1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Askerliğinizi Nerede Yaptınız ?

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde reis tarafından 21 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar;bilirisniz bizim türk erkekleri askerlik anılarını anlata anlata bitiremez. :)

Diğer dost bir sitede bu sohbeti yapmıştık.İstedimki buradanda askerlik anılarımızı ve nerede askelik yaptığımızı paylaşalım.

Ben askere 2004 senesinde 29 yaşında iken,yakalanıp sürgün olarak gittim.Acemi birliğim,Bilecik jan.er.eğt.tug.kom. idi.Buraya sorunlu geldiğimden,tam 122 gün acemilik yaptım. :cekingen:Usta birliğim;erzurum il jan.alay kom. idi.Burada 1 gün kaldıktan sonra çıkarttığım bir vukuat yüzünden,sürgün aldım. :sopa: Toplamda 8 sürgün 4 c.evi gezdikten sonra,askerliğimi bitirdiğim yer;Erzurum/Şenkaya/gaziler jan.krk.kom. idi.Sarıkamış sınırında,Allahu ekber dağlarının eteğine kurulu,genelde sürgün yeri olan bir dağ karakoluydu.

2. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Ynt: ASKERLİĞİNİZİ NEREDE YAPTINIZ?

Askerliğin benim açımdan farklı bi açısı var.12 yaşından beri lakabım Komando.Üniversiteyi bitirdim,askerlik geldi çattı.

Kısa dönemmi uzun dönemmi derken.Uzun dönemi seçtim.Gönüllü olarak Komando seçtim.
    Acemi birliği=İzmir foça(hiç hatırlamak istemiyorum)
    Usta birlği =Elazığ gezici Jandarma komando taburunda askerlği tamamladım.
    44 adet operasyona çıktım.Tunceli Alay'a bağlı tüm şehirlere giderek bölücü(çakalları)avladık.

Olcay Abi,en iyisi kısa kesiyim,ben anlatmaya başlarsam bu satırlar bana yetmez.Askerliğin bende ayrı bir etkisi var.

3. avşarbeyi

avşarbeyi

Ben askerliğimi "Mehmet Bey" olarak yaptım. :D
    Acemi birliğim Antep 5. Zırhlı Tugay komutanlığı idi.Oradan "Karabaş" olarak ayrıldıktan sonra Maraş Göksun'da askerliğimi tamamladım.

4. Barış ER

Barış ER

Eski Foça'ya direk yedek subay adayı olarak gitmeniz imkansız.Mutlaka biryerlerden kuranızı çekip gelmiş olmanız lazım ki muhtemelen Tuzla'dan gelmişsinizdir.Yeni Foça'da yaptıysanız yedek subay olmanız imkansız.

1991 senesinde İstabul Beylerbeyi'nde deniz ast. sınavlarına girip sınavın yarısında çıkıp Fenerbahçe'nin açılışına gittim.İlk ve tek polis copumu Kadıköy'de yedim.Sınavı ve deniz astsubaylığını kazandım.Karamürsel'de eğitime başladıktan sonra bıraktım.

Üniversite bittikten sonrada 255. dönem asteğmendim.Önce Tuzla piyade okuluna gittim.Oradaki kuradan sonra jandarma komando eğitimi için eski foçaya 75 kg olarak gittim.45 günde 58 kg ya düştükten sonra kurada çekmiş olduğum yer olan Karabük jandarma er eğitim taburunda 1 yıl gazino subaylığı, inzibat takım komutanlığı yaptım.

Daha sonra 1998 de yine ailemin baskısı ile deniz kuvvetlerine subay alımı vardı ve başvurdum.Turizm işl. mezunlarını ikmal subayı olarak alıyorlardı.Başvurum kabul oldu. Tabiki yine gitmedim.

Askerlik güzeldir ve en şerefli mesleklerden biridir.Yapım gereği yapamıyacağım için meslek olarak seçmedim.

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

2003 Şubat'ta 90 günlük acemi eğitimini İzmir / Bornova 10. J. Er Eğitim Alay Komutanlığında aldım. Bölüğün pc işlerini yapıyordum ve yazıları yazdığım pc ile print alacağım bilgisayar arasında dünya kadar mesafe olduğundan git gellerde üşütüp hasta olmuş ve son 12 gün istirahat etmiştim.Adım "askerliği yatarak bitiren istanbullu" diye değişti. :) Geri kalan tam 1 seneyide Sinop İl J.K.lığında S1 yazısıcı olarak yaptım.Çevremde S1 yazıcısı yada yazıcı olup sabah 6-9 ön nizamiye sabit nöbetçi olanda benden başka duymadım :) Hem karargah k.lığının askeriydim hem yazıcıları sevmeyen bir karargah komutanım vardı :) Ama herşeye rağmen çok güzel günlerdi.. Tek içimde ukte kalan ise acemi birliğinde herkese bayağı mermi yaktırılan atış eğitiminde bana ailemin sürpriz yapıp görmeye gelmesiyle olayın başında çağrılmamdı :))

6. axu2

axu2

Balıkesir, Sınıf Okulunda 90 küsür kişilik tamamı makina mühendisi 90 kişinin arasında olacağına, 90 küsür kişilik avukat ve hakimler arasında 4 ay geçiren mahluk (bu arada makina mühendisiyim). Herkese bir sorumluluk verilen yerde akllıca tek hareketim gönüllü olarak gazinodaki akvaryumun sorumlusu olmaktı. Akşamları 10-15 dk.lık bu uğraşım hem sabır hemde moral verdi bana. 4 ay sonunda bir ödül aldım. 200 e yakın adamın arasında 4 ay boyunca bir kere bile doktora görünmediğimden kendine iyi bakma ödülü ile onurlandırmıştı komutanlarım sağolsun. Sonrasında Polatlı'da 1 yıl takım komutanlığı görevimde 3-4 celp askerin tüm atış ve eğitimlerinden sorumlu olarak Allah'a şükür kazasız belasız tamamladık görevimizi.

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Erzincan 59.topçu tugayında başladım 7,5/18 top eğitimi aldım ve çavuş olarak yine erzincanda kaldım acemi eğitmeni acemi kayıt sorumlusu olarak görev yaptım soğuk ve stresin ne demek olduğunu iyi bilirim :hasta:

8. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız

Bende 5.piyade tugayı,48.piyade alayı özel çvş talimgah bölüğü 2.tk Sivas'ta acemi birliğimi Tamamladım..Daha sonrada aynı tugay,aynı alay,muhabere taburu 2.telli bölüğündede geri kalan askerliğimi tamamladım..Yani tam 550 gün Sivas'lı oldum. :) 1967/4 tertip.

9. taygun

taygun Guest

Ben de bir haftalık Tuzla eğitiminden sonra gönüllü olarak Eğirdir'e gittim. Kurada, Kırkağaç/Manisa 6. J. Kom. Er Eğitim Alayı'nı çekmiştim.

Eğirdir'de geçen günler hayatımın en güzel dönemleriydi. Orayı unutmam.

Saygılar

10. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

3 aylık acemi eğitimimi Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alayında tamamladıktan sonra dağıtımım Elazığ İl Jandarma Alay Komutanlığı'na çıktı. Hayatım boyunca unutamaycağım an; askerliğimin bitmesine son 4/5 ay kala denetlemelere hazırlanmak için girdiğim 25 metre sıfırlama atışı olmuştur. O güne kadar G3 piyade tüfeğini boşuna boşuna taşıdığımı, eskort çekme, tıkama, pusu, terörist ihbarı neticesi ev baskınları gibi önemli görevlere iğnesinin kırık G3 piyade tüfeğiyle gitmiştim!!!
    Saygılar...

11. taygun

taygun Guest

Mehmet Hocam,

O iğne sonradan filan kırılmıştır. İşin başından beri öyle dolaşılır mı? Hiç mi sıkmadınız havaya filan?

Eğer dediğiniz gibiyse ananız sizi Kadir Gecesi doğurmuş olmalı. :)

Saygılar

12. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Tamer Abi, sonradan kırılma ihtimali yok gözüm gibi bakıyordum!!! Havaya filanda sıkma şansımız hiç olmamıştı! Kadir gecesi doğmadım ancak şanslı ve Allah'ın sevdiği, şans verdiği kulları arasında olduğumu düşünüyorum. :)
    Saygılar...

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Arkadaşlar ben de askerliğimin ilk kısmını (11 gününü) İstanbul Haydarpaşa Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde yaptım... Olay şöyle gelişti... Bağlı bulunduğum Yabancı Askerlik Şubesi'nden muayene için hastaneye sevk istedim... Hastalığım ankilozan spondilit (AS, başlıca omurga ve kalça eklemlerini tutan iltihaplı romatizma, bilmeyenler için söyleyeyim Ahmet Mete Işıkara yani Deprem Dede'nin hastalığı)... Akademi'nin kapısından girerken sıraya geçtim, kontrolden geçmek için... Sıra bana geldiği zaman elimdeki evrakları nöbetçi askere uzattım... Alıp baktıktan sonra, eliyle selam işareti yapıp "Komutanım sizin sıraya geçmenize gerek yoktu..." dedi... Ben de hayretler içinde "Ben asker sayılıyor muyum ki?" dedim... "Evet, Komutanım... işlemleriniz bitene kadar asker sayılıyorsunuz..." dedi... İşlemlerin sürdüğü 11 gün boyunca asker muamelesi çoğunlukla da erler ile muhattap olduğum için komutan muamelesi gördüm...

Peki sonra ne mi oldu? Askerlik işlemlerim 1 yıl ertelendi hastalığım dolayısıyla... Aslında "çürüğe" çıkmam gerekiyordu TSK Sağlık Yönetmeliği 63. madde B. fıkrasına göre... Ancak tanının kesinleşmesi için gerekli sakro-iliyak eklemde akut enflamasyon röntgenlerde çıkmadığı için ancak fizik muayenede AS lehine pozitif bulgular olduğu için 1 sene tehiri uygun gördüler...

İşte bizim askerlik maceramızın ilk kısmı böyle... İkinci kısmı 6 Temmuz 2009 günü başlayacak...

Bu arada askerliğini dolayısıyla vatan hizmetini yapmış tüm arkadaşlarımızın yanaklarından öpüyorum... Bu vatan sizinle gurur duyuyor...

Saygılar...

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Abdullah bey;öncelikle Allah'tan acil şifalar,ardındanda çakı gibi bir asker olmanızı temenni ederim.

Herşeyin başı sağlık.Öncelikle sıhatinize kavuşun.Askerlik nasıl olsa kolay.70 yaşında olsanda vatan borcunu ödersin. :) İnşallah seneye sizi sağlığına kavuşmuş bir şekilde görürüzde askere davullu zurnalı biz yollarız. :) ;)

15. avşarbeyi

avşarbeyi

Teşekkürler.Bu vatanın gurur duyacağı bilim adamlarına da ihtiyacı var.Hatta daha çok...

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Olcay Bey,

Çok sağolun ancak hastalığımın tedavisi yok, maalesef genetik bir hastalık... Sadece fizik egzersizlerle ileri yaşlarda öne doğru eğilme azaltılabilir veya geciktirilebilir... Bunun haricinde her sabah uyanınca ve uzun süreli hareketsiz kaldığımız durumlarda ölene kadar ağrı çekmeye devam edeceğiz... Gerçi benim hastalığım sadece fiziken engelliyor beni... Bizden çok ama çok kötü durumda olan kişiler var... Allah önce onlara sonra bizlere şifalar versin... Amin...

17. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY

Tuzladan İzmir (eski)foçaya geçtim.Tuzlayı acemi birlik olarak saymıyorum(Kaç gün kaldık zaten orda)

18. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Bu başlığı bu sabah gördüm. Gerçekten gurur verici bir tablo. Hepimiz bu vatan için canımızı seve seve feda eylemişiz. Bende 3 aylık acemilik dönemimi Samsun General Şükrü Nail Gökberk Kışlasında sıhhiye eğitimi alarak (birazda torpil vardı :) )yaptım. Geri kalan 12 ayımıda Cennet Vatanımın Cehennem köşesi olan Ardahan'da Askeri Hastanede yaptım.

19. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abdullah kardeşim çok büyük geçmiş olsun.. Acil şifalar diliyorum dostum..

20. taygun

taygun Guest

Apdullah Kardeşim,

Geçmiş olsun. Allah daha beterinden saklasın. Bazen öyle hastalıklar duyuyorum ki "böyle hastalıkta mı varmış" diyorum.

Öyle ya da böyle, hepimiz ne kadar şükretsek azdır.

Tekrar geçmiş olsun.

Saygılar

Sayfayı Paylaş