1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arpa samanı?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde molossus tarafından 23 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Havuzlardaki yeşil su problemiyle mücadele amacıyla, arpa samanı kullanıldığını duymuştum. Herhangi bir yan etkisi yoksa, arkadaşımın 7 tonluk koi havuzunda kullanmayı düşünüyoruz. Tavsiye eder misiniz?Soruyu sormamın nedeni; biz arpa samanı temin ettik ve suyla temas ettiğinde, suyu sarıya boyadığını gördük. Bu nedenle hata mı yapıyoruz diye düşündük.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Konuya mesaj yazamadım açıkcası ama enteresen bir konu olarak takip ediyorum. Denediğim veya araştırdığım bir konu değil malesef. olma:gif Merakla yazılacakları veya sizin araştırmalarınızı bekleyeceğim.

3. taygun

taygun Guest

Enteresan bir konu. Arpa samanın nasıl bir yapısı var ki, suyun anında rengini değiştirsin.

Ben de takip etmek istiyorum

4. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Daha önce bu forumda, sorularıma verilen cevaplar arasında bir link vardı. Bu linkte, arpa samanının, şimdi hatırlayamadığım bir madde salgıladığı, bu maddenin suyun yeşilleşme sebebi olan yosun yada maddeleri çözdüğü, dibe çöktürüp, filtrenin çok daha kolay ayırabileceği kütlelere çevirdiği yazıyordu.
    Bizim uygulamamızda suya temas eden arpa samanları kısa sürede suyu sarartmaya başladı.

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Arpa samanını ilk defa duydum. Bu konunun ben de takipçisiyim. Bakalım nasıl bişeymiş.

6. Kinglepistes

Kinglepistes

İsim:
    Uğur ZAN
    Caner Bey,
    Konuyu ilk kez sizden duydum ve ufak bir araştırma yaptım. Arpa samanı havuzlarda yosun gelişimini durdurmak için kullanılıyormuş.Havuz yüzeyi için Foot kareye 0,5-1,5 oz yaklaşık metrekareye 150-450gram kullanımda yazın 1-2 haftada etkili duruma gelip 6-8 hafta yosun oluşumunu engelliyormuş. Havuzun yüzeyinde kapanlar içerisinde tutularak kullanılan saman fazla miktarda kullanımı durumunda suyu oksijensiz bırakıyormuş...

http://www.aquabotanic.com/barleyarticle.html

Bu da yapılan çalışmanın pdf dosyası:
    http://www.aquabotanic.com/straw.PDF

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç bir uygulama gerçekten. Balıklı havuzlarlarda dikkat edilmesi gerekenlere uyulursa olabilir gibi duruyor.

8. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Dün arkadaşım aradı vge suyun yemyeşil olduğunu söyledi huh: Önce şaka yaptığını zannetsem de sonradan ciddi olduğunu anladım. Şimdilik arpa samanlarını çıkardık. Başka bir çok sebebi olsa da tüm olası sebepleri azaltmak adına şimdilik bu uygulamadan vaz geçtik.
    Detaylar "Havuz için Dıy filtre yapımı" adlı başlıkta.

Sayfayı Paylaş