1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

arkafon için derz dolgu hangisi olur?

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde kurabiyem tarafından 13 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. kurabiyem

kurabiyem

Merhaba arkadaşlar
    Ben de straforla fon yapmaya karar verdim ve gidip kendime 5cm kalınlığında ki straforlardan aldım önce çizim yapıp sonra maketle oydum.. Bittiğinde güzel bir şey ortaya çıktı.. lehimle niye yakıldığını anlamadığım için yakma işlemini yapmadım yapılması gerekli mi ??? Gelelim asıl sorunuma şu derz dolgu olayı fugapool 2900 ü hiç bir yerde bulamadım antibakteriyel derz dolgu sorduğumda da hiç duymadıklarını söylüyorlar nalburlar!! havuz için kullanılanlarda neyazıkki bizim nalbularda yok semtimizde büyük alışveriş merkezi olmadığı için gidip bakamıyorum da ama bugün bir kaç tane derz dolgu buldum fuganın sizce bunlar olurmu ;
    1. si fuga derz dolgusu fawori 5 kg beyaz

2. si kalekim fuga fayans seramik derz dolgusu flex

3.sü newkim ısı yalıtım yapıştırma harcı (bu derz dolgumu bilemedim ama siyah renk olduğu için fonumu gri yapmayı düşünüyorum eğer olursa bundan da biraz siyah alıp diğer beyaz derzlerden biriyle karıştırıp gri bi renk çıkarmayı düşünüyorum)

sizce bu derzler olurmu bunlarda olmazsa umudumu yitireceğim yaklaşık 2 haftadır fonda kullanacağım derz dolguyu arıyorum ama neyazıkki bulamadım yardımcı olursanız çok sevineceğim.. :cicek:

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Öncelikle şunu söylemek isterim yapmış olduğunuz desen herhangi bir sıva malzemesi sürdüğünüz anda kapanacak ve dümdüz olacaktır.Havya ile yakılmasının sebebi daha kolay iş gördüğünden ve kafanızda ki yada bakarak yaptığınız arka fonda ki görüntüyü derinleştirmenizi sağlamayı kolaylaştırmasıdır.Straforunuzun 9-10 cm kalın olması gerekiyor ki daha rahat derinlik, yükselti ve oyuklar mağaralar yapabilesiniz.. Arka fon güzel olmuş ama çizgileri biraz daha derinleştirmeniz gerekiyor straforunuz el verdiği kadar tabii ki..

Kalekim'in fayans yapıştırmakta kullanılan malzemesinden kullanarak vatoz balığım için yuva yapmıştım.Aylar oldu ne salınım yaptı nede başka bir yan etkisi oldu.Ama bakın fayans aralarına sürülen derz dolgu değil , fayansları yapıştırmaya yarayan malzemeden bahsediyorum.Nalburlar diretebilirler bu olur bu olur diye oyuna gelmeyin.. Strafor'dan arka plan yapanlar genelde o malzemeyi kullanıyorlar.. Belki kullanan arkadaşlar vardır ve ilerleyen zamanlarda size yardımcı olacaklardır.

Birde unutmadan Forum Kuralları gereği renkli yazı yazmazsanız memnun oluruz ;)

3. kurabiyem

kurabiyem

Fonumu beğenmeniz beni sevindirdi yaptığım da benim de içime sinmişti zaten teşekkürler!! :cicek:
    Bende farkına vardım şimdi diğer üyelerin yaptığı fona bakınca benimki yanında kağıt gibi duruyor :) demekki lehim bu işe yarıyor ilk defa fon ayptığım için bakalım yakma işlemini yapabilicekmiyim!! yakarken aralarınımı derinleştireceğim yok sa oyduğum yerlerin üst kısmına da lehim makinesini kullanacakmıyım?

Bir de bir tane daha 5 cm lik strafor alsam bu yaptığım straforun altına yapıştırsam sonra da derinliğe devam etsem olurmu? Resim de belki oyduğum yerler fazla derin gözüzkmüyor olabilir ama 5 cm lik straorun 3 cm ini nerdeyse oydum ama yine de siz benden daha iyi bilirsiniz olur derseniz bir strafor daha alıcağım!!

Bu kalekimin fayans yapıştırmakta kullanılan mazemenin her hangi bir özelliği olması gerekiyor mu? yoksa hepsi olabilir mi? Bu fayans yapıştırmakta kullanılan mazeme de derz dolgu gibi taş görünümü vericek mi???

Şimdiden teşekkür ediyorum cevaplarınız için foruma yeni üye olduğum için bilmiyordum renkli yazı yazılmıyacağını daha dikkatli olurum teşekkürler :cicek:

Diğer üyelerin de yukarı da verdiğim 3 malzemenin olup olamıyacağı kanısında bilgi verirse sevinirim önerilerinizi de bekliyorum teşekkürler bay.

4. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Deniz Hanım,Fuga flex işinizi görür.Hatta fazlası ile görür çünkü diğer derz dolgularına nazaran eğilmeye,bükülmeye daha dayanıklıdır.İçerisinde bir miktar plastik var sanırım.Arka fon kalınlığı konusunda Volkan Abi'ye katılıyorum.Aynı strafordan arkaya silikon ile yapıştırıp çizgileri 6-7 cm'ye kadar derinleştirebilirsiniz.Ya da hiç uğraşmayıp direk kesiminizin üzerini örtebilirsiniz.Fuga flex en fazla 2 mm civarında kalınlık oluşturacaktır,bu da çizdiğniz yerlerin tabandan 2mm,yanlardan 2mm küçülmesi demek oluyor.Buna göre ölçüp,biçip,yeniden yapabilirsiniz.Fuga flexin çeşitli renkleri mevcut.Beyaz ile siyahı karıştırıp gri tonu yakalayabilirsiniz[beyaz torba 1kg(2 lira),siyah torba 5 kg(11 lira)].Hazırladığınız harç kuruduktan sonrakine göre 2 kat daha koyu görünüyor dikkat edin.Toz halindeyken karıştırırsanız istediğiniz rengi daha kolay tutturursunuz.
    Hazır yeri gelmişken sormakta yarar var.Straforu suya nasıl batırmayı düşünüyorsunuz?

5. kurabiyem

kurabiyem

Çok şükür diyerek başlıyorum çünkü yaklaşık 2 haftadır gezmediğim nalbur kalmamıştı bi yerde buldum oda dün gittiğim babamın iş yerin de :basardim:

Arka fon kalınlığını bir strafor daha altına yapıştırarak lehimle daha da derinleştireceğim!! Ama bu straforları birbirine neyle yapıştıracağım öneriniz var mı???

Demekki fuga flex daraltmada yapıyor ozaman oyduğum yerlerin yanlarından da açmam gerekicek.. inşallah yapabilirim :)

Ben straforu suya akvaryumu boşaltıp yapıştırmayı düşünüyordum sonra bi kaç gün araştırdığım kadarıyla su da bekleticekmişim ondan sonra akvaryumu temiz suyla doldurup balıklarımı içine koymayı düşünüyordum...

Bir de fonu yerleştirdikten sonra akvaryumda arka cama baskı yapıp çatlamaya neden olabilir gibi bi kaç yazı da okumuştum sizce böyle bir riski varmı herhangi bir şekilde akvaryuma zarar verir mi? ve senede bir kez akvaryum suyu tamamen değiştiriliyormuş ben fonu yerleştirdikten sonra herhangi bir sorun aypar mı doğrusu ben genel de şuanda dip süpürgem olmadığı için 2 ayda bir suyun tamamını değiştiriyorum10aydr balıklarım benimle herhangi bi sorun olmadığı için hep tamamını değiştirdim... :cicek:

6. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Su değişimini canlı yükünüze ve isteğinize göre yapabilirsiniz.Strafor veyahut fuga flex ile alakalı olarak su değişimi yapmanız gerekmiyor.

Arka camı çatlatma konusunu biliyorum ve sadece gülüyorum.Suyun özkütlesinden daha hafif birşey nasıl akvaryumu patlatabilir?
    Patlayacak olsaydı zaten akvaryuma ilk su doldurduğunuzda patlardı.Merak etmeyin.Yönteminizin tek sıkıntısı canınız sıkıldığında ya da çıkarmak istediğinizde çok zorluk yaşayacaksınız.

Onun yerine şu an aklıma gelen bir yöntem var:
    Straforu alttan delin,içinden paket teli geçirin,ucuna hava hortumu vantuzu takın,vantuzu da tabana yapıştırın.Tutana kadar vantuz sayısını alttan bu şekilde arttırabilirsiniz.Delikleri biraz yukarıdan delmekte fayda var,atkı suyun kaldırma kuvvetine dayanamayabilir.

Püf noktası:Havya ile eritme işlemiyle yaptığınız kaya benzetmeleri görünüm açısından orjinaline daha yakın sonuç vermekte.

Yaptığınız arka fonu resimli anlatım şeklinde Kendin Yap(DIY) kategorimizde yayınlarsanız müteşekkir kalırım.

7. kurabiyem

kurabiyem

Sıkıntı derken ne gibi bi sorun yaratabilir ki ???

Havya işi de gözümde büyümeye başladı ama straforu oyma işleminden de korkuyordum,korktuğum gibi değilmiş,inşallah yapabilirm..

Derz dolguyu getirince işleme başlayacağım o zaman fotograflarını çekip paylaşmayı düşünüyorum :cicek:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ne kadar gider bir fon için ve derzi nasıl hazırlayıp ne şekilde süreceğim??? :cicek:

8. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Ne kadar gideceğini kestiremem,kullanacağınız kalınlığa göre değişir.
    Sıkıntı dediğim şu.Arka fondan sıkılıp çıkarmak istediğinizde akvaryumdan,silikon ile tabana ve arkaya yapışık olduğu için bu hiç de kolay olmayacaktır.

Macun kıvamına getirdikten sonra straforun üzerine süreceksiniz.Hamur işi ile uğraştınız mı bilmiyorum ama cıvık hamur diyeyim ben size.Damlayacak kadar da değil tabiki.Kulak memesinden daha az yoğunlukta.(Yemek tarifi gibi oldu :D )

Kurutma işlemini de gölgede yapmalısınız.Arada hafif nemlendirirseniz daha az çatlama olur.Ne kadar uzun sürede kurursa o kadar iyi yani.
    Saygılar.

9. kurabiyem

kurabiyem

em34: :D güzel tarif olmuş bayan olduğum için çok iyi anladım :D çünkü aklıma estikçe kek,poğaça yaptığım için :D

yapıştırma konusuna gelince cidden ya ben onu nasıl çıkarıcağım acaba... neyse internette çareler bitmez hele bi yapıp yapıştırıyım belki beğenir ömrümün sonuna kadar kullanırım pala:

bir de bu alttaki 2 harcı birbirine karıştırsam olur mu 2. olanın rengi siyah gri bi ton elde etmek istediğim için azcık karıştırsam balıklarıma zarar verirmi ki??? ya da newkim ısı yalıtım yapıştırma harcıyla 2. alıcağım straforu birbirine yapıştırmak için kullanabilirmiyim ?

1. si kalekim fuga fayans seramik derz dolgusu flex

2.sü newkim ısı yalıtım yapıştırma harcı

10. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Biraz önce yeni akvaryumumu doldurmak için hortum almaya nalbura gittim.Söylediğiniz newkim'ler boy boy sıralıydı.Keşke oraya gitmeden önce görseydim mesajınızı.İnanın bir tecrübem yok o konuda.Fuga flex'in siyahı ile karıştırsanız beyazı?
    Newkim uygun olmayabilir.Fuga flexin yapısını da bozabilir belki.Belki salınım yapabilir,belki de sorunsuz olur.Deneyen birisi varsa ona sormalısınız.Aksi halde kendiniz denemeyin.

11. kurabiyem

kurabiyem

Teşekkür ediyorum cevabınız için biliyorum çok soru soruyorum ama akvaryumlar hakkında ki bilgisizliğime verin kusura bakmayın..

Buralar da fuga derz bulmak çok zor hadi fugayı buldum diyelim fuganın siyahını bulmak daha bi zor.. Hatırladığım kadarıyla bir yer de açığı satılıyor du satıcı fuga bu demişti bende şüphelenip almamıştım bir de ozamanlar hep antibakteriyel arıyordum o da antibakteriyel değil diye de almamıştım.. Neyse daha detaylı bi arama yapmam gerekiyor galiba teşekkürler ya da renklendirici diye birşey duymuştum onu hiç bir yere sormadım bir de onu sorarım... :cicek:

Sayfayı Paylaş