ve kayaları aynı şekilde dizip kumu diğer akvaryuma aktarıp suyu yeni akvaryuma basacağım sizce bir sıkıntı olur mu?

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Söylediğin şekilde yapabilirsin gayet güzel sıralama şekli.

Sayfayı Paylaş