1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

astronot balığım için

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde okan77 tarafından 16 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. okan77

okan77

İsim:
    okan
    Herkese selam,

Şimdi size sormak istediğim, 310 litre akvaryumumda 2 adet astronot besliyorum, ben 2 adet daha almayı düşünüyorum ve 1 tanede çöpçü balığı. Sizce köpek balığımı almalıyım, bunların haricinde yoksa pirana mı, sizce başka ne alabilirim?

Saygılar...

2. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA
    Cevap: astronot balığım için

Astronotun kendi boyundan küçük aldığın balığı büyük ihtimalle parçalıyacaktır, bizim yan bakkal ağbide var 25 cm lik astronot, yanına bi otçul pirana koydu 20 cm boyunda, inanırmısın astronot balığın bağırsaklarını çıkardı ve balık öldü. Ben kendi akvaryumuma 9 cm lik bi astronot aldım, oda 4 cm lik yavrumu yuttu tabi hemen çıkartıp agzından çektim ama iş işten geçmişti, çöpçü balığı büyük vatoz alırsan bir sorun olmuycağını düşünüyorum ama küçük kumları eşeleyen normal çöpçülerden alırsan astronotun onu tek parçada yutacaktır :D

Astronotlar kendi akvaryumunu belledikten sonra bazen yanlarına hiç yabancı balık sokmayabiliyor ama akvaryumunun litresi iyi. Balığının büyüklüğüne aşağı yukarı aynı etçil pirana veya astronot alırsan sorun olmuyacağını düşünüyorum ama küçük otçul köpekbalıklarından filan alırsan yem olur ve yabancı balıkları ilk koyduğunda aynı akvaryumun içine sineklik vb gibi şeylerle akvaryumu bölüp alışma yeri yapsan daha
    iyi olur çünkü balıklar birbirini görüp alışırlar ve böylece ilk alışma sürecinde yeni balıklarını oluşabilecek yara ve darbelerden korumuş olursun.

Astronotlarınızın boyunu yazarsanız başka tavsiyelerde de bulunabilirim.

Bu arada aramıza hoş geldiniz.

okan77 bunu beğendi.
  3. okan77

okan77

İsim:
    okan

Teşekkürler hoşbulduk.

Astronotlarım daha küçükler, 7-10 cm ler. Daha yeni başladım acemiyim biraz.
    Balıkları çarşamba akşamı koydum ve hala yaşıyorlar ama ölme riskleri varmıdır ??
    Çok teşekkür ederim, saygılar...

4. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Akvaryum donanımızından biraz bahsedermisiniz, dış filtreniz varmı, hava motoru kullanıyormusunuz?

Akvaryumunuza dış parazitler için kaya tuzu ilave edin ve mavi mürekkebi her hafta suya damlatın.

Astronotlarınız küçükmüş, eğer üretme gibi düşünceniz yoksa ve akvaryumunuzda çeşit istiyorsanız astronotlarınızın yaninda ahli yaşayankaya gibi sert cichlid türleri yaşayabilir ve fotolarıda ekleyebilirseniz akvaryumunuzun geliştirebilmeniz için daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz...

okan77 bunu beğendi.
  5. okan77

okan77

İsim:
    okan

Çok teşekkürler sağolun.

Dış filtre almadım, hava motorum var bana normal tuz ilave edin demişlerdi onu yaptım. Başka ne almam gerekiyor?
    Bu akşam fotoğrafları çekip yüklerim.

İlginiz için çok ama çok teşekkür ederim, saygılar.

6. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Akvaryumunuza su tazelerken muakkak en az 1 gün dinlenmiş su koyun, su değişimlerinde dinlenmiş suyu koyduğunuzda sıcak su ilaveside yaparak ılıtın yoksa balıklarınızı su çok soğuk olursa çarptırırsınız. Mavi mürekkep ilacı alın her hafta damlatın, ısıtıcı alın akvaryumunuz için 200 watt yeterli gelecektir ama alabiliyosanız 300 watt alın ve 25-26 dereceye ayarlayın. Balıklarınızın kendini rahat hissetmeleri için kaya ve mağara dekorları oluşturun. Her hafta iç filtrenizi temizleyin ama dış filtre almanızı öneririm, çünkü o hacimdeki akvaryuma eğer biraz daha balık alıp balıkları arttırırsanız, iç filtre çok yetersiz kalacaktır. Ekol ün dış filtreleri var 50 tl bizim buralarda, o size yeterli gelecektir ve fiyatıda uygun.

okan77 bunu beğendi.
  7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Dostum öncelikle hoşgeldin. Bir dönem ben de astronot beslemiştim. İnan ki piyasada satılan çakma piranalardan çok daha kaliteli ve etçil bir balıktır astronot. Ben yapım gereği karma akvaryumlardan oldum olası pek hoşlanmamışımdır. Genelde kurduğum akvaryumları tek tip balıkla kurarım. Böylece akvaryum dekorunu, su dengelerini, filtrelemeyi, yemlemeyi vs. o cinse özel ayarlarım. Sana da tavsiye ederim. Yani özetle astronot al bence. Elindekiler siyah astronotsa, beyaz bir çift alabilirsin mesela... Bir de ekleyeceğin balık astronotsa tavsiyem, balıkları eklemeden akvaryumdaki balıkları da çıkarman, kayalardan kurduğun dekorun şeklini değişmen, %20 su değişimi yapman ve tüm balıkları akvaryuma ayni anda atmandır ki bölge kavgalarını minimuma indirebilesin. Daha detaylı fikir ve bilgi için lütfen resim ekleyiniz.

okan77, YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  8. okan77

okan77

İsim:
    okan

Çok teşekkür ederim ilginiz için, en kısa zamanda fotoları yükleyeceğim ve sizin fikirlenizle haraket edeceğim.

Saygılar...

9. okan77

okan77

İsim:
    okan

bu resimler benım akvaryumun resimleri saygılar...

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yukarıda Alper arkadaşımızın da dediği gibi bir sobaya ihtiyacın var öncelikle. Dekoru biraz daha artırabilirsin. Bunun dışında balık eklemesi yapılabilir.

okan77 bunu beğendi.
  11. okan77

okan77

İsim:
    okan

Isıtıcım var 200 watt, motorla camın arasında. Soba derken ısıtıcıyı kastetmiştiniz değil mi, hocam...?

12. alper5959

alper5959

İsim:
    Alper USTA

Evet onu kastetmiştir.Dekoru arttırsan iyi olucak kaya dekorunu ayrıca hacime bakılırsa dış filtrenin yerine bu iç filtreninde işini göreceğini düşünüyorum .Bu akvaryuma fazla cichlid alma yoksa çok yer kavgası yaşanır,
    Ayrıca Özgün ağbinin dediği gibi normal ve beyaz astronotla karışımda yapabilirsin ama karma yapıcaksan yanında sert cichlid türleri bakmalısın.

okan77 bunu beğendi.
  13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Okan bey akvaryum hacminiz kaç litre? Bana sanki çok ufak bir akvaryummuş gibi geldi.

Şöyle metreyi alıp, boy, en ve yüksekliğini bir ölçersen hesaplarız.

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Murat abi'nin dediği gibi bu resim'de görünen akvaryum 310 litre'ye hiç benzemiyor.

okan77 bunu beğendi.
  15. berkan

berkan

İsim:
    berkan yıldız

Abilerimin dediği gibi akvaryum kaç litre acaba 310 litre gibi gelmedi.Tabi resimden de kaynaklanabilir.Siz akvaryumun boyunu enini ve yüksekliğini yazarmısınız?

16. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Ortada duran dekor tahmin ettiğim dekorsa akvaryumun boyutları bence ortalam 40*70*50, yani akvaryumun hacmi yaklaşık 140 - 150 lt. Eğer tahminim doğruysa şu anda iki astronot bu akvaryuma az gibi görünse de 6 ay sonra ikisine bile yetmeyecektir akvaryumun büyüklüğü...

17. okan77

okan77

İsim:
    okan

uzunluk:64.5
    genişlik:49
    yükseklik:103

Akvaryumcuya alırken sorduğumda eninin dar boyunun uzun olduğunu söylemişti.Toplam litre hacmi 325.5 litredir.

18. cagdas.

cagdas.

İsim:
    Çağdaş Gelen

Gözüme çok küçük göründü...

okan77 bunu beğendi.
  19. okan77

okan77

İsim:
    okan

evet gerçekten küçük gibi durabilir ama gerçekten doldururken uzun süre uğraş vermem gerekiyor ... toplamda 4 adet oscarım oldu.. :)

20. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Yükseklik 103 cm mi ? Ben şimdiye kadar böyle bir akvaryum göremedim. 1 metre yükseklik mi var şimdi akvaryumda o uzunluk olmasın ?

Sayfayı Paylaş