1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Astronotlar yem verirken korkuyorlar ?

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde Sky2007 tarafından 14 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Arkadaşlar resmen hobiden soğudum kaç çeşit balıklara baktım (cichlid, piranha, bitkili, astronot) yaptığım bütün şeylerde balıklarda hep korkma var.

Akvaryumun yanında biraz dursam korkuyolar yem verirken korkarak yiyorlar deli olcam ya.
    Akvaryumun yeride güzel yerle alakalı bi sorunda değil 200Lt akvaryum 3 astronot 1 vatoz var neden oluyo bu korkular ?

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Mustafa 200 litrede astronot besliyorsun.Umarım astronotların ufaktır?

Balıkların korkmaları birçok nedenden olabilir.Aydınlatma,uygunsuz dekor,uygunsuz türler (gerçi bu sende yok ) vs.En önemliside sanırım birazda balığın alışmasına bağlı.Baksana Temel hocanın balıkları yem yerken adamın kolunu yutacak nerdeyse.:) Bikaçgün aç bırak balıkları.Ve yemi akvaryumun herzaman tek yerinden at.Zamanla yem verileceği zaman hep o tarafa yöneleceklerdir.

3. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Olcay abi balıklarım ufak. Zaten tek yerden yem veriyorum akvaryumun yanına geldiğimde zaten yem vercem diye hepsi geliyor üste onda bir problem yok. Yem yerken hep korkarak yiyorlar alıyolar kaçıyolar yemi elden yedirmek istedim bir kaç kere ama korkup bir köşeye gidiyorlar. Fazla duruyum akvaryumun yanında yine korkup bir yere saklanıyolar.

Işık beyaz dekor sade 1 kaç mango kökü var bunlarda olamaz gibime geliyor

Nerdeyse beslediğim bütün balıklarda böyle bırakasım geldi yani hobiyi

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kaç adet astronot balığın var ?

Balıklara zaman tanıman gerek. Üstelik şikayet ettiğin tür insana en yakın balıklardandır ve elden yem alan nadir bir tatlı su balık türüdür. Işık beyaz demişsin nasıl beyaz standart gralüx mü ?

5. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Temel abi 3 tane astronot 1 tane küçük vatoz var akvaryumda.
    Işık bildiginiz florasan lambasından önceden mor sarı beyazdı Hasanacar abim beyaz dene bide dedi korkuları için bende beyaz rengi deniyorum balıkları alalı 2 ay oldu daha önceki balıklarımda böyleydi korkuyolardı hep

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bana sorarsan Mustafa florasanını Sylvia Daylight gün ışığı ile değişmelisin. Korkaklık sebebleri yavru astronot sayısı. Yani balık sayısı, sayıyı çoğaltıldığında bu tavır yok olur ama akvaryumunun hacmi de yetersiz ise sabırlı olmalısın. Kısaca yaşadığın süreç normal bir süreç.

7. Zeybek09

Zeybek09

İsim:
    Ayberk ÇİMEN
    Yemi alıp kaçmasının nedeni başkalarına pay vermemektir büyük ihtimalle.:)

8. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Temel abi florasan zaten Osram'ın daylight florasanı bence ışıkla alaka değil grolüxte kullandım sarı renkte kullandım sadece hepsinde aynı.

Astoronotlar 7Cm daha çok küçükler yani 2-3 ay oldu alalı ben nasıl alıştırabilirim kendime balıkları elden yem yemeyi falan yani böle korkak olmaları beni deli ediyor hiçte zevk almıyorum akvaryumdan

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Işık sebebin kendisi demedim zaten ama genel olarak hem stres ve hem de senin açından görsel olarak daha uyumlu olur. Osram'ın daylight bilmiyorum tam olarak ama bu ürün ev ortamları için yapı marketlerde bile var ve daylight yazısına ramen akvaryumda bunu yansıttığını düşünmüyorum. Tabi akvaryum için üretilmiş bir modelse veya çıkmışsa bilemiyorum.

Sylvia Daylight akvaryum için üretilmiş ve bence akvaryum ortamını daha görsel havaya sokuyor. Balıkların zaman içinde illaki alışacak. Önemli olan ışığı bir anda yakıp hemen yem verme hiçbir zaman. Balıklar dengeli yanan ışık altında tam gezi modundayken yemi iki parmağın arasına al ve azar parçalar halinde bırak suya. Balıklar yem için rekabet yapar ve bu rekabet her geçen gün onları senin eline yaklaştırır bundan şüphen olmasın. Ürkeklik yavru oluşlarından ve az sayıda olmalarından kaynaklı.

10. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    İki ay gibi bir süreçte alışmamaları bana garip geldi.Benim komşumda 250 litre de oscar besledi. Balıklar ilk geldiğinde yavru idi,20 cm kadar büyüttü.

Bu da videosu ;

[IZLESENE]1748153[/IZLESENE]

http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-oscar/1748153

11. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Işığım düzenlii olarak yanıyor timer kullanıyorum öle denemeye çalışacağım. Bugün denedim yukarı çıkıyolar ama almadan geri kaçıyolar ve dipte duruyolar köşelerde.

Özgür keşke benimkilerde öyle yem yese benimkilerde şuan 7 cm 3 adetler ama korkuyolar.

Temel abi acaba 2-3 tane daha alsam nasıl olur korkmamaları için ? büyüdüklerinde geri satarım akvaryumda sorun oluşturacaklarında alırsamda sonradan eklediğim için balıklarla uyum sorunu olurmu ? yada başka türlerdenmi alıyım böyle korkmuyacak bi balık ?

12. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
  13. ŞAFAK_HANÇER

ŞAFAK_HANÇER

İsim:
    Şafak Hançer
    Astronotlar elinde sonunda alışacaktır.Fakat eğer uzun bir süredir böyleyseler bir problem var demektir büyük ihtimalle de sağlık.Ama videonuzu izledim bir sağlık problemi göremedim.Normalde yeni alınmış ufak astronot 1 haftada sahibinin elinden yem yiyecek kadar olur.Tabi hayvandan hayvana fark var fakat hepsi korkuyormuş su değerleriylede ilgili olmasın sakın?

Sayfayı Paylaş