1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Armatürde kullanılacak malzeme önerisi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde lcturkey tarafından 7 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Arkadaşlar armatür yapımına başlayacağım herşeyim hazır ama ne tür bir malzeme kullanmam gerektiğine henüz karar veremedim.Alüminyum malzeme düşünüyorum ama uygun boyutlarda teminini nasıl yapabilirim ? Pleksi kullanmayı düşündüm ama ısıdan dolayı esnemesi mümkün olan bir malzeme.Sizin daha önce kullandığınız ve tuzlusuda paslanma yapmayan kullanılabilecek uygun bir malzeme var mı ?

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hocam kesinlikle alaminyum. ;) Yahut paslanmaz crom sac dan. ;)

Temini konusunda çok takılma hocam. Vardır elbet bir hal çaresi.Karşında koskoca Portal var. ;)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence en kolay bulacağın malzeme alüminyum profil ve levhalardır. Punta ile kolayca tututrulabilir birbirine. Önce profillleri boyuta göre kesip üzerine lavha serilebilir. Ondan sonra florasan aparatları bağlanabilir.

İlgili başlığımız sana fikir verecektir. ;)

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  4. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Strafor derdim ama komik kaçacak pala.gif

5. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Geçiçi olarak kablo kanalından yaptım 2 adet flo için gerçekten harika ışık veriyorlar bakılamıyor bile :)

Teoman abi Ati T5 renkleri gerçekten süper.Tavsiyen için teşekkürler..

6. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Kablo kanalından yapılabilir katılıyorum ve destekliyorum. super:gif super:gif super:gif Balansın boyu kadar kanalların üstü açılır armatürün üstüne balanslar koyulursa kanalla balansın ilişkisi kesilir.ısı ancak talihine küser geri döner.Ozanın gariban akvaryumu örnektir.kablo kanalı değil pimaştır ama sonuç olarak plastiktir. :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  7. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Ozan bende aynen kablo kanalının üzerine koydum balansı zaten içine koymanın bir anlamı yok mümkün olduğu kadar hava ile temas ettirip soğutmak gerekiyor.Isı problemim yok hiç şuanda

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Armatürde kullan1lacak malzeme önerisi

Levent aslina bakarsan 100.luk pimas senin akvaryum icin daha uygun. Daha genis ve kivrimiyla ve yine refloktorlerin sayesinde isigin akvaryuma direk vurmak yerine yayilacak olmasiyla cok daha iyi olacaktir. Bunlara ilave olarak daha sert bir malzeme ayni zamanda. Unutmadan ayri fikir olarak ortadan ikiye ayrilmis iki parcasinida kullanarak ikiser florasan koyulabilir. Daha sonra iki parca birbirine kolaca baglanir. Bence dusun bunu.

Cep mesaj:

9. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Temel abi kablo kanalları ile çok güzel oldu 24 saat neredeyse açık bıraktım sadece balansta çok az ısı olmuş abartı bir sıcaklık yok bu malzemenin erimesi imkansız.Reflektör işini ne kadar pratik ve güzel bir şekilde hallettim yakın zamanda ikinçi armatürün yapımında göreceksiniz :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Madem sen o şekilde rahat yaptığını ve sorun olmadığını belirtiyorsan elbette kablo kanalından kullanabilirsin. Eğimli açısıyla ışığın akvaryuma yansımasında avantaj sağlayacağını düşünmüştüm. ;)

11. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Temel abi zaten eğimli açıda yaptım ben bak bir şekil ufak bir şekil ile göstereyim sana

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Levent 4 tane t5 fazla gelecek sana bence 2 mavi bir beyaz ,balıklar maviyi çok seviyor bu arada dün maltepedeki bir akvaryumcuda gördüm çok ince 1mt boy 50 cm en boyutundaki sac levhaya direk duyları tutturmuş üst kısmına ise balansları koymuş bu şekilde çözüm bulmuş . :heyo:

13. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Aslında bende çok gelecek diye düşünüyordum teoman abi şuanda 2 tane bile gözüme yeterli geldi ben 2'li armatür yapayım gerekli olursa ikinci beyazı takarım üzerine.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence aydınlatma fazla değil. Az olmasındansa fazla olması daha iyidir. Yeni akvaryum olması ve özellikle coralin alg ve ince yeşil alglerle akvaryumun kaplanmamış olması ilk başta ışığın çok görünmesine sebeb olur. Özellikle taban kumunun şimdi beyaz olması yansımayı artırıyor ve çok görünüyor ışık. Akvaryum eskisin taban otursun göze de akvaryumada fazla gelmez.

15. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Kendi akvaryumumda t5 kullanmayı düşünüyorum ama bakalım,biraz araştırayım ben bu konuyu...

Sayfayı Paylaş