1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Artık Mavici Olacağım Hayırlısıyla

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde 94sem tarafından 13 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN
    Tatlu suyu denedim birde tuzlusuyun tadına bakayım :cdans:razy: (yardımlarınızla tabiki )
    Bir yerden giriyorum konuya şov. 70x55x50h düşünüyorum dolaplı sump olacak ben 1-2 saate Karaköye gideceğim öncelikle aydınlatma nasıl olacak o konuyu sormak istiyorum florasan led karışık olurmu acaba yada sadece led yada sadece. Led sistemin daha aydınlık yaptığını görmüştüm . Artık hangisi uyarsa onu alacam oradan anemonda koymak istiyorum bikactane bu mesaja bukadar soru yeter dans:

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Artik mavici olacağım hayırlısıyla

Semih kararın hayırlı olsun. Öncelikle bütçen nedir ona göre ekipman önerisinde bulunalım.

Karaköyde bulabilirmisin bilmiyorum ama 2 adet Ati blue plus ve 2 adet Ati spezial alabilirsin. Led sistemine hiç girme bence. Daha çok doğru bilgiler mevcut değil. Yosun yaparsa yaptıkların boşuna gider ve tekrar florasana dönmek zorunda kalırsın.

3. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Karaköyden yeni geldim ve florasan alacaktim vazgeçtim kelvin değerleri düşüktü. Bnde 1 metre beyaz 2 metre mavi led aldim florasan olacak yani akvaryumda. Birkac işime yarayacak malzemede aldim. Birazdan fotoraflarida yukliyicem.

Şimdi bütçeyede gelince öğrenci bütçesi yani anlarsiniz... saygılar:gif.

Birkac gorselle devam edelim...

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Baştan anlaşalım öğrenci bütçesi dediğin ne kadar ? Yani öyle 100-200 ile olacak iş değil malesef :(

70*55*50h yerine 70*55*40 iyi olur hem florasan ihtiyacını bir nebzede olsa düşürür. Led alman çok iyi olmadı bence.

Protein skimmer olarak Nac 3 150 tl civarı onun yerine 30-40 TL daha fazla verip Nac5 almak çok daha mantıklı. Daha iyi olur senin için.

Daha detayları akvaryumu yaptırınca yazışırız.

5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Kararın hayırlı olsun.Gözünü korkutmak için söylemiyorum ama elinde hiçbir malzeme yoksa; toplam maliyet 1000 liradan aşağı tutmaz. Daha yeni kurulum yaptığım için güncel fiyatlara hakimim. Ben maliyeti düşürebilmek için her yolu denedim ama yinede canlısız 1000-1500 arasını buldu.İstersen maliyeti düşürebilirsin; ama bu seferde fiyat performans karşılaştırması yaparken canın sıkılır. Tuzu ve suyu hazır almayıp Marmara suyundan yararlanabilirsin; bunun da bazı sorumlulukları var. Temel Abi'nin (YIKIKTEMO) detaylı açıklamalarından bilgi edinebilirsin. Öğrenci de olsak ödenmeyecek miktarlar değil, bir kredi kartın varsa; ama benim gibi ekstra bir gelir kaynağı yaratman gerekir ;mesela sigarayı bırakmak:) Alışverişe başlamadan önce kararını kesin olarak vermen çok daha iyi olacaktır. Öncelikle ölçüleri kesin belirleyip akvaryum için fiyat araştırması yapmalısın, daha sonra kafa motoru gibi daha önemli ekipmanları araştırmalısın.

fth-94 bunu beğendi.
  6. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Hayırlı olsun düşüncen ben akvaryumu satıyorum. İstersen konuşalım. :) Ama arkadaşların dediklerine sonuna kadar katılıyorum. Kötü bir şey olmasındansa bekle daha iyi. :)

7. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Görkem akvaryumunun birkac fotosunu koyarsan birde ölçülerini verirsen ekipman bilgisi falan anlaşabiliriz. Bu arada akvaryum fiyatını araştırdım dolap, sump, akvaryum, sump boruları ve tacı toplam 290 tl buldum. En makul fiyat. Resif akvaryumdan buldum.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Semih semt neresi bu arada ?

Ben sana kabaca bir liste çıkarayım sana bütçe uyuyorsa başlıyalım.

Akvaryum 300 TL
    Ps 200 TL
    Armatür 300 TL
    Kum 50 TL
    Kafa motoru 120 TL

Bunlar alabilceğin ekipmanların uygun fiyatlıları. Düşün taşın. Daha ıvırı zıvırı var.

9. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Armatür kolay dıy yapım olacak 120 tl tutuyor toplamda hesaplamasını yaptım :D

Ps - kafa motorunu 2. el alabilirim. Forum içinde satan arkadaşlar varsa veya çeşitli alışveriş sitelerinden bakarım.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Semih 2. el alma bahsettiğin ürünlerde debi düşmesi vs. sorunu oluyor. Sorun yaşayabilirsin bahsettiğin ürünlerin 2. elinde. Sağlam kişiden almak gerekir.

11. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Akvaryumumun fotoğraflarına konumdan ulaşabilirsin. Şuanda fotoğraf çekip koyma gibi bir şansım yok ama konumda resimleri var. Yarın yazlığa gidiyorum ama telefondan bağlı kalacağım forumla. Eğer benimle akvaryum için konuşmak istersen Fatih'te var telefonum alırsın. ;)

Saygılarımla...

12. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Şuanda zaten bakıyorum temiz satan tanıdık veya temiz, az kullanılmış ürünlere uygun bişeyler bulursam burda paylaşıcağım. Sizden bilgi almak için birde ps' nin özellikleri ne olmalı ? Akvaryum 190 lt oluyor toplamda.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Semih ps olarak bubble magusu tavsiye ederim hem uygun fiyatlıdır hemde iyi iş görür. Onun haricinde aqua macro fena değil.

14. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

15. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Denemedim ama çok araştırdım. Maalesef o ledleri tuzlu su için kullanamazsın belki ay ışığı olarak kullanabilirsin o da tartışmalı bir konu.

16. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Semih sana özel mesaj atmam gerekti ama posta kutun dolu. Boşaltırsan sevinirim. :)

17. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Posta kutumu bosalttim görkem ulasabilirsin.
    Birde soyledigim gibi ledler sadece mavi görünümü vermesi icin, florasan kullanılacak.

Resimlere açıklama eklememisim 1 adet soğutma icin fan fiyat 20 tl 22cm çapında baya güçlü bi hava akımı oluşturuyor hızını düşürmek gerekebilir.
    2 adet zaman saati aldim 2tanesi 10 tl
    Ledler icin guckaynagini almadım pcseden kalan guckayniginin çıkışına bagliyacagim diye düşündüm ve bağlayıp denedim. Çalışıyor fakat ledler çabuk isiniyor. Akımdan diye düşünüyorum ama ....

18. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Semih malzemelerin hayırlı olsun. Zaten yosun yapan mavi renk. Keşke almasaydın. Ama akşamlari mavi olanını çok uzun yakmamak kaydı ile bir kısmını kesip ay ışığı olarak kullanabilirsin. Uzun süre kullanımda yosun yaptığını ben kendim tecrübe ettim.

19. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Hmm ozaman maviyi az kullanırım. Beyaz rengin bi zararı varmı peki.
    Birede florasanlarin nasil olması lazım kelwin ve watt değerlerinin toplami. Litreye 0.5 watt dusurmekmi gerekiordu. Akv 192lt.

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Florasan olarak Ati marka iyidir. Beslemek istediğin mercan durumuna göre 4*24 veya 6*24 armatür olabilir.

Sayfayı Paylaş