1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Artemia üretmeye başlayalım.

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde LostRua tarafından 28 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ablalarım, abilerim, kardeşlerim;

Bilirsinizki her zaman bu forumla birlikte sizlerle birlikte yani bir nevi ailecek birşeyler yapmaktan hobiyi geliştirmekten memnun olurum. Melek balıkları üzerine geçmem ve üretimi artemiayı yavrulara besin olarak kullanmamı gerektirdi. Bende üretimini araştırdım. Malesef bir kaynak bulamadım. Burada sizlerle birlikte kafa yormayı düşünüyorum. Kesin bir yolunu bulacağımıza inanıyorum nede olsa burası akvaryumportali.:ay:

Bu resimdede göründüğü gibi demekki çift ayrımı var. Vede o küçük canlıların cinsiyetlerini nasıl anlayacağız bilemeyiz. Ama pes etmek yok vikipedi'den de yardım alalım.

Artemia salina, Tuzlu sularda, tuz göllerinde, tuzlalarda yaşayan bir tür eklembacaklıdır. Tuz karidesleri olarak da bilinirler. Okyanuslarda yaşamaz.Sudaki mikroskobik boyutlardaki alglerle beslenir. Akvaryumculukta yavru balıkların beslenmesinde çok değerli bir canlı yemdir.Besin değeri (proteince) su piresinden (daphnia)daha fazladır. Yumurtaları uzun süre dayanır. 26-28 derece sıcaklıkta, hava motoruyla iyice havalandırılan ve litreye 30 gram kaya tuzuyla (kalın, turşuluk tuz) 24 saat içinde yumurtadan çıkmaları sağlanır. İlk gün yumurta keselerini kaybetmeden yavrulara verilmesi çok faydalıdır. Artemia Amerika kıtasından çıkan bir canlı olarak bilinse de Türkiye'de özellikle Ege bölgesindeki tuzlalarda da bulunur. Flamingoların severek tükettikleri bir yemdir. Profesyonel olarak balık yetiştiriciliği yapılan kuluçkahanelerde dekapsulasyon adı verilen bir işlemle,çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak artemia yumurtasının zarı inceltilerek yumurta çatlama oranı yükseltilmeye çalışılır.

Viki amcanında anlattığı tek önemli yer mikroskobik algler. Bir canlının üremesi için ısı değerleri oksijen değerleri.Artemia için tuz değeri ve tabikide beslemek gerekli. Ama ne bu mikraskobik algler. ?

Düşünceme göre bakteriyel herşey filtrenin süngerinin elyafın üzerinde olur pipo filtrelerden yararlanılabilir diye düşünüyorum.

Sizinde bu konuda destek düşüncelerinizi alarak bu konuyu genişletebiliriz. Ama benim şahsi düşüncem. Bu iş hallolursa anca burada hallolur. :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
    YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bir ara artemiaları küçük bir akvaryumda ve yeşil suda uzun süre yaşatmayı denedim. Forumda konuyu bulamadım ama ilk önce güneş altında suyu yeşil hale getirdim, tabi hamur mayası, muz kabuğu vb atmayı unutmadım bu suya. Artemiaları çıkardım ve çıkan artemiaları bu yeşil suya ekledim. 24 saat su rengi değişmedi çünkü yeni çıkan artemia larvalarının ağız ve anüsleri kapalıdır. 2 gün sonra yeşil su dolu akvaryumun yanına geldiğimde cam gibi bir suyla karşılaştım. İnanılmaz şekilde alg tüketimi başlamıştı.

Yadek yeşil su olmayınca süreci yürütemedim ama genel olarak düzenek ile kolay uzun süre yaşatmak ve üretmek.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Temel Abi bu işi gerçekten başarmamız gerekir. Çünkü araştırmama göre 5 günde bir 20 ila 30 yumurta arasında yumurta veriyorlar. Artemialar su değerlerini çok çabuk sabitliyorlar ve gözümüzde göremediğimiz herşeyi yok ediyorlar. Büyük su tanklarında yetiştiriyorlar. Tuzluluk oranı 200 ppm ile 150 arasında değişiyor. Isı yeni çıkan yumurtalarda 0 dereceden 40 dereceye kadar olabiliroy. Ani değişim önemli değil. Çok güçlü bir yapıya sahipler. Hiçbirşeyden etkilenmiyorlar. Bakalım araştırmaya devam. Ama benim düşüncem bir şekilde balık yoğunluğunu sağlamalıyız. Yani müthiş bir miktarda balıklar olmalı artemia beslediğimiz yerde ama artemiaları yememeli. Sadece artemialar ile bu döngüyü oturtturamayız.

4. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Yalnız Doğuş şunu da belirtmek isterim. Artemialar ne kadar büyürse besin değerlerini de bir o kadar kaybediyor. Bende kafa patlatmıştım bir ara. Güzel bir uğraş bence. Beslemek için spirulina kullanılıyor genellikle. Benim yazabileceklerim bu kadar.

Saygılar...

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    +1000 Çok doğru.

Ancak şöyle bir durum var. Bazı tuzlu su balıkları kuru yem almıyor veya alıştırana kadar sürekli el altında bulunması gerekiyor. Bu süreçlerde ve üretim için gayet uygun yeşil su uygulaması.

spirulina verdim yeşil su berraklaşınca ama tutmadı yemediler.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bizim buradaki amacımız besin dğerleri vb değil. Burada anaç artemia üreteceğiz. Sonra ince bir file ile al güzelce tatlı suda tut ver. Yakala tut ver. Zaten bu ortam ayarlanırsa sürekli üreyeceklerdir. Ve seninde besin değerlerini düşünmene gerek kalmayacak bir oranda artacaktır bu değer. Önemli olan ve bizim ihtiyaç duyduğumuz şey artemiayı hayatta bırakabilmek için vereceğimiz yem. Gerisi ortamın uyumuna kalmış bunlarıda kendileri absorbe ediyorlar.

7. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Ama artemia yı melek yavrularına besin olarak vereceğini söylemişsin ileride. Eğer maksadın "canlı yem" vermek ise amacına ulaşırsın ama "besin değeri yüksek canlı yem vermek" ise ulaşamazsın. O yüzden bir daha düşün derim. Artemia üretmek için Temel abinin dediği gibi belirli aralıklarla hatta sık sık nerede besleyeceksen oraya su koyup güneş gören bir yere koyman gerekir ki yosun oluşsun. Eğer kolay üretmek istediğin bir canlı yem var ise benim önerim "su piresi" olur. Çünkü üretmek artemia'ya göre daha kolay.

Saygılar...

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Yumurtadan çıkan her yavrunun besin değeri yüksek olacak. Sorun şu ki sürekli güneş görsün sorun yok o yüzden. İçerisine artemianın yumurtalarını koydum tuz oranı belli ph belli herşey belli ama orada büyüme ve üreme olmuyor yeni yumurtalar yok.Ben onlardan yumurta üretmek istiyorum o yumurtalardanda çıkan yavrular doğru benim meleklere. Anlatabildim heralde.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Aradaslar artik hersey cok kolay bir hal almaya basladi. 20-15 litrelik bir akvaryumun icerisine 3 avuc dolu dolu kaya tuzu attim. Icerisine saatte 580 litrelik bir motor koydum tum tuz iyice eridi yayildi. isi degerine hic dokunmadim. Cesme suyunu kattim isiyi duzgun olsun diye 25 dereceye getirdim. Icerisine 1 adet misket gubre attim. Masa lambamida koydum uzerine 20 wattlik tasarruflu ampul. Birkac gun bulanik kaldi sonrasinda ise istemediginiz kadar yosun. : ) O kadar hizli yosun cogaliyor ki onune gecemezsiniz simdi tek yapmam gereken artemiayi icerisine salmak ama sunda kararsizim. Hava motoru bagliyimi tek tek mi ciksin yoksa hava tasi koyum mu ? Bizim evdekilerin soyledigine gore surekli bir yosun olusumu var yemyesil olmus ve suda bulaniklik diye birsey yok 24 saat aydinlaniyor 3 gundur. Ama icerisine onemli olarak biraz hamur mayasi yaklasik 1 tatli kasigi biraz bugday unu attim. Ama simdi hicbirinden eser yok ve sadece yosun var. bence artemialara guzel bir yer olacak burasi. Insallah dahada iyisi olacaktir. Ama sizinda goruslarinizi almak isterim konu hakkinda.

10. shrimp

shrimp

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Sarıoğlu
    Genel olarak artemiaların erginlerinin besleyici degeri olmadıgı gibi bir kanı var herkeste.Ancak bu cok yanlıs bir bilgidir.Kısaca bakıcak olrsak yeni cıkmıs bir artemiada %12ile %32 arasında doymamış yağ,%30 ila %35 arasındada protein bulunmaktadır.Ergin bireylere geldigimiz zaman ise yetiştirilme kosullarına baglı olarak,doymamış yağ oranı%10 ların altında,buna karsın protein oranının ise %60 ların üzerinde oldugunu görmekteyiz.Yavru gelisimi icin doymamış yağın önemi herkezce bilinmektedir,bunun yanında juvenil ve adult balıklar icinde proteinin önemi tartışılamaz.Bu yazımdan su cıkıyor.Yeni cıkmıs bir artemia ile erişkin bir artemianin kıyasını yapmak yanlış olur.Zira ikisininde kullanım alanları farklıdır.

Eger denildigi gibi olmus olsaydı,yurdısındaki büyük balık ciftlikleri artemia büyütmek icin onca yer,onca zaman ve onca para harcamazlardı:)

volkantr34 bunu beğendi.
  11. Anfidya Berk Pınarbaşı

Anfidya Berk Pınarbaşı

İsim:
    Berk Pınarbaşı
    Cevap: Artemia üretmeye başlayalım.

30 litrelik akvaryuma yarım kilo kaya tuzu koyun (sert olursa güzel olur) üstüne dinlendirlmiş su koyun suyun sıcaklığı 25-28 derece arası olsun. Suyun içine yosun ve maya atın 2 gün bekleyin. sonra canlı artemia yavrularını suya koyun :) :) 3 haftada yetişkin olurlar. 4. hafta suya hava taşıyla hava verin. 5. hafta yeni yavrulara merhaba diyin :) Yalnız sürekli artemia ile beslenen yavruların sindirim sistemleri çok yoruluyor ve hastalıklara bağışıklıkları azalıyor. 2 günde bir sera fishvitamin ile karıştırığ verirseniz canlı reklere sahip büyük balıklarınız olur ^^ 7 cm boyunda endler lerim var :) Döngü bir kere oluştumu suyun sıcaklığı ve her 3 günde bir eklediğiniz tuz sayesinde sürekli devam ediyor.
    DP: 4 günlük artemialar kendi besin keselerini yedikleri için(bilimsel olarak) besin değerleri kaybediyorlar. Yani balık için yararlı olan şey besin keseleri ^^ isterseniz 3cm lik artemia verin yinede 1 günlük artemia kadar besleyici olmayacaktır.

Sayfayı Paylaş